Polskie Radio Dzieciom

"Cieszę się, że jesteś". Debiut literacki Emilii Komarnickiej-Klynstra

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 23:49
Urodziła się w Brzegu. Całe dzieciństwo spędziła na scenach amatorskich zespołów wokalnych i tanecznych. Jest współautorką programów dokumentalnych. Znamy Ją z wielu ról teatralnych i filmowych, jednak - jak sama twierdzi - najważniejszą rolą, z jaką przyszło jej się zmierzyć to mama. Ma dwóch cudownych synów i od kiedy zorientowała się, że bycie mamą to nieustająca praca przede wszystkim nad sobą, stara się wykorzystywać każdy aspekt macierzyństwa jako inspirację do rozwoju. Taką inspiracją może stać się literacki debiut Emilii Komarnickiej-Klynstra, który swoją premierę miał 6 grudnia ubiegłego roku. 
Emilia Komarnicka-Klynstra gościnią Kulturalnej strefy w PR Dzieciom
Emilia Komarnicka-Klynstra gościnią "Kulturalnej strefy" w PR DzieciomFoto: PR

"Cieszę się, że jesteś" to ciepła, pełna życzliwości opowieść o codzienności, w której najważniejsza jest miłość, uważność i głębokie czucie. Książka powstawała jako lektura dla najmłodszych, jednak również dorośli zaczerpną z niej informacje o życiu, uczuciach, relacjach z dzieckiem i uważności. – Kiedy na świecie pojawiają się dzieci, człowiek w jednej chwili tak naprawdę, a potem z dnia na dzień się w tym ugruntowuje, że ta ważność w życiu jest gdzie indziej, że ja żadnej roli po sobie nie zostawię tak ważnej, jak przygotowanie do wkroczenia w dorosłe życie istoty, które wybrały mnie i nas jako rodziców – mówiła gościni Kulturalnej Strefy. 

Posłuchaj
59:36 2022_12_25 21_00_02_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 25 grudnia godz. 21:00

Głównym bohaterem książki „Cieszę się, że jesteś” jest istota, która wybiera sobie rodzinę, w której zaczyna żyć, z perspektywy obserwatora patrząc na to, jak dorośli skomplikowali sobie życie. Przychodząc na świat jesteśmy uzbrojeni w umiejętność czucia, która z czasem, w procesie uspołeczniania coraz bardziej się ogranicza. A jak zaznaczyła autorka książki, tutaj sprawdza się zasada wszystko albo nic. – Jeżeli czujesz, to żyjesz - tłumaczyła. Bohater książki obserwuje więc codzienność rodziny jako osoba czująca w pełni, dla której wszystko jest proste. 

W książce czytamy, że nasze życie składa się z małych radości i miłości. Nie chodzi więc o to, by wypierać negatywne emocje, a przekierowywać naszą uwagę i uważność na to, co jest w stanie dać nam chwile poczucia pełni życia. Nawet najmniejsze zmiany w postrzeganiu naszej codzienności mogą wpłynąć na relacje, również z dziećmi.

Na spotkanie z Emilią Komarnicką-Klynstra na antenie Polskiego Radia Dzieciom zaprosiła Martyna Chuderska. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Kulturalna Strefa
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Emilia Komarnicka-Klynstra - autorka
Data emisji: 25.12.2022
Godzina emisji: 21:00

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Czytaj dalej:

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, w której wysłuchamy m.in. wywiadów z artystami, pisarzami, muzykami.

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

 


Zobacz także
Czytaj także

"O kurza twarz". Książka Justyny Bednarek na poprawę humoru

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:00
Kurza seria to historie przesympatycznej rodziny Ogórków i czterech kur. W drugim tomie pod tytułem "O kurza twarz" możemy jeszcze lepiej poznać rodzinę Ogórków, dowiadując się chociażby, że tacie Ogórkowi humor poprawia cynamon. Autorka książki "O kurza twarz" zdradziła w "Kulturotece" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, co poprawia humor jej samej, a także powiedziała, bez czego nie rusza się w podróż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O dorobku artystycznym Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 15:00
Nika Jaworowska-Duchlińska zilustrowała m.in. "Aliaszkę", "Bajki nasenne", "Między światem a zaświatem", "Kury z grubej rury" czy "O kurza twarz!". Ta wspaniała artystka lubi opowiadać czarną kreską, ale nie boi się też kolorowych plam. Od lat myślenia wizualnego uczy starszych i młodszych, prowadzi też zajęcia dla dzieci "Być jak Leonardo" w Strefie Kultury w Piasecznie oraz warsztaty o karykaturze w Muzeum Karykatury w Warszawie i jest zakładniczką Zająca Szarego Obywatela. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Cygan o literackim debiucie dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 20:30
"Dzieci odkrywają wszystko w niczym, dorośli znajdują nic we wszystkim". Takim włoskim przysłowiem do świata "Duszka" swoich czytelników zaprosił gość "Kulturalnej Strefy" w Polskim Radiu Dzieciom. Jest poetą, prozaikiem, ale przede wszystkim autorem tekstów​ piosenek dla dzieci. "Duszek" to jego literacki debiut napisany z myślą o najmłodszych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórczość Joanny Rusinek. Rozmowa z ilustratorką

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 23:29
W świątecznym wydaniu "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom zagościła Joanna Rusinek, graficzka i ilustratorka, która sama o sobie pisze, że "uczyła się na panią od angielskiego, panią od plastyki, aż wreszcie skończyła studia na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych". Obecnie projektuje okładki i ilustruje książki dla dzieci.  
rozwiń zwiń