Nauka

Krowa a globalne ocieplenie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 15:08
Jaki jest związek między produkcją mięsa a globalnym ociepleniem?

Eksperci ONZ mają ponownie sprawdzić w jakim stopniu produkcja mięsa przyczynia się do zmian klimatycznych. O ponownej analizie zdecydowano po tym, jak pojawiło się sporo zarzutów mówiących o wyolbrzymieniu zagrożenia.Oenzetowski raport sprzed czterech lat wskazywał, że w tych procesach powstaje 18 procent światowych emisji, ale wielu naukowców się z tym nie zgadza.

To, że istnieje związek między produkcją mięsa a emisjami gazów cieplarnianych, nie ulega wątpliwości. Dwutlenek węgla powstaje przy wytwarzaniu nawozów do pasz i transporcie, zwierzęta produkują podczas trawnienia metan, a poza tym dla potrzeb hodowli wycina się lasy pochłaniające CO2. Oenzetowski raport sprzed czterech lat wskazywał, że w tych procesach powstaje 18 procent światowych emisji - to więcej niż produkuje globalny transport. Wielu naukowców nie zgadza się z tymi liczbami, toteż agencja ONZ do spraw wyżywienia i rolnictwa, FAO, chce przeprowadzić ponowną analizę.

Tymczasem wielu lekarzy i wegetarian wzywa do zmniejszenia konsumpcji mięsa - ze względu i na zdrowie i na klimat. Obserwatorzy podkreślają jednak, że w suchej wschodniej Afryce i zimnej Akrytce rośliny uprawne nie mogą przetrwać, toteż duże ilości mięsa to niezbędny składnik diety.

Czytaj także

Globalne ocieplenie czy globalne oszustwo?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 17:23
E-maile wykradzione z instytutu klimatologicznego w Wielkiej Brytanii świadczą o tym, że Globalne ocieplenie nie jest wynikiem szkodliwej działalności człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idzie zima

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2010 00:43
13 tys lat temu, w okresie zlodowacenia doszło do gwałtownego ochłodzenia w Europie. Winna była Ameryka Północna. Dziś wiemy dlaczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksperci sprawdzą czy w raporcie o ociepleniu nie ma błędów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2010 11:18
W Amsterdamie rozpoczyna się w piątek analiza kontrowersyjnego raportu Międzyrządowego Zespołu do Spraw Zmian Klimatu. Niezależni naukowcy mają ocenić, czy dokument, będący podstawą międzynarodowych negocjacji klimatycznych, zawiera rażące błędy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Ziemia poradzi sobie z ociepleniem?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 22:05
Brytyjczycy twierdzą, tak. Więc po co wyrzucać miliardy w przysłowiowe "błoto" na ochronę klimatu?
rozwiń zwiń