Nauka

Znamy geny Oetziego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 12:00
Wokół Oetziego, człowieka z lodu, robi się naprawdę gorąco.

Po raz pierwszy od momentu jego odkrycia przed niemal 20 laty naukowcom udało się uzyskać wgląd w pełny profil genetyczny Oetziego.

Nic dziwnego, nad genami lodowej mumii sprzed 5000 lat pracują znakomici biolodzy-specjaliści, znani dzięki pracom nad genami Tutenchamona: Albert Zink i Carsten Pusch z Instytutu Genetyki Człowieka Uniwersytetu w Tybindze. Współpracuje z nimi Andreas Keller z Uniwersytetu w Heidelbergu, który wspomógł prace najnowszą technologią sekwencjonowania DNA. Wspólnie odtworzyli już całą pulę genową człowieka z lodu, dużo dokładniej niż przy użyciu którejkolwiek z dawnych technik.

- Mamy do czynienia ze starym DNA, którego części są bardzo fragmentaryczne – mówi Albert Zink. – Tylko dzieki zastosowaniu najnowszej technologii, która ma znakomite wyniki w opracowywaniu DNA, udało nam się odtworzyć geny Oetziego w tak krótkim czasie.

To, co najciekawsze, ciągle jest przed nami. Olbrzymia ilość biologicznych danych to wiele odpowiedzi na pytania, których jeszcze nawet nie zadano. Już teraz wiemy, że możliwe będzie sprawdzenie, czy krewni Oetziego ciągle żyją, a jeśli tak – to gdzie? Czy geny Europejczycków sprzed 5000 lat rózniły się jakimis istotonymi mutacjami od współczesnych genów? Czy geny Oetziego nosiły w sobie predyspozycje do współczesnych chorób cywlizacyjnych, np. raka czy cukrzycy?

W przyszłym roku czeka nas 20. rocznica odnalezienia Oetziego. Wówczas z pewnością poznamy pierwsze odpowiedzi na powyższe pytania. Czekamy z wielką niecierpliwością.


Zobacz więcej na temat: archeologia cukrzyca DNA

Czytaj także

Mama Oetziego nie ma krewnych

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2008 14:45
Znamy wyniki analizy genów "człowieka z lodu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

To na pewno Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2008 11:19
Szczątki z Fromborka rzeczywiście należały do polskiego astronoma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neandertalczyk zsekwencjonowany

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2008 06:11
Udało się zsekwencjonować mitochondrialne DNA neandertalczyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia indyka według DNA

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2010 05:14
Indyki udomowiono dwukrotnie – uważają naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spojrzeć Tutowi w DNA

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 03:38
O przyszłości współpracy archeologów i genetyków mówi Albert Zink, członek grupy naukowców, którzy jako pierwsi przebadali DNA Tutenchamona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy naukowcy zbadali DNA kobiety sprzed 4 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2010 14:29
Profil genetyczny kobiety ze schyłku neolitu, czyli sprzed ok. 4 tys. lat udało się odtworzyć naukowcom z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiej Akademii Medycznej (PAM). Genetycy badają szczątki znalezione w grobie w Czelinie (Zachodniopomorskie).
rozwiń zwiń