X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Walt Disney i jego animacje

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 10:34
45 lat temu pożegnaliśmy Walta Disneya. Z tej okazji przypominamy postaci i filmy, które stworzył, i które do dziś oglądane są przez najmłodszych na całym świecie.
Audio
  • Przypomnij sobie głos Kaczora Donalda - dźwięk archiwalny
  • Tak śpiewały krasnoludku Królewny Śnieżki - dźwięk archiwalny
  • Tę czołówkę "Kubusia Puchatka" polskie dzieci dobrze znają.

15 grudnia mija 45. rocznica śmierci Walta Disneya, twórcy postaci Myszki Miki, Kaczora Donalda, Psa Pluto i Goofy'ego.

Disney był producentem filmów animowanych, założycielem amerykańskiego Disneylandu i korporacji The Walt Disney Company. Produkowane przez nią programy telewizyjne dla dzieci i młodzieży docierają do ponad 600 milionów odbiorców w ponad stu krajach.

Walt Disney otrzymał za swoje osiągnięcia 26 Oscarów - nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oprócz Myszki Miki jedną z najbardziej znanych disneyowskich postaci pozostaje Kaczor Donald. Obdarzony wybuchowym charakterem, pojawił się na taśmie filmowej w 1934 roku i do tej pory zagrał w ponad stu filmach - Posłuchaj.

Walt Disney był producentem pierwszego pełnometrażowego filmu animowanego - "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". W pracach nad nim uczestniczyło 750 artystów, którzy wykonali około miliona rysunków. Disney otrzymał za film honorowego Oscara. Złotą statuetkę i siedem miniaturowych kopii, wręczyła producentowi 9-letnia Shirley Temple. Obecnie "Królewna Śnieżka" jest jedną z najczęściej oglądanych światowych produkcji. Melodie z filmu, jak "Heigh-ho", są rozpoznawane na wszystkich kontynentach - Posłuchaj.

Do pełnometrażowych animowanych klasyków wytwórni Disneya należą także filmy: "Dumbo", "Bambi", "Zakochany kundel", "Śpiąca Królewna", "101 Dalmatyńczyków" oraz "Pinokio". Sukcesem wytwórni Disneya stała się kreskówka z 1968 roku o przygodach Kubusia Puchatka, stworzona na podstawie książki Alana Milne'go. Kolejne filmy z Misiem o "małym rozumku", nakręcone w latach 70. i później, biły rekordy popularności - Posłuchaj.

Spośród kinowych przebojów Disneya należy też wymienić film fabularny "Mary Poppins", uhonorowany pięcioma Oscarami, w tym dla najlepszej aktorki - Julie Andrews. Po śmierci Walta Disneya w 1966 roku, jego wytwórnia przeżywała kryzys. Na przełomie lat 80. i 90. powrócono do idei założyciela, to jest produkcji filmów animowanych. Sukcesy święciły "Mała Syrenka" oraz "Piękna i Bestia". W 1994 roku powstał "Król Lew", w którym postaci były jeszcze rysowane ręcznie, ale efekty trójwymiarowe i świetlne zostały uzyskane za pomocą komputera. Film z muzyką Eltona Johna stał się jednym z najlepiej sprzedawanych obrazów w historii kinematografii. Rekord popularności "Króla Lwa" został pobity przez kolejny film "Gdzie jest Nemo?" stworzony w 2003 roku wraz z Pixar Animation Studio, które wchodzi w skład korporacji Disneya.

Zobacz także

Czytaj także

W świecie bajek

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 20:04
Gdyby to, co powstaje w amerykańskich kreskówkach przenieść na grunt polski, to byłaby chyba totalna klapa. My nie potrafimy śmiać się z takich absurdalnych rzeczy – mówi Bartosz Sztybor, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

110 lat króla animacji. Jubileusz Walta Disneya

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 09:42
Disney jest założycielem największej wytwórni filmów animowanych. Jego produkcje docierają dziś do 600 milionów odbiorców w ponad stu krajach.
rozwiń zwiń