Nauka

Neandertalczyk miał żyłkę do technologii

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 07:00
Pada kolejny bastion umiejętności człowieka anatomicznie współczesnego.

Neandertalczycy – tak samo jak ich kuzyni Homo sapiens – mieli umiejętność kreatywnego myślenia i rozwijania dostępnych technologii.

Jak dotąd powszechnie sądzono, że neandertalczycy mogli usprawnić swoje narzędzia tylko dzięki kontaktom z Homo sapiens. Teraz naukowcy zmienili zdanie. Do zmian technologicznych zmuszał Homo neanderthalensis klimat i konieczność szybkiej adaptacji – twierdzą.

Analiz dokonała ekipa z Uniwersytetu Colorado w Denver, pracująca pod kierunkiem prof. Juliena Riel-Salvatore’go. Wyniki badań w prasie specjalistycznej ukażą siędopiero w grudniu, ale głośno o nich już teraz. – W zasadzie rehabilituję neandertalczyków – mówi Riel-Salvatore. – Byli dużo bardziej utalentowani niż nam się wydaje.

Podstawy do rahabilitacji są solidne, ponieważ badania trwały aż siedem lat. Naukowcy przanalizowali neandertalskie stanowiska archeologiczne z terenu Włoch, gdzie neandertaczycy żyli wyjątkowo długo. Na północy i w centrum Półwyspu Apenińskiego około 42 tys. lat temu obydwa gatunki człowieka – neandertalski i anatomicznie współczesny – zamieszkiwały obok siebie. Na południu włoskiego „buta” pojawiła sie wówczas zupełnie nowa grupa ludzi – jak twierdzą naukowcy z Denver, także neandertalczyków, reprezentujących kulturę ulucką. Oprócz typowych dla tej kultury tylczaków łódkowatych (rodzaj ostrzy), drapaczy, zgrzebeł i zbrojników broni łowieckiej, w obozowiskach owych „nowych” neandertalczyków znajdowały się zupełnie nowatorskie przedmioty – np. zakończone trójkątnie groty, narzędzia z kości zdobione ornamentami, wreszcie barwnik - ochra. Wszystkie wymienione przed chwilą rzeczy były dotąd nieomylnymi wskaźnikami, że w ich stworzeniu maczali palce ludzie anatomicznie współcześni. Co więcej, nic nie wskazuje na to, aby „południowi” neandertalczycy w ogóle kiedykolwiek zetknęli się z Homo sapiens.

Zdaniem Riel-Salvatore’go, neeandertalczycy rozwijali się, ponieważ zmuszał ich do tego klimat, a potrzeba – jak wiadomo - jest matką wynalazków. – „Fakt, że mogli się rozwijać i adaptować do nowych warunków, oznacza, że byli bardzo podobni do nas” - mówi Riel-Salvatore. Mieli wybór – rozwinąć się albo wymrzeć.

Naukowiec z Uniwersytetu Colorado uważa także, że podobieństwo genetyczne Homo sapiens i neandertalczyka pozwala mysleć o nich jako o dwóch odmianach jednego gatunku. Nie jest to nowy pomysł. Zaledwie kilananaście lat temu w świecie naukowym mówiło się o Homo sapiens neanderthalensis i Homo sapiens sapiens (a zatem człowieku rozumnym właściwym). Jak widać, naukowcy z Colorado powracają do tej koncepcji.

Neandertalczycy rozpoczęli własną ewolucyjną drogę w Europie około 500 000 lat temu – byli zatem tutejszymi autochtonami, w przeciwieństwie do Homo sapiens, który przyszedł do Europy z Afryki. Z człowiekim współczesnym dzielili aż 99,5-99.9 proc. genów, byli zatem naszymi najbliższymi krewnymi. Niewykluczone, że mogliśmy się z nimi krzyżować, chociaż ich wygląd nie uchodzi chyba za zbyt atrakcyjny: mieli krępe, muskularne ciała i bardzo wydatne rysy twarzy.

Zamieszkiwali tereny pomiędzy Półwyspem Iberyjskim i środkową Rosją, aby ok. 35-30 tys. lat temu zniknąć w ciągle niewyjaśnionych okolicznościach.
 
(ew, bbc) 

Czytaj także

Neandertalczyk - prawie jak człowiek

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2007 11:02
150-lecie neandertalczyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neandertalczyk zsekwencjonowany

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2008 06:11
Udało się zsekwencjonować mitochondrialne DNA neandertalczyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neandertalczyka portret własny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 20:10
Trwają spory o to kim był w historii naszego gatunku neandertalczyk, dlaczego wyginął, czy czuł i myślał podobnie jak my.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Makijaż polskiego neandertalczyka

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 13:00
Ślady neandertalskiego ogniska oraz substancji, która mogła być barwnikiem, znaleźli naukowcy podczas tegorocznych prac w jaskini Stajnia.
rozwiń zwiń