Nauka

Facet to mięczak

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2009 11:59
Nasi przodkowie biegali szybciej niż Bolt, a Schwarzenegger przy neandertalskiej kobiecie, to baba nie siłacz.

20 tysięcy lat temu zamieszkujący Australie tubylcy biegali lepiej niż najszybsi współcześni lekkoatleci. Jeszcze 100 lat temu ludzie z plemienia Tutsi z Rwandy potrafili skoczyć na 2, 52 m. Obecny rekord to zaledwie 2,45. Neandertalskie kobiety miały 10 procent  masy mięśniowej więcej niż współcześni europejczycy, a dzięki krótszemu ramieniu taka siłaczka nie miałaby problemu pokonać na rękę Arnolda Schwarzeneggera.

Takie tezy stawia w książce „Manthropology: The science of Inadeguate Modern Male” australijski antropolog Peter McAllister. Skąd wiemy, że nasi przodkowie byli od nas znacznie sprawniejsi?

20 tysięcy lat temu sześciu Aborygenów goniło wzdłuż błotnistego brzegu jeziora zwierzę. Zostawili w błocie ślady, które skamieniały. Dziś możemy na tej podstawie ocenić, z jaką prędkością się poruszali. McAllister policzył, że jeden z nich biegł z prędkością 37 km/h. To zaledwie 5 km/h wolniej niż Usain Bolt, fenomenalny sprinter, który dzierży rekord świata w biegu na 100 metrów. Gdyby ów Aborygen nie biegł po błocie, tylko po tartanowej bieżni i nie miał bosych stóp, tylko wyposażone w najnowsze technologie buty, jak Bolt, nie dał by mu szans.

Skoczność Tutsich McAllister analizował na podstawie zdjęć niemieckiego antropologa, który fotografował ich na początku 20 wieku podczas obrzędów inicjacyjnych. By wejść do grona mężczyzn, tych prawdziwych, a nie współczesnych, młody Tutsi musiał skoczyć wyżej, niż wynosił jego wzrost. Niektórzy skakali nawet na 2,52m.

Nie tylko mieszkańcy odległych kontynentów byli szybsi, silniejsi i znacznie sprawniejsi od nas. Rzymscy żołnierze pokonywali dziennie dystans długości półtora maratonu niosąc ekwipunek ważący tyle, co połowa ich wagi. Greccy wioślarze na ogromnych wojennych trierach, mierzących nawet 40 metrów długości o wyporności 90 ton wygraliby nawet z polskimi złotymi medalistami wioślarstwie.

Dlaczego zatem wydaje nam się, że każde pokolenie jest silniejsze i sprawniejsze? Jest tak jeśli porównujemy się z naszymi dziadkami, czy najwyżej pradziadkami, którzy prowadzili coraz wygodniejsze życie w industrialnym świecie, gdzie maszyny wykonują za ludzi ciężką pracę. A my, zwolnieni z jakiegokolwiek wysiłku fizycznego słabniemy z każdym pokoleniem. Rekordy atletów wydają się nam wyśrubowane, bo porównujemy je z wynikami sportowców z ostatnich dekad. Na przestrzeni tysięcy lat nawet najlepsi są gorsi od średnich z przeszłości.

 

Nie jest też prawdą, że z każdym pokoleniem jesteśmy wyżsi i mamy coraz większe mózgi. Pierwsi anatomicznie współcześni europejczycy, ludzie z Cro Magnon byli od nas znacznie wyżsi (mierzyli grubo ponad 2 metry), silniejsi i mieli większe mózgi. Jedli zdrowo, warzywa i mięso, i nieustannie zażywali ruchu. Albo goniąc zwierzynę, albo przed nią uciekając.

Rozwój rolnictwa spowodował, że żywności mieliśmy pod dostatkiem, ale była ona znacznie bardziej jednorodna, uboga w składniki odżywcze i co gorsza zwolniła nas z konieczności nieustannych ćwiczeń fizycznych, czego wymagało choćby polowanie. W efekcie przez tysiące lat stawaliśmy się słabsi i niżsi. Dopiero współczesna medycyna, poprawa higieny, znacznie bardziej zbalansowana dieta pozwoliła człowiekowi odrodzić się na nowo. Aby jednak osiągnąć sportowe wyniki naszych odległych przodków, musimy zamienić samochody na rowery, autobusy na spacery, i odkurzacze do liści na grabie. Wtedy za tysiące lat może dogonimy neandertalczyków.

Andrzej Szozda
Źr physorg.com

Czytaj także

Neandertalczyk zsekwencjonowany

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2008 06:11
Udało się zsekwencjonować mitochondrialne DNA neandertalczyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Długi połóg neandertalek

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2008 08:48
Neandertalczycy wyginęli, bo zbyt wolno się rozmnażali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neandertalczyk po prostu wyginął

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2009 10:53
Genetycy z Instytutu Maxa Plancka odkrywają genetyczną przeszłość neandertalczyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzko-neandertalskie krzyżówki?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 11:00
Naukowcy spierają się, czy przedstawiciele naszego gatunku krzyżowali się z neandertalczykami.
rozwiń zwiń