Polskie Radio Dzieciom

Weź planetę w swoje ręce. Spektakl "Wyspa Jadłonomia" 

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 10:10
"Wyspa Jadłonomia" to spektakl dla dzieci i młodzieży inspirowany cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek "Jadłonomia" i dietą roślinną od kuchni. Spektakl ten jest nie tylko kulinarny, ale też podróżniczy, a nawet trochę kryminalny. Mówi o tym, że za zmianą myślenia powinna iść także zmiana działania i zachęca do refleksji na temat tego, co można zrobić, żeby żyć zdrowiej i odpowiedzialniej na co dzień, pozwala zastanowić się nad tym, jak dbać o lepszą przyszłość naszej planety i żyjących na niej istot. "Wyspa Jadłonomia" traktuje dzieci i młodzież poważnie, ale jest też dla dorosłych. Pokazuje, że aby zmienić świat, powinniśmy zacząć od siebie samych. Wtedy właśnie ma szansę zadziać się prawdziwa rewolucja.
Dorota Kowalkowska i Jan Czaplińskim
Dorota Kowalkowska i Jan Czaplińskim Foto: PR

W życiu bohaterki opowieści pojawia się potwór, który sprawia, że nic nie jest już takie, jak było dotychczas. Potwór ten zagraża całemu światu, a w szczególności dorosłym. Od teraz życie i zdrowie najbliższych jest w rękach dziewczynki, której zadaniem stało się odnalezienie receptury na uzdrowienie świata. Tajemnicza siła porywa ją na Wyspę, przed nią spotkanie z Wiedźmą Jadłonomią, która wie wszystko oraz zielona rewolucja - idea, której bohaterką może stać się dziewczynka, jeśli tylko zechce, ale czy inni ludzie pomogą jej uzdrowić świat? Choć brzmi to poważnie, tak naprawdę wystarczą małe zmiany w codzienności i przeformułowanie dotychczasowej filozofii życia.  

Posłuchaj
59:44 2022_12_11 21_00_03_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 11 grudnia godz. 21:00

To właśnie dzieci i młodzież dorastają do odpowiedzialności, od której uchylili się ich rodzice i ci młodzi ludzie muszą wziąć sprawy w swoje ręce, by uchronić świat i ludzkość przed ekologiczną zagładą. "Wyspa Jadłonomia" to kolejne po spektaklu Greta i Ostatni Wieloryb" czy "Królowa Śniegu" przedstawienie realizowane przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską z myślą o wzmacnianiu sprawczości wśród młodych ludzi oraz potrzebie międzypokoleniowej edukacji za pomocą teatru.

Więcej o spektaklu "Wyspa Jadłonomia", a także o roli teatru w kształtowaniu ludzkich postaw opowiedzieli na antenie Polskiego Radia Dzieciom autorzy koncepcji spektaklu, Dorota Kowalkowska oraz Jan Czapliński. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Kulturalna Strefa
Prowadzi: Martyna Chuderska
Goście: Dorota Kowalkowska i Jan Czapliński -  autorzy koncepcji spektaklu
Data emisji: 11.12.2022
Godzina emisji: 21:00.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Czytaj dalej:

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.  

 

Zobacz także
Czytaj także

Premiera "Pippi Långstrump" w teatrze Andersena w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 15:00
Na pewno znacie i lubicie tę historię nawet, jeśli jesteście już całkiem duzi. Pippi Langstrumpf to dziewczynka, która mieszka sobie w Willi Śmiesznotce razem z koniem Alfonso i Panem Nillsonem -  małpką kapucynką, ma walizkę pełną złotych monet i… - co jest marzeniem wielu dzieci - wcale nie chodzi do szkoły.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowa z autorką książki "Mania i czarodziejska bania"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 18:51
"W Czarodziejskiej Bani czas płynie zupełnie inaczej. Nie jesteśmy jak jakiś ludź, co to żyje w ciągłym biegu". Może nie tylko Mani, bohaterce książki "Mania i czarodziejska bania", uda się dziś przenieść do miejsca, w którym minuta trwa tyle, co ziemski dzień? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Cygan o literackim debiucie dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 20:30
"Dzieci odkrywają wszystko w niczym, dorośli znajdują nic we wszystkim". Takim włoskim przysłowiem do świata "Duszka" swoich czytelników zaprosił gość "Kulturalnej Strefy" w Polskim Radiu Dzieciom. Jest poetą, prozaikiem, ale przede wszystkim autorem tekstów​ piosenek dla dzieci. "Duszek" to jego literacki debiut napisany z myślą o najmłodszych. 
rozwiń zwiń