Nauka

Google narusza prywatność?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 10:13
Street view pokazuje twarze i numery rejestracyjne. Szwajcaria chce tego zakazać.

Szwajcaria pozywa do sądu giganta internetowego Google. Spór dotyczy kontrowersyjnej aplikacji Street View, która umożliwia oglądanie w Internecie zdjęć wielu miejsc, głównie miast.

Według wielu użytkowników Street View bardzo się przydaje, jest bowiem dodatkiem do map i można dzięki tej aplikacji łatwiej znaleźć, lub po prostu obejrzeć ulice czy budynki. Ale zdaniem szwajcarskiego komisarza do spraw ochrony danych, taki program narusza prywatność obywateli.

Hanspeter Thuer podkreśla, że twarze sfotografowanych ludzi czy numery rejestracyjne samochodów są na zdjęciach rozpoznawalne. Może być to szczególnie niekomfortowe w przypadku ujęć osób w pobliżu szpitali, więzień czy szkół. Komisarz poprosił szwajcarski sąd, by ten zdecydował o usunięciu z aplikacji Street View wszystkich zdjęć robionych na terenie Szwajcarii do czasu wydania prawomocnego wyroku.

Firma Google uważa, że jej program jest w Szwajcarii legalny i zamierza walczyć o kontynuowanie projektu. Po Japonii i Wielkiej Brytanii, Szwajcaria jest kolejnym krajem, który sprzeciwia się naruszaniu prywatności przez Google'a.
(iar)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dante za darmo w sieci

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2010 12:17
Zbiór książek z dwóch włoskich państwowych bibliotek - w tym rzadkie egzemplarze - znajdzie się w internecie. Włoski rząd podpisał w tej sprawie porozumienie z gigantem Google.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Google skazany za naruszenie prywatności

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 10:58
Trzech szefów włoskiego Google'a zostało skazanych za opublikowanie filmu, na którym znęcano się nad nastolatkiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Google wie o tobie wszystko?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 16:48
Podczas budowania serwisu Street View Google zbierano dane o aktywności sieciowej internautów korzystających z niezabezpieczonych WiFi.
rozwiń zwiń