Nauka

Niebezpieczne domowe komputery

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2009 15:05
Rośnie liczba wypadków przy korzystaniu z komputerów.

Domowe komputery mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia - wynika z najnowszych statystyk. O rosnącej liczbie wypadków związanych z użytkowaniem komputerów poinformowali naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

Lista komputerowych zagrożeń jest długa - od przemęczonych oczu i schorzeń kręgosłupa do możliwości wpadnięcia w internetowy nałóg. Teraz jednak po przebadaniu prawie 80 tysięcy pacjentów amerykańscy lekarze doszli do wniosku, że prawdziwą plagą stają się urazy. Najbardziej narażone są dzieci, które potykają się o kable, często też monitory spadają im na głowę. Liczba takich wypadków wzrosła w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 15 lat siedmiokrotnie.

Lekarze nawołują do zachowania ostrożności. Jednocześnie naukowcy uspokajają, że coraz popularniejsze stają się małe i lekkie laptopy. Poza tym trwają intensywne badania nad upowszechnieniem systemów bezprzewodowego przesyłu energii, co zlikwidowałoby potrzebę instalowania niezliczonej ilości kabli. Badania publikuje Amerykański Miesięcznik Medycyny Zapobiegawczej.

Rafał Motriuk / iar

Czytaj także

Najgroźniejsza depresja

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2009 10:59
Zdaniem WHO w ciągu 20 lat depresja będzie największym problemem zdrowotnym świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie surfuj za długo, bo wpadniesz w depresję!

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2010 12:44
Istnieje silny związek między zbyt intensywnym korzystaniem z Internetu a depresją. Do takich wniosków doszli brytyjscy psychologowie, którzy przebadali ponad tysiąc trzystu internautów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie komputery - stracona szansa

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2009 11:53
Zaprasza Dorota Truszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputer mokry jak mózg

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 12:10
Naukowcy pracują nad systemem informatycznym, który przetwarzałby dane, tak jak mózg.
rozwiń zwiń