Nauka

Nocne widowisko - Perseidy

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2008 13:56
Do 24 sierpnia dobrze widoczny rój meteorów przecinać będzie orbitę Ziemi.

Jak co roku, sierpniowe noce są doskonałą okazją by obserwować spadające gwiazdy. Do 24 sierpnia dobrze widoczny rój meteorów przecinać będzie orbitę Ziemi.

 

Jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów są Perseidy. Jego nazwa pochodzi od źródła z którego promieniują – gwiazdozbioru Perseusza. Ich przelot zachwyca już od ponad 2000 lat – wspominają o nim już starożytne dalekowschodnie kroniki.

Perseidy są także największym i najbardziej znanym rojem meteorytów. Stało się tak nie tylko dzięki dużej aktywności (w czasie maksimum zobaczyć można ponad 100 „spadających gwiazd” w ciągu godziny), ale również dzięki korzystnym warunkom obserwacji – w ciepłe, letnie noce. Inna nazwa tego zjawiska to „łzy Świętego Wawrzyńca”, święto tego patrona przypada bowiem na 10 sierpnia.

W tym roku maksimum aktywności Perseidów spodziewane jest we wtorek 12 sierpnia, w godzinach 13:00 - 16:00 czasu środkowoeuropejskiego. W ciągu dnia nie będą jednak wyraźnie widoczne, dlatego w Polsce najlepszy czas dla obserwacji to noce z 11 na 12 i z 12 na 13 sierpnia, po północy. Druga część nocy jest najodpowiedniejsza, ponieważ radiant roju – gwiazdozbiór Perseusza, wznosi się wtedy wysoko ponad horyzont. Będzie widoczny w pobliżu Gwiazdy Polarnej. Po godzinie 24, w obserwacjach nie będzie nam również przeszkadzał Księżyc – znajdzie się on już za horyzontem lub blisko niego.

Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, biegnącą wokół Słońca. Gdy kometa zbliża się do gorącej gwiazdy, lodowe jądro paruje. Cząsteczki i drobiny skalne, które w nim się znajdują, tworzą wtedy długi warkocz gwiezdnego pyłu. Ziemia krążąc po swojej orbicie, co roku przecina ten warkocz – wiele cząsteczek z ogona komety wpada w atmosferę naszej planety. To one widoczne są jako „spadające gwiazdy”. Lecąc z ogromną prędkością w atmosferze rozgrzewają się, jonizują i świecą, do momentu aż całkowicie spłoną lub spadną na Ziemię. Najmniejsze fragmenty mogą dotrzeć na wysokość ok. 80 km, te większe giną na wysokości 30 km, jeszcze większe zaś przelecą przez atmosferę i spadną na powierzchnię planety.

Najlepszymi miejscami do oglądania tak pięknego zjawiska są miejsca z dala od miejskich świateł. Wtedy na ciemnym niebie bez trudu zobaczymy „spadające gwiazdy”.

 

''

Mapa nieba z zaznaczeniem radianta roju meteorytów. Źr. Wikipedia

  

Przemysław Goławski

Czytaj także

Poszukiwacze meteorytów

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2007 11:49
Polska Sieć Bolidowa jest największą tego typu siecią na świecie. Jej działalność to najtańszy sposób znalezienia cennych obiektów badawczych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meteoryt prawdę ci powie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2008 06:47
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie zakupiło rzadki rodzaj meteorytu, który może dać nam wskazówki co do początków Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym są meteoryty?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2009 12:28
Audycja dra Stanisława Bajtlika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meteoryt na sprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2009 11:14
Swoje zbiory wystawia na sprzedaż szkocki entuzjasta, Robert Elliot.
rozwiń zwiń