Polskie Radio Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom wspiera przedszkola

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 17:03
Edukacja muzyczna, plastyczna, przyrodnicza, ekologiczna i matematyczna to tylko część oferty, jaką Polskie Radio Dzieciom od ponad 5 lat oferuje swoim słuchaczom. Wychowawcy przedszkolni, rodzice i opiekunowie mogą czerpać z szerokiego wyboru audycji realizowanych zgodnie z rytmem dnia przedszkolaka. Ramówka stacji realizuje zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ta stacja radiowa nie nadaje reklam.
Polskie Radio Dzieciom wspiera edukację przedszkolną
Polskie Radio Dzieciom wspiera edukację przedszkolnąFoto: Pixabay

Propozycja antenowa Polskiego Radia Dzieciom jest doskonałym narzędziem edukacyjnym, uzupełniającym zajęcia i wspierającym pracę nauczycieli przedszkolnych. Dzienna ramówka stacji jest dostosowana do zaleceń Ministerstwa Edukacji Narodowej i jest spójna z rozkładem dnia obowiązującym w przedszkolu. 

Od 7.00, kiedy w przedszkolu czas na zabawy swobodne w kącikach zainteresowań, Polskie Radio Dzieciom nadaje audycję "Poranek" w której dziennikarze wspólnie z młodymi słuchaczami dzwoniącymi do studia, sprawdzają jak żyją mrówki, ile książek jest w bibliotece i który pociąg na świecie jest najdłuższy.

O 8.30, kiedy w przedszkolu i w domu już pachnie śniadaniem, w Polskim Radiu Dzieciom usłyszeć można audycję "Smak na tak", w której wspólnie z dziećmi przygotowywane są śniadaniowe smakołyki. 

0 9.00 w Polskim Radiu Dzieciom czas na cykl "Placówki ambasadorskie", czyli rozmowy telefoniczne z przedszkolakami o tym, co jest dla nich najważniejsze, w co lubią się bawić, jakie książki czytać. Są to rozmowy z dziećmi z różnych części Polski i nie tylko.

O 9.30 stacja wspiera edukację plastyczną dzieci podpowiadając jak stworzyć makietę, z czego zrobić papierową rakietę i jak przy użyciu kolorowego papieru wykonać fale podobne do morskich.

O 10.00 czas na edukację muzyczną w audycji "Muzyczne podróże", zaś o 10.30 rozpoczyna się cykl "Rytmika". To muzyczna lekcja pełna dźwięków fortepianu i śpiewu dzieci.

Od 12.00 do 14.00 czas "Drzemkę w Polskim Radiu Dzieciom". To audycja pełna muzyki klasycznej, relaksacyjnej i kołysanek, pomagających maluchom zasnąć, a starszakom wyciszyć się i odpocząć. Jest to autorskie pasmo przygotowywane przez muzykologa i dziennikarkę– Izę Żukowską. Punktualnie o 12.15 w audycji tej usłyszeć można także autorskie bajki i opowieści ze spokojną muzyką w tle.

Od 14.00 – 15.00 budzimy dzieci ze snu i podrywamy do działania nadając muzykę rozrywkową z bajek i filmów dla dzieci.

O 14.30 czas na edukację zdrowotną, w której dietetyk Dr Witaminka radzi, co powinien jeść chłopiec i dziewczynka.

O 15.30 audycja "Słowo do słowa" podczas której można wraz z Panią Literką gimnastykować buzię, nauczyć się poprawnego języka polskiego, a także trenować wymawianie trudnych głosek i łamańców językowych.

O 16.30 rozpoczyna się lekcja języków obcych, angielskiego, niemieckiego, francuskiego lub włoskiego. Lekcje języków obcych przygotowywane są we współpracy z Instytutem Francuskim czy Włoskim Instytutem Kultury. Codziennie usłyszeć można premierową lekcję, zaś na stronie Polskiego Radia Dzieciom znaleźć można wszystkie archiwalne audycje.

Odkrycia, eksperymenty, badania i obserwacje prowadzone na antenie, stają się inspiracją dla młodych słuchaczy w każdy wtorek i czwartek o 16.45. Słuchając "Małych naukowców", w domowym zaciszu lub w sali przedszkolnej, dzieci mogą zrobić eksperyment zaproponowany w studiu i dokonać własnych obserwacji, by jeszcze lepiej zrozumieć m.in. matematykę i astronomię.

O 17.15 we wtorki, znani dzieciom Kulfon i żaba Monika wraz z policjantem, w audycji "Bezpieczny maluch", opowiadają jak należy bezpiecznie zachowywać się w różnych miejscach publicznych.

Polskie Radio Dzieciom wspiera rozwój wyobraźni u dzieci. Niektóre audycje przenoszą najmłodszych słuchaczy w niezwykły świat w towarzystwie prawdziwie bajkowych postaci m.in. Misia Michasia, Smoka Adasia, Królika Filipa, Lwa Leopolda Grzywy, Detektywa Maurycego Śladka, Kaczki Siłaczki i Kucharza Bulgota. Te propozycje usłyszeć można od poniedziałku do piątku od 11.00 do 12.00 i od 18.00 do 19.00 oraz w sobotę od 16.00 do 17.00.

A gdy po całym dniu pełnym wrażeń zaczyna się pora snu, Polskie Radio Dzieciom proponuje kołysanki, opowiadania i legendy. O 19.00 w "Wieczornych pogaduchach" przy dźwiękach spokojnej muzyki, opowiadane są niezwykłe historie i bajki. Stałym punktem tej audycji jest "Książka do poduszki" czytana przez znanych i cenionych lektorów. Każdego dnia usłyszeć można premierowy odcinek fragmentów czytanej książki.

O 21.00 rozpoczyna się pasmo wieczorne dla rodziców. 25 audycji Polskiego Radia Dzieciom w ciągu tygodnia to propozycje dla dorosłych słuchaczy, m.in. rodziców, opiekunów i nauczycieli. Wśród nich usłyszeć można kilkugodzinne audycje publicystyczne i muzyczne pełne ciekawych rozmów z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

To jedyna w Polsce stacja, która przez 24 godziny na dobę nadaje audycje dla najmłodszych i ich rodziców.
Stacja dostosowała swój program do dobowego rytmu życia dzieci i wspiera wiedzą ekspercką rodziców, opiekunów i nauczycieli.
Program jest bezpieczną przestrzenią medialną dla dzieci, ponieważ nie nadaje reklam.

Przypominamy, że Polskie Radio Dzieciom wspiera także rozwój talentów swoich najmłodszych słuchaczy organizując m.in. Konkurs Talentów Polskiego Radia DzieciomTo inicjatywa skierowana do dzieci, które uwielbiają śpiewać, recytować wiersze, marzą o nagraniu w profesjonalnym studiu i występie na scenie. Czas przyjmowania zgłoszeń mija 17 maja.


Joanna Osmańska

Zobacz także
Czytaj także

Rola przedszkola w życiu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 23:59
Rodzice często zwracają baczną uwagę na wybór szkoły dla swoich podopiecznych. Jednak najszybszy rozwój dziecka dokonuje się wcześniej, od trzeciego roku życia. Jak ważne jest przedszkole dla dziecka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Dzieciom: 102 propozycje ciekawych audycji dla ucznia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 07:55
Kiedy szkoły i częściowo przedszkola są zamknięte, warto pamiętać, że cyfrowe Polskie Radio Dzieciom ma mnóstwo ciekawych propozycji dla dzieci i rodziców na każdy dzień. To całodobowe radio nadaje w ciągu tygodnia ponad 100 premierowych audycji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Eksperymenty, rytmika, lekcje języków obcych, bajki, to tylko część tematów, które usłyszeć można każdego dnia, włączając cyfrowe Polskie Radio Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekcja rysunku. Jak narysować roślinkę [video]

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 23:39
W dzisiejszej audycji, której autorem jest Stworek Potworek pt. "Stworkowe mazaki, potworkowe kredki", Stworek potworek nauczy Was drodzy słuchacze-rysowacze, jak za pomocą prawie płaskiego jajka, nierównych i nieregularnych kresek, listków oraz kółka, narysować roślinkę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz galerię zdjęć "Moja flaga" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 23:59
Od 1-3 maja do Polskiego Radia Dzieciom, spłynęło ponad 70 zdjęć własnoręcznie wykonanych flag. Była to specjalna akcja z okazji Dnia Flagi. W ten sposób stacja przyłączyła się do akcji "Moja Flaga".
rozwiń zwiń