Nauka

Komputer mokry jak mózg

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2010 12:10
Naukowcy pracują nad systemem informatycznym, który przetwarzałby dane, tak jak mózg.

Trwają prace nad innowacyjną technologią przetwarzania informacji, inspirowaną przez procesy chemiczne zachodzące w żywych organizmach. Badania prowadzą naukowcy z Uniwersytetu w Southampton w Wielkiej Brytanii.

Projekt, nad którym pracują dr Maurits de Planque i dr Klaus-Peter Zauner z Wydziału Elektroniki i Informatyki (School of Electronics and Computer Science - ECS), otrzymał właśnie 1,8 milionów euro z Unii Europejskiej w ramach programu Future and Emerging Technologies (FET) Proactive Initiatives. Program ten wspiera nowatorskie i przełomowe badania, które już wykazały duży potencjał w rozwoju technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Naukowcy - dr de Planque jest biochemikiem, natomiast dr Zauner informatykiem - pracują nad adaptacją procesów zachodzących w mózgu, do systemów przetwarzania informacji "na mokro”. Odpowiednio dobrane substancje chemiczne umieszczane są w probówce, zachowując się jak tranzystory w układzie scalonym komputera.

- Tym, co w zasadzie budujemy, jest bardzo surowy, miniaturowy ciekły mózg. Tworzony komputer będzie ostatecznie, podobnie jak nasz mózg, pracował „na mokro” – mówi dr Zauner. – Zdajemy sobie sprawę, że teraz najlepsze mechanizmy przetwarzania informacji mamy w naszych głowach, a jako że coraz wyraźniej widzimy, że krzem ma swoje ograniczenia w zakresie przetwarzania informacji, musimy zbadać inne rozwiązania. Dokładnie to tu robimy – wyjaśnia naukowiec.

Projekt zatytułowany „Artificial Wet Neuronal Networks from Compartmentalised Excitable Chemical Material” jest międzynarodową inicjatywą koordynowaną przez Uniwersytet Friedricha Schillera w Jenie. W projekcie bierze także udział Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, oraz University of West of England w Bristolu. Całe przedsięwzięcie potrwa trzy lata i składa się z trzech uzupełniających się celów.

Pierwszym z nich jest stworzenie kropli wody pokrytych lipidami, na wzór komórek biologicznych, które zawierałyby pobudliwe związki chemiczne. Takie „krople-komórki” mogłyby zostać połączone w sieci, w których komunikowałyby się za pomocą sygnałów chemicznych. Drugim celem jest zaprojektowanie architektury przetwarzania informacji opartej na kroplach wody i wykazania możliwości celowego przetwarzania informacji w takiej architekturze. Trzecim, ostatnim celem, jest ustalenie i zbadanie możliwości i ograniczeń „kropelkowych” sieci przetwarzania informacji.

- Nasz system odzwierciedli kilka kluczowych cech połączeń neuronalnych w mózgu, możliwe będzie jego pobudzanie, a co więcej będzie w stanie samonaprawy i samoorganizacji - zaznacza dr de Planque.

Przemysław Goławski

Czytaj także

Niebezpieczne domowe komputery

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2009 15:05
Rośnie liczba wypadków przy korzystaniu z komputerów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40-lecie pewnego spaceru

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2009 03:11
40 lat temu człowiek pierwszy raz chodził po Księżycu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wtyczka do mózgu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 13:24
Interfejsy mózg-komputer, czyli jak sterować komputerem za pomocą myśli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WCG 2009: Znamy polskich finalistów

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2009 12:21
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najtańszy netbook świata

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2009 16:54
Miniaturowy laptop z Chin ma kosztować 80 dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myślą do mnie mów, mów myślą

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2009 07:30
Naukowcy pokazali, że można porozumiewać się myślą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antywirusy nowej generacji

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 14:57
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Groźne błędy w Firefoksie, konieczna aktualizacja

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 11:40
Mozilla przyznała się do groźnych błędów w Firefoxie 3.6. Jest już niezbędna łatka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poczucie winy na miejscu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 09:58
Winny? W Twoim mózgu jest miejsce, które odpowiada za społeczne emocje.
rozwiń zwiń