Polskie Radio Dzieciom

W krainie mechanicznych koziołków i... zimy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 11:40
Mechaniczna koza? Drwal o sile niedźwiedzia? Łowienie ryb pod lodem? To tylko niektóre z atrakcji, które czekały Cylę i Brechta. Brnąc przez zasypaną śniegiem Wielkopolskę, region do którego kaszubskie rodzeństwo zmierzało od samego początku opowieści, nasi bohaterowie mijali niezwykłe, zimowe sceny.
Audio
  • W krainie mechanicznych koziołków i zimy (PRD/Źródełko)
Kózki na śniegu
Kózki na śnieguFoto: Pixabay

Dowiedzieliśmy się dzięki temu, jak ta mroźna pora roku zmieniała życie na wsi i, w jaki sposób należało się do niej przygotować. Posuchajcie „Źródełka” i sprawdźcie sami!

A jeśli Wielkopolska jest dla Was za blisko, pozwólcie, że zabierzemy Was jeszcze dalej, na Łotwę! Nasza radiowa koleżanka Aleksandra Tykarska spotkała się tam z bardzo sympatyczną grupą dzieci i ich równie sympatyczną nauczycielką…

Kiryl, Aleks, Elina, Konstantyn, Lew, Sofijka i Milena opowiedzieli nam wierszyk, który pewnie i Wy znacie z przedszkola czy szkoły:

Jestem jesień z pełnym koszem

Dobre rzeczy Wam przynoszę

Jabłka, śliwki, gruszki bery, pomidory i selery…

A Jaryk opowiedział wierszyk o tym, kim zostanie, gdy dorośnie. Oczywiście – po polsku!

Szkoła im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu ma już 30 lat i jest uważana za jedną z lepszych w mieście! Kiedyś uczęszczały do niej dzieci o polskich korzeniach, ale teraz chcą się w niej uczyć także uczniowie, którzy nie mają polskich przodków. Dzieci mówią, że język polski jest łatwy, a w uczeniu się go nie ma nic trudnego. Zgadzacie się z nimi?


Posłuchaj
05:20 [i] Dzieci Dyneburg do Źródełka.mp3 Odwiedziny w Szkole im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu. Materiał: Aleksandra Tykarska

 

Marta Graban-Butryn zabrała nas do swojej lubelskiej wioski o pięknej nazwie – Żurawie. W Żurawiu od niedawna działa ognisko muzyki tradycyjnej. Uczą się w nim nawet czteroletnie dzieci! Marta śpiewa z nimi piękne dziecięce piosenki oraz uczy grać na bębenku i basach.

- Mam cztery i pół lat i się nazywam Maja – przedstawiła się jedna z uczennic Marty Graban-Butryn, po czym wyjaśniła nam, na czym polega zabawa w „mietlarza”. Znacie taką? Jeśli nie, koniecznie posłuchajcie naszej audycji – może pobawicie się z koleżankami i kolegami?


U W A G A ! ! ! TO OSTATNI DZWONEK, BY GŁOSOWAĆ W KONKURSIE NASZE MUZYCZNE ŹRÓDEŁKO!!

nmź 2023 finaliści.jpg
UWAGA! GŁOSUJEMY!
Codziennie możecie oddać głos na swojego ulubionego młodego artystę! Kliknijcie powyższy obrazek i do dzieła!

Mikołajki za pasem, więc Heniek Małolepszy i jego znajomy varsavianista (czyli człowiek bardzo zainteresowany historią i kulturą Warszawy, i bardzo dużo o niej wiedzący) Przemysław Śmiech przedstawili nam kilku „Mikołajów”. Co prawda nie świętych, ale zdecydowanie takich, którzy dla Warszawy zrobili wiele dobrego. Jednym z nich był na przykład Emil Wedel – może kojarzycie to nazwisko...? Tak Pan Emil był właścicielem fabryki czekolady Wedla. Rodzina Wedlów składała się z filantropów, czyli ludzi, którzy wspierali innych: biedniejszych, potrzebujących. Chcecie dowiedzieć się, jak to robili? Zastanawiacie się, kto jeszcze był takim warszawskim „Mikołajem”? Posłuchajcie!

Zaprosiliśmy Was też na Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Pani Elżbieta Osińska-Kassa opowiedziała nam pokrótce, jakie atrakcje czekają młodych gości wydarzenia i ich rodziców. Na jarmarku – jak to na jarmarku – znajdziemy mnóstwo pięknych rzeczy, które ubarwią zbliżające się święta. Ponieważ będzie on mieć miejsce właśnie w NIKiDW, możemy spodziewać najwspanialszych produktów regionalnych z wielu stron Polski. Kulminacja Jarmarku nastąpi 9 grudnia – w sobotę – nie zabraknie warsztatów dla najmłodszych i spotkań z ludowymi twórcami! Byśki, ozdoby ze słomy, słodkie pierniczki… Jesteście gotowi?

Narodowy Instytut Kulturi i Dziedzictwa Wsi Narodowy Instytut Kulturi i Dziedzictwa Wsi

Ten odcinek "Źródełka" powstał dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi 

***

tytuł audycji: Źródełko 

Prowadził: Hanna Szczęśniak i Piotr Dorosz

Data emisji: 3.12.2023

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także