Nauka

Geologia Europy w sieci

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 12:05
Powstał pierwszy europejski geoportal z internetową mapą geologiczną całego kontynentu. Jest dostępny on-line za darmo.

Portal jest dostepny w dwunastu wersjach językowych: http://www.onegeology-europe.eu/portal

Serwis zawiera kompleksowy obraz przypowierzchniowej budowy geologicznej Europy. Platforma ma przyczynić się do usprawnienia planowania przestrzennego na szczeblu europejskim i umożliwi obywatelom poznawanie geologii nie tylko na obszarze ich własnego kraju, ale także na obszarze całego kontynentu.

Projekt One Geology – Europe rozpoczął się dwa lata temu. Jest współfinasowany przez Komisję Europejską. Jego celem ma być powstanie map geologicznych dostępnych dla wszystkich drogą internetową. Powstał dzięki akceptacji licencyjnej 21 państw, w tym Polski reprezentowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Ujednolicenie danych gromadzonych przez dziesiątki lat w 21 krajach uczestniczących w projekcie doprowadziło do połączenia geologii całego naszego kontynentu za pomocą jednego wspólnego języka komputerowego.

Wszystkie dane są "interoperacyjne", co oznacza, że użytkownicy bez względu na to kimkolwiek są, gdziekolwiek są i jakiego systemu komputerowego używają mogą korzystać bez przeszkód z cyfrowych danych geologicznych oraz je współtworzyć. Dzięki jednolitym standardom przeglądarki internetowej jedno kliknięcie myszy na obszar zainteresowania wystarcza do uzyskania informacji geologicznych w 12 językach. 

Geologia i skały nie respektują granic politycznych ustanowionych przez człowieka - mówi Ian Jackson, koordynatorka projektu – podobnie, jak towarzyszące im problemy ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Jako, że klimat naszego globu zmienia się - kontynuuje – tym bardziej istnieje pilna potrzeba ujęcia we spójną i kompleksową całość danych na temat naszego środowiska, tak, by zainteresowani mieli łatwy i swobodny do nich dostęp.

Europejska Agencja Ochrony Środowiska będzie pierwszą instytucją, która dzięki umowie ze stowarzyszeniem europejskich służb geologicznych EuroGeoSurveys (EGS) wykorzysta potencjał OneGeology-Europe. Dzięki wspomnianej dostępności Agencja ma teraz po raz pierwszy możliwość oceny i rozwiązania problemów takich, jak powodzie, osuwiska, ochrony siedlisk ludzkich, erozja wybrzeża i zanieczyszczenie gleb w skali całego kontynentu.

– Projekt ten pokazuje jakie stosować procedury, standardy i technologie  dla ujednolicenia map geologicznych umieszczonych w internecie - wyjaśnia François Robida, jeden z liderów technicznych projektu - i zastosować je do danych geologicznych, rozproszonych po całym kontynencie. Stanowi pierwszy przypadek takiej wielonarodowej współpracy w celu rozpowszechnienia danych na temat środowiska na taką skalę. Udostępnienie danych geologicznych w taki właśnie sposób, otwiera szerokie możliwości - niektóre z nich są już w trakcie realizacji - w tym osiągalność danych geologicznych poprzez telefonię komórkową.

Dla uzupełnienia opracowań internetowych, zespół OneGeology-Europe opublikował również bogato ilustrowaną książkę „Jedna Europa – jedna geologia”, która opisuje wykorzystywanie geologii i metody badań geologicznych na naszym kontynencie. Polskim akcentem jest rozdział opisujący złoża węgla brunatnego i kamiennego na terenie naszego kraju. 

(ew/PIG)

Czytaj także

GEOLOGIA: Czytanie z mułu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2007 08:11
Badanie osadów dennych z okolic podbiegunowych pomoże wyjaśnić zagadki przeszłości
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za trzęsieniem na Twitterze

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 09:41
Eksperci od trzęsień ziemi wynaleźli sposób na śledzenie trzęsień ziemi „na żywo”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogłoski gorsze od trzęsienia

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 05:09
Nieprawdziwe pogłoski o nadchodzącym trzęsieniu ziemi wywołały panikę w Ghanie.
rozwiń zwiń