X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Razem na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2009 09:41
Amerykańska i europejska agencja kosmiczna będą razem prowadzić badania na Marsie.
Audio

Wspólny projekt ogłoszono po zeszłotygodniowym szczycie z udziałem przedstawicieli obu agencji w brytyjskim mieście Plyumouth.

Do tej pory ESA i NASA prowadziły osobne programy badawcze; nowa inicjatywa oznacza więc, że badania Marsa będą tańsze - wiele naukowych celów pokrywa się, więc wspólne wysiłki pozwolą obniżyć koszty. Zgodnie z projektem Amerykanie dostarczą rakietę nośną, statek, który poleci w okolice Marsa i specjalny orbiter okrążający czerwoną planetę. Europejczycy zbudują natomiast łazik do bezpośredniego badania marsjańskiej gleby. W konsekwencji poszczególne programy ESA i NASA prawdopodobnie trzeba będzie ograniczyć, co wiąże się z trudnymi decyzjami finansowymi.

Mimo tych kłopotów naukowcy mają śmiałe plany na przyszłe dziesięciolecie: chcą na przykład zbadać szczegółowo metan odkryty niedawno na Marsie czy przywieźć na Ziemię próbki skał; a przede wszystkim pragną poszukać na czerwonej planecie śladów życia.

Rafał Motriuk/IAR

Zobacz więcej na temat: astronautyka esa IAR NASA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ESA: Poszukiwani ochotnicy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 14:42
Wybrani wezmą udział w symulacji lotu na Marsa. Eksperyment potrwa 520 dni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska baza marsjańska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 13:27
Na razie powstanie pod Toruniem, ale w przyszłości marsjańska baza według polskiego projektu i pomysłu może stanąć na czerwonej planecie. Baza - jeśli powstanie - będzie trzecim tego typu obiektem na świecie, a pierwszym w Europie. Pozostałe znajdują się na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych oraz na kanadyjskiej, arktycznej wyspie Devon.Jak to zrobić? Zobacz film.
rozwiń zwiń