Powieści na antenie

Czytaj także

Herling-Grudziński: Giedroyc żył "Kulturą"

02.07.2015 20:00
– Redaktor to taka sama sztuka jak gra na fortepianie. Z tym się człowiek rodzi. Giedroyc jest urodzonym redaktorem – mówił w nagraniu archiwalnym Gustaw Herling-Grudziński.
Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy w Maisons-Laffitte, gdzie mieszkał od 1954 r.
Jerzy Giedroyc w siedzibie Instytutu Literackiego przy Avenue de Poissy w Maisons-Laffitte, gdzie mieszkał od 1954 r.Foto: PAP/Jerzy Ruciński
Posłuchaj
49'45 Rozmowa z prof. Zdzisławem Kudelskim, autorem książki "Gustaw Herling-Grudziński i »Kultura« paryska. Fakty - historia - świadectwa" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

Na dowód swego twierdzenia autor "Dziennika pisanego nocą" przywołał liczne pisma, które Jerzy Giedroyc zakładał i redagował od lat 30. - Moim zdaniem nie ma redaktorów improwizowanych. Nie ma wypadków, gdy ktoś podejmuje się tej roli, siada za biurkiem i dostaje materiały do druku - powiedział.

Jerzy Giedroyc oddawał się swojej pracy całkowicie. - On żył "Kulturą". Można nawet powiedzieć, że przez 24 godziny na dobę myślał o tym samym. I to się widziało w jego pracy - opowiadał Gustaw Herling-Grudziński. - "Kultura" to proces tej przeszło 50-letniej pracy, pełnej pomysłowości, uporu, cierpliwości - mówił.

Choć Herling-Grudziński znał Giedroycia jako redaktora jeszcze przed wojną, twórcy poznali się dopiero w czasie II wojny światowej jako żołnierze. Każdy z nich jednak zupełnie inaczej zapamiętał to pierwsze spotkanie...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Zdzisław Kudelski (historyk literatury, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, edytorem dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, autor książki "Gustaw Herling-Grudziński i »Kultura« paryska. Fakty - historia - świadectwa")

Z nagrań archiwalnych: Gustaw Herling-Grudziński

Data emisji: 2.07.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/ag

Czytaj także

Andrzej Mietkowski: w Paryżu jest się otoczonym polonikami

11.11.2015 18:34
- Każdą opowieść o Polsce od pokoleń zaczyna się w Paryżu od Hotelu Lambert, gdzie mieściła się siedziba ks. Adama Czartoryskiego i główny ośrodek polityczny Wielkiej Emigracji - mówi szef portalu PolskieRadio.pl.
- Ogromnej wagi adres w Paryżu to dla mnie 20 avenue Rapp, gdzie mieściło się biuro Radia Wolna Europa. To było moje miejsce pracy - mówi Andrzej Mietkowski
- Ogromnej wagi adres w Paryżu to dla mnie 20 avenue Rapp, gdzie mieściło się biuro Radia Wolna Europa. To było moje miejsce pracy - mówi Andrzej MietkowskiFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio
Posłuchaj
10'30 Andrzej Mietkowski o emigracyjnym życiu w Paryżu (Popołudnie z Jedynką)
więcej

Andrzej Mietkowski był działaczem opozycji demokratycznej. Należy on do ostatniego pokolenia polskich emigrantów politycznych. Jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego znalazł się w Paryżu, gdzie spędził 9 lat. - Wraz z grupą krakowskich opozycjonistów dostaliśmy paszporty i grzech było nie skorzystać. Nie zamierzaliśmy jednak zostawać na emigracji. Decyzję podjął za nas gen. Jaruzelski - wspomina gość "Popołudnia z Jedynką".

Serwis specjalny
Jerzy-Giedroyc_663.jpg
Jerzy Giedroyc i paryska "Kultura"

W Paryżu Andrzej Mietkowski miał kontakt z emigracją powojenną skupioną wokół Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem. - Byli to Jerzy Giedroyc, Józef Czapski, Zofia Hertz czy Gustaw Herling-Grudziński. Stworzyli oni w Instytucie 637 numerów miesięcznika "Kultura", 170 wydań kwartalnika "Zeszyty Historyczne" i setki książek. Symbole się przenikają, czego dowodem były wiszące obok siebie portrety Józefa Piłsudskiego i ks. Adama Czartoryskiego w pokoju na piętrze redaktora Giedroycia - wspomina dziennikarz, tłumacz i publicysta.

W audycji Andrzej Mietkowski opowiada również o innych polskich śladach w Paryżu (m.in. Bibliotece Polskiej, księgarni i galerii Lambert, cmentarzu Père-Lachaise, biurze Radia Wolna Europa) i wyjaśnia, jaki przykry los spotkał pałac na Wyspie św. Ludwika, gdzie znajdował się Hotel Lambert.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: Andrzej Mietkowski (Dyrektor-Redaktor Naczelny portalu PolskieRadio.pl)

Data emisji: 11.11.2015

Godzina emisji:
16.26

pg/jp