Polskie Radio Dzieciom

Gdzie leży granica między regułami a beztroską? Premiera "Dzikich harców" w Teatrze Guliwer

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 10:00
- Chciałbym, żeby rodzice zabrali ze sobą dzikie harce, czyli takie przyzwolenie na szaleństwo, na absurd, na nie bycie zawsze rygorystycznym, na spędzaniu całego życia na dobrym wychowywaniu dzieci – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Dzieciom Wojciech Ziemilski, reżyser premierowego spektaklu w Teatrze Lalek Guliwer. Jak udało się połączyć chęć robienia wybryków z wychowaniem, opanowaniem i ograniczeniami?
Jak udało się połączyć chęć robienia wybryków z wychowaniem, opanowaniem i ograniczeniami? Spektakl Dzikie harce w T.Guliwer.
Jak udało się połączyć chęć robienia wybryków z wychowaniem, opanowaniem i ograniczeniami? Spektakl "Dzikie harce" w T.Guliwer.Foto: Marek Zimakiewicz

- "Dzikie harce" powstały dzięki rozmowom z moim synem Jędrkiem (lat 8). Chciałem, żeby poznał magię teatru jako miejsca szalonego, otwartego i pięknego. A zarazem dzięki Jędrkowi starałem się zrozumieć, co zmienić w swoim teatrze, żeby przemawiał do dzieci – mówi reżyser spektaklu. - Jest to też zaproszenie do popatrzenia na wychowanie dziecka oczami rodzica i zrozumienie, że wychowanie to jest jakaś masakra, bardzo trudny proces i cały czas pudłujemy – dodał gość Polskiego Radia Dzieciom dodając, że w wychowaniu ciągle znajdujemy się w jakiejś pozycji w której wcale nie chcieliśmy być i wolelibyśmy się wygłupiać z  dzieckiem, szaleć i nigdy nie iść spać.

Spektakl ten jest z jednej strony zachętą dla rodziców, żeby trochę odlecieć, odpuścić sobie, a z drugiej dla dzieci, żeby też świetnie się bawić, ale też jednocześnie popatrzeć na rodzica jak na człowieka. 

"Dzikie harce" w tatrze Lalek Guliwer "Dzikie harce" w Teatrze Lalek Guliwer

5 listopada w Teatrze Lalek Guliwer odbyła się prapremiera spektaklu "Dzikie harce" autorstwa i w reżyserii Wojtka Ziemilskiego. W spektaklu dla widzów od lat 7 zobaczmy, co może się wydarzyć, kiedy tata i syn połączą siły i wspólnie wymyślą przedstawienie.

W "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom zapraszamy do wysłuchania relacji z prapremiery spektaklu, w którym teatr staje się miejscem uwolnienia od obowiązujących zasad. 

Posłuchaj
59:31 2023_11_05 17_00_18_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Relacja z prapremiery spektaklu "Dzikie harce"_Kulturoteka 5 listopada godz. 17:00

Polskie Radio Dzieciom objęło patronat medialny nad spektaklem "Dzikie harce" w Teatrze lalek Guliwer. 

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Wojtek Ziemilski - reżyser "Dzikich harców"/ Teatr Lalek Guliwer oraz młodzi widzowie.
Data emisji: 5.11.2023

Kulturoteka to audycja dla wszystkich "zasłuchanych, zapatrzonych i zaczytanych", dla miłośników teatru, kina, muzyki i literatury, słowem zanurzonych po uszy w kulturze.

Co tydzień, w każdą niedzielę od godziny 17-tej wywiady, relacje oraz nowości wydawnicze. Do dziecięco-młodzieżowego świata ciekawostek owianych kulturą zaprasza Martyna Chuderska

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu PRD w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców. 

Zobacz także
Czytaj także

"Wścibscy" w Teatrze Groteska. Rozmowa z Dorotą Gellner

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 09:45
Poetka, prozaik, autorka ponad stu książek, słuchowisk, bajek muzycznych i sztuki dla Teatru Lalek Guliwer. Napisała prawie dwieście tekstów piosenek dla dzieci, wśród których są takie przeboje jak "Zuzia - lalka nieduża" czy "Ogórek wąsaty". Pani Dorota Gellner była gościnią "Kulturoteki" w PR Dzieciom na tydzień przed premierą "Wścibskich" na podstawie książki jej autorstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacja zza kulis spektaklu "Królowa Śniegu" w Teatrze Lalka

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2023 15:55
"Posłuchajcie! Zaczynamy! Kiedy bajka się skończy, będziemy wiedzieli więcej, niż wiemy teraz. Bo to był zły czarownik ..." Tak zaczyna się jedna z dobrze nam znanych baśni H. CH. Andersena, a w niej: lustro o szczególnych właściwościach, chłopiec i dziewczynka i Ona "smukła i wysoka, jaśniejąca bielą - Królowa Śniegu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

27. Międzynarodowy Festiwal "Korczak Dzisiaj"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2023 14:13
Różne rodzaje teatru familijnego, performanse rodzinne, Klub Dobrej Rozmowy, propozycje z Czech i niespodzianki ze Szwecji ... Wszystkie te wydarzenia łączy jedno hasło - RODZINNOŚĆ. Czym jest i dlaczego jest nam tak bardzo potrzebna? W jaki sposób funkcjonują dzisiejsze rodziny i czy rodzinę zawsze muszą łączyć więzy krwi? Między 19 a 28 października podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak Dzisiaj szukać będziemy odpowiedzi na pytania szeroko ujmujące ten temat.
rozwiń zwiń