X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Naukowo, rzetelnie, bez kontrowersji

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2008 11:30
Lektura najnowszej książki Marka Jana Chodakiewicza „Po zagładzie. Stosunki polsko-żydowskie 1944-1947” dowodzi, że o trudnych i bolesnych tematach z naszej przeszłości, można pisać sine irae et studio.
Audio

Lektura najnowszej książki Marka Jana Chodakiewicza  „Po zagładzie. Stosunki polsko-żydowskie 1944-1947”  dowodzi, że o trudnych i bolesnych tematach z naszej przeszłości, można pisać sine irae et studio.

Odpowiedni dystans do tematu i rzetelny naukowy aparat, jakim posługuje się autor, to bez wątpienia atuty prezentowanego zagadnienia. „Po zagładzie” nie jest czarno – białą wizją historii. Nie jest też książką w której mamy do czynienia jedynie z konfrontacją postaw i szukaniem na siłę antysemickich postaw wśród Polaków. Nie ma tu wreszcie, jednoznacznych odpowiedzi, błyskotliwych teorii i kontrowersyjnych tez. Wszystko to, może niestety, skazać pracę Chodakiewicza na medialny niebyt.

Amerykański historyk polskiego pochodzenia, problemem relacji polsko-żydowskich zajmuje się już od lat. W 2003 roku został uhonorowany nagrodą imienia Józefa Mackiewicza za 2 tomowe opracowanie „Ejszyszki”, przedstawiające akcję wileńskiego AK, podczas której przypadkowo zginęli miejscowi Żydzi. W 2005 roku został powołany przez prezydenta Busha do amerykańskiej Rady Pamięci Holokaustu. Obecnie publikowana w Polsce  książka opiera się na pracy doktorskiej obronionej przez Chodakiewicza na Columbia University w Nowym Jorku.

Wydana przez IPN monografia nie jest pisana pod żadną konkretną tezę, autor bada powojenne relacje polsko-żydowskie i dopiero później próbuje formułować konkretne opinie. Przedstawia ustalenia starszej historiografii i opinie różnych stron. Przypomina, że tak naprawdę do tej pory ten temat nie był badany szczegółowo, a ogólnikowe opinie krążące na zachodzie tworzone były w większości przez pryzmat komunistycznych źródeł. Przestrzega jednocześnie przed wyciąganiem ogólnych wniosków dopóki nie przeprowadzone zostaną dalsze badania źródłowe, szczególnie na poziomie lokalnym.

Złożone relacje polsko-żydowskie przedstawione są w szerokim kontekście powojennej rzeczywistości, w której okupacja niemiecka, zostaje zastąpiona sowiecką. Z jednej strony mamy więc ciekawie zarysowane realia lat 1944-1947, z drugiej – setki konkretnych przykładów, analizowanych przez Chodakiewicza. Co ważne, stara się on wykorzystać źródła różnej proweniencji i zgodnie z warsztatem pracy historyka konfrontuje je ze sobą. Przykłady podawane w książce są  bardzo różne, dotyczą morderstw popełnianych przez Polaków na Żydach i Żydów na Polakach, autor stara się rozróżnić motywy poszczególnych zbrodni. Wskazuje na ich polityczny, kryminalny, czy też płynący z zemsty charakter. Nie kwalifikuje automatycznie każdej zbrodni popełnionej na Żydach jako przejawu antysemityzmu, przypominając, że w znacznej części przypadków były to przede wszystkim działania antykomunistyczne czy też antysowieckie. Opisując morderstwa popełniane przez Żydów na Polakach stara się zrozumieć każdorazowe motywacje. W każdym przypadku próba zrozumienia bierze górę nad oceną. Każdą historię analizuje oddzielnie, a tam gdzie nie ma przekonywujących dowodów nie formułuje ostatecznego zdania. W bolesnej historii wzajemnych relacji, starał się Chodakiewicz, przedstawić też jasne punkty. W jednym z ostatnich  rozdziałów, opisał przykłady pomocy jaką otrzymywali Polacy od Żydów tuż po wojnie.  Z większości przedstawionych tam historii wynika, że była  to swoista spłata długu z czasów okupacji. Historyk przede wszystkim powinien zrozumieć, a dopiero później oceniać –  i tej maksymie bez wątpienia wierny pozostaje Jan Marek Chodakiewicz.
                     

Piotr Dmitrowicz

 Marek Jan Chodakiewicz, Po zagładzie”. Stosunki polsko-żydowskie 1944-1947, Warszawa 2008.

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Głos Wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2008 11:40
Historia walki władz komunistycznych z Radiem Wolna Europa przedstawiona w monografii Pawła Machcewicza to jeszcze jeden przykład na totalitarny charakter PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogień i krew

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2007 15:54
John Charles Chasteen, autor książki „Ogień i krew”, postawił sobie cel przybliżenia na około trzystu stronach historii Ameryki Łacińskiej.
rozwiń zwiń