Polskie Radio Dzieciom

"Ryba z makiem, czyli święta ze smakiem". Zabawa kulinarna w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 08:45
"Ryba z makiem, czyli święta ze smakiem" to propozycja stacji, w której całe rodziny w okresie przedświątecznym miały okazję wcielić się w detektywa, próbując odgadnąć nazwę prezentowanej potrawy. Zaś w czasie świąt na antenie stacji nie mogło zabraknąć smaków dzieciństwa wspominanych przez znanych i lubianych. Opowieści te można było usłyszeć w grudniu i na początku stycznia 2022 roku. 
Ryba z makiem, czyli święta ze smakiem - nowa zabawa kulinarna w Polskim Radiu Dzieciom. Start 12.12.2022
"Ryba z makiem, czyli święta ze smakiem" - nowa zabawa kulinarna w Polskim Radiu Dzieciom. Start 12.12.2022Foto: PR

Polskie Radio Dzieciom zaprasza do wzięcia udziału w zabawie kulinarnej dla całych rodzin. W okresie przedświątecznym od 12 do 23 grudnia, na antenie Polskiego Radia Dzieciom oraz w mediach społecznościowych stacji, będzie można sprawdzić się w roli detektywa. Pięć pierwszych osób, które najszybciej odgadną nazwę tajemniczej potrawy, otrzyma zestawy rodzinnych upominków.

"Ryba z makiem, czyli święta ze smakiem" - kulinarna zabawa w Polskim Radiu Dzieciom to projekt dla całych rodzin. Wykorzystajcie supermoce Waszej rodziny! Spryt, spostrzegawczość i wysmakowana intuicja to klucz do odgadnięcia nazwy tajemniczej potrawy!

Od poniedziałku do czwartku w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom o 8.45 łączyliśmy składniki potrawy w świąteczne smaki. Podpowiedzi znajdowały się również na Facebooku PR Dzieciom. Czas na odgadnięcie zagadki mijał w czwartek o godzinie 18.00.

Oto zagadka nr 1:


Posłuchaj
04:32 [i] 1912 - Ryba z makiem - 01.mp3 Ryba z makiem, czyli święta ze smakiem_Tydzień 2_19.12. Pierwsza porcja składników

Na 5 osób, które jako pierwsze wpiszą w komentarzu pod specjalnym postem prawidłową nazwę tajemniczej potrawy, czekają rodzinne upominki. Druga szansa dla radiowych detektywów - w kolejnym przedświątecznym tygodniu od 19 do 23 grudnia! Rozwiązanie w piątkowej audycji "Poranek" o 8.45. 

W pierwszym tygodniu zabawy kulinarnej tajemniczą potrawą była strucla makowa. Do kogo powędrowały rodzinne upominki?


Nasza kulinarna przygoda będzie trwała dłużej. Podczas świąt i w okresie poświątecznym znani i lubiani przywołają smaki dzieciństwa i udzielą wskazówek, jak przyrządzić świąteczną potrawę. O swoich inspiracjach opowie m.in. kucharz i dziennikarz kulinarny - Grzegorz Łapanowski.

Już dziś przedstawiamy fragment wypowiedzi, w której na pytanie dziennikarki PR Dzieciom Martyny Chuderskiej o ulubioną świąteczną potrawę Grzegorz Łapanowski odpowiedział bez wahania, że jest nią barszcz czerwony z uszkami. 

POSŁUCHAJ
02:15Ulubiona świąteczna potrawa Grzegorza Łapanowskiego


Na praktyczne rady mogą też liczyć najmłodsi słuchacze. W cyklu audycji "Kulinarki - czyli co każdy kucharz wiedzieć powinien" (8.30-8.35), znajdzie się m.in. słowniczek terminów, miary i wagi oraz gadżety przydatne w kuchni.

Zostań kulinarnym detektywem! Będzie pysznie!

Więcej na zesmakiem.polskieradio.pl

Przypominamy, że Polskie Radio Dzieciom to całodobowe  radio dla dzieci i dla rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne - chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 


Zobacz także
Czytaj także

"Dobrze przyprawione" - staropolskie warsztaty kulinarne dla rodzin

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 17:15
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy wracamy do dawnych zwyczajów i przepisów na tradycyjne potrawy. Ważną rolę grają w nich przyprawy korzenne, czyli cynamon, goździki, kardamon i anyż. Posłuchajcie skąd pochodzą i jak je wykorzystać w kuchni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta w duchu zero waste [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 15:40
Bycie ekologicznym w okresie świątecznym to przede wszystkim zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku. W ferworze bożonarodzeniowych zakupów łatwo wpaść w wir konsumpcji, jednak starajmy się być uważni. Na co właściwie powinniśmy zwrócić uwagę? W Strefie Rodzica opowiedziała znawczyni tematu, Kamila Musiatowicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta idealne - czy to w ogóle możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 15:01
W naszych głowach od lat funkcjonuje wizja Świąt doskonałych, która jest powielana i utrwalana w świątecznych filmach czy w mediach społecznościowych. Dążenie do tego wyidealizowanego obrazka generuje dużo stresu, a rzeczywistość może dać o sobie znać szybciej niż nam się wydaje. Znamy to zresztą z poprzednich lat. Co więc powstrzymuje nas przed refleksją? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Łapanowski o ulubionych świątecznych potrawach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 19:24
Wśród smaków jakie pamiętamy z dzieciństwa są na pewno i takie, które nieodmiennie kojarzą się nam ze świętami Bożego Narodzenia. Czasem to karp, zazwyczaj pełen ości, kutia, a nawet zwykły makowiec. Ale są i takie smaki, które, gdy tylko do nich wrócimy, przeniosą nas w czasie do lat młodości. O świątecznych smakach i zwyczajach opowiedział kucharz, gość Polskiego Radia Dzieciom - Grzegorz Łapanowski.
rozwiń zwiń