Nauka

Zamek Sinozębego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 12:00
Archeolodzy wiedzą coraz więcej o romantycznej historii Skandynawii. Właśnie odkryli pozostałości drewnianej rezydencji Haralda Sinozębego (Haralda Blåtanda).

Jak informuje serwis Copenhagen Post, archeolodzy odkryli pozostałości zamku na stanowisku archeologicznym Jelling w gminie Vejle na Półwyspie Jutlandzkim w środkowej Danii. Niegdyś istniał tam zespół drewnianych budowli, będących prawdopodobnie dworem króla Danii Haralda Sinozębego. Od dawna wiedziano, że w Jelling znajdują się kurhany, kamienie runiczne i kościół, związane z duńskimi pochówkami królewskimi z X wieku. Cały kompleks w 1994 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jak poinformował Mads Dengso Jessen, archeolog z Uniwersytetu Aarhus, kierujący pracami wykopaliskowymi, na stanowisku zostały odkryte pozostałości czterech wielkich budowli z czasów panowania króla Haralda Sinozębego. Zdaniem archeologów, charakterystyczne geometryczne kształty odkrytych ruin wskazują, że w tym miejscu stała niegdyś królewska rezydencja.

Jelling jest uznawane za kolebkę królestwa Danii, gdyż właśnie tam w kurhanach pochowane zostały ciała Gorma Starego - pierwszego króla Danii - i jego żony Tyry, rodziców Haralda Sinozębego.

Harald Sinozęby był królem Danii w latach 958-987 i władcą Norwegii w latach 974-985. Wprowadził do Danii chrześcijaństwo przyjmując chrzest około roku 965. Legenda mówi, że gdy wahał się, kto jest silniejszym bogiem - Odyn czy Chrystus - przekonał go kapłan niemiecki Poppo demonstrując przeniesienie rozpalonego do białości kawałka żelaza gołą ręką.

Przed kościołem w Jelling, do którego Harald przeniósł ciało swojego ojca, stoją dwa słynne kamienie runiczne, z których pierwszy z połowy X wieku został postawiony przez Gorma na cześć Tyry, a drugi w około 965 roku przez Haralda na cześć rodziców.
To na kamieniu runicznym Haralda, który jest głazem o wysokości 2,43 metra i wadze około 10 ton, widnieje inskrypcja mówiąca o królu Haraldzie, który uczynił Duńczyków chrześcijanami.


Czytaj także

Wikingowie - nie tylko zdobywcy

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2008 09:46
miesiące przynoszą nowe niezwykłe odkrycia archeologiczne, dotyczące Wikingów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skandynawowie w Wilanowie

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2008 13:23
Sensacyjne odkrycia archeologiczne w Wilanowie odsłaniają wczesnośrednioweczne cmentarzysko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wikingowie - synowie północy

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 22:05
Fenomem ekspansji skandynawskich wojowników w świetle najnowszych badań historycznych
rozwiń zwiń