X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Drzewa, fraktale i nanotechnologia

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2008 10:07
Okazuje się, że w nanoskali "rosną" drzewa.
Audio

Przyroda pełna jest ciekawych struktur – czasami nie zauważamy piękna symetrii kwiatów polnych, ciekawostek ukształtowania terenu, kształtu chmur. Chociażby powszechnie występujące drzewa iglaste...

 

Przez wiele lat wydawało się niemożliwe matematyczne opisanie takich z pozoru chaotycznych struktur obserwowanych na co dzień. Bo jak ująć we wzory kształt linii brzegowej? Rozwiązanie przyszło w latach 50. XX wieku pod postacią narzędzia matematycznego nazwanego geometrią fraktalną. Mimo że pojęcie idealnego fraktala jest abstrakcją matematyczną, to w przyrodzie można znaleźć wiele obiektów wykazujących choćby częściowo cechy fraktali. Podstawową taką cechą jest samopodobieństwo – obiekt wygląda podobnie niezależnie od przyjętego powiększenia. Linia brzegowa jest właśnie fraktalem – patrząc na mapę widzimy poszarpaną krzywą, biorąc mapę w innej skali tak samo widzimy poszarpaną linię brzegu. Podobnie brzegi chmur, struktura liścia paproci, drzewa czy skłębione łańcuchy polimerowe... I tu dochodzimy do miejsca, gdzie kształty znane na co dzień zaczynają się pojawiać w nanoskali.

Grupa naukowców z University of Wisconsin-Madison, obserwując pod mikroskopem elektronowym przed chwilą otrzymane nanostruktury, odkryła ku swemu zdziwieniu, że są one geometrycznie podobne do struktury właśnie drzew iglastych. Przy pomocy metody CVD (chemical vapour deposition – chemicznie osadzanie struktur cienkowarstwowych z par wyjściowych związków) nanosili oni siarkę i chlorek ołowiu na podłoża krzemowe, wygrzewane do temperatury 650oC. Powstające nanodruty samoistnie układały się w obiekty fraktalne przypominające gałązki sosny czy świerku. Struktury takie nawet rosną w sposób podobny jak drzewa – najpierw wyrasta „pień”, od którego w miejscach dyslokacji (błędu ułożenia struktury) atomu siarki bądź ołowiu wyrastają „gałęzie”. Nie jest jeszcze do końca znany dokładny mechanizm tworzenia się tych obiektów – dr Jin współpracujący z amerykańskim uniwersytetem sugeruje, że szczątkowa obecność wodoru wymusza powstawanie takich „nanodrzew”.

Otrzymane w ten sposób struktury mają ciekawe własności elektronowe i elektryczne (bardzo dobrze przewodzą prąd). Z racji tego mogą znaleźć zastosowanie w różnego typu sensorach czy jako elementy ogniw słonecznych. Na ich bazie będzie można także wytwarzać inne nanomateriały.

Marcin Perzanowski

Zobacz więcej na temat: nanotechnologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Martwe drzewa są potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2009 10:36
Nie powinno się usuwać martwych drzew z kompleksów leśnych – uważają naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kartezjusz

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2008 20:29
Jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, prekursor nowożytnej kultury umysłowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt BEAGLE

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 16:50
Dzieci mogą wybrać sobie do 6 gatunków i określać fazy rozwojowe drzewa, czyli zawiązywanie i pękanie pąków liściowych...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sadzenie drzew w Beskidach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 16:48
Ponad pół tysiąca drzew na trzech trasach prowadzących na Baranią Górę posadzono w Beskidach...
rozwiń zwiń