Nauka

Ślub remedium na depresję

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2008 12:24
Ludzie, którzy szukają sposobu na depresję zyskali nowe metody radzenia sobie z nią. Wyjściem jest małżeństwo.

Ludzie, którzy szukają sposobu na depresję zyskali nową metodę radzenia sobie z nią. Wyjściem jest małżeństwo. Badania naukowe wskazują, że właśnie małżeństwo poprawia stan psychiczny osób z depresją.

Związek małżeński ma zdecydowanie większy pozytywny wpływ na osoby z depresją, niż na osoby radosne na co dzień. Wcześniejsze badania sugerowały, że psychologiczne rezultaty małżeństwa są zależne od jakości związku – udane małżeństwo rozwija szczęśliwą parę i odwrotnie – nieudane powoduje, że małżonkowie tracą optymizm i radość. Inne analizy pokazały, że ludzie z depresją, którzy mają problemy z komunikacją i wymagają dużego wsparcia również tworzą nieszczęśliwe małżeństwa. Na tej podstawie Adrianne Frech i Kristi Williams - socjolodzy z Ohio State University, przypuszczały, że osoby radosne zyskują więcej korzyści z małżeństwa niż osoby cierpiące na depresję.

By sprawdzić tę teorię przeprowadzono badania - testy na zaburzenia depresyjne, wśród ponad 3000 osób. Były to wywiady, w których pytano między innymi o jakość małżeństw, jeśli osoby te były w związkach. Badania te powtórzono po 5 latach.

Analiza różnic w zaburzeniach depresyjnych pokazała, że osoby, które pobrały się w czasie między pierwszym a kolejnym wywiadem, odnotowały poprawę stanu psychicznego. Uzyskały średnio 3,42 punktu mniej w 84 punktowej skali depresji, w porównaniu do uczestników badania, którzy nie pobrali się.

Przyglądając się, jak małżeństwo wpływa na tych, którzy przy pierwszym badaniu byli w depresji i na tych, którzy byli wtedy szczęśliwi naukowcy zauważyli coś niespodziewanego. Osoby z depresją będące w związku małżeńskim uzyskały blisko 8 punktów mniej w skali depresji niż osoby poza małżeństwami. Zaskoczeniem było to, że osoby radosne, które się pobrały zyskały jedynie 1,87 punktu mniej. Wynik oznacza więc, że małżeństwo daje zdecydowanie większe korzyści psychiczne osobom cierpiącym na zaburzenia depresyjne niż osobom radosnym, bez zaburzeń.

Badania pokazały także, że nawet w sytuacji, gdy małżeństwo nie układa się w pełni, to i tak osoby z depresją zyskują z samego związku więcej – mówi Adrianne Frech. Nadal jednak bez odpowiedzi pozostaje pytanie, dlaczego tak się dzieje, że korzyści psychologiczne osób z depresją są większe niż osób pogodnych.

Przemysław Goławski

Zobacz więcej na temat: depresja
Czytaj także

Jaki pan, taki pies

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2009 12:10
Agresja psa może mieć źródło w agresji jego pana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebezpieczne gry komputerowe

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2009 10:07
Badania potwierdzają negatywny wpływ agresywnych gier.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klub inteligentów

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2008 12:00
IQ uważany jest dziś za wyznacznik ludzkiej inteligencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Azjaci śpią najlepiej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 04:01
Okazuje się, że nawyki związane ze snem zależą od koloru skóry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żałoba w sieci

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2010 16:00
Polacy wyrażają swój żal w internecie. Rozmawiają, pokazują zdjęcia z przejazdu konduktu, dyskutują. Sieć stała się miejscem pamięci.
rozwiń zwiń