Nauka

Kamera na wykopaliskach

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 12:01
Archeologia jest ciekawa, ale jak każda nauka, potrzebuje popularyzacji. Filmy o niej sprawdzają się najlepiej.
Audio

W Polsce promowanie archeologii poprzez filmy dokumentalne jest wciąż niepopularne. A szkoda, bo doświadczenia innych krajów przekonują, że filmy o archeologii mają istotny wpływ na wzrost społecznego zainteresowania tą dziedziną wiedzy.

- Archeologia broni się sama. Każdy, kto spotkał się w dzieciństwie z książkami o wielkich odkryciach archeologicznych na pewno zafascynował się tą nauką. Jednak jak każda dziedzina wiedzy, wymaga ona popularyzacji, a filmy są doskonałym na to sposobem – przyznał dr Jacek Rydzewski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

W rozmowie z Katarzyną Kobylecką zaznaczył, że nie wszyscy potrafią rozróżnić archeologię klasyczną, śródziemnomorską od pradziejowej, którą mamy np. w Polsce.

- Niewiele osób wie czym była np. kultura łużycka – dodał.

Stąd potrzeba, by docierać ze swoimi odkryciami do jak najszerszego grona odbiorców.

Dr Hubert Chudzio, historyk, autor kilku filmów dokumentalnych poświęconych pracom wykopaliskowym w Egipcie, zauważył, że amerykańscy badacze pół roku prowadzą swoje prace, a drugie pół zbierają pieniądze i zajmują się popularyzacją swoich odkryć. Wychodzą z założenie, że im głośniej mówi się o ich działalności, tym łatwiej będzie im na nią zdobyć fundusze.

- Robiłem filmy w bardzo wyeksponowanych miejscach. Pamiętajmy jednak, że ich filmowanie to nie tylko promowanie nauki, ale i nowoczesna forma dokumentacji archeologicznej – zauważył gość radiowej Jedynki.

- Nie jestem ani historykiem ani archeologiem dlatego przy swojej pracy potrzebuję wsparcia specjalistów. W przypadku obrazu o wykopaliskach w Trzcinicy pamiętam, że stanąłem przed wzgórzem, gdzie prowadzono badania i zobaczyłem przerzedzony las i parę wykopów w ziemi. Zatrwożyłem się, bo w pierwszym momencie pomyślałem, że nie da się o tym opowiedzieć ciekawej historii – opowiadał Zdzisław Cozac, dokumentalista specjalizujący się w pradziejach Polski.

W "Naukowym Wieczorze z Jedynką" poinformował, że w swoim filmie użył wirtualnych rekonstrukcji poszczególnych faz rozwoju znajdującego się w tej miejscowości grodu, w trzech różnych epokach kulturowych. Aby zainteresować widza zaprezentował w nim m.in. inscenizacje z życia codziennego jego mieszkańców, ufortyfikowania, sceny batalistyczne i wydarzenia spajające historię, jak: scena ukrycia skarbu i zagłady grodziska.

- Najważniejsza jest prawda historyczna, ale wymaga ona ciekawej, wciągającej odbiorcę historii – podkreślił filmowiec.

(pp)

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć "Kamera na wykopaliskach" w boksie "Posłuchaj” w kolumnie po prawej stronie.

Naukowych "Wieczorów z Jedynką" można słuchać od poniedziałku do czwartku od godz. 22.05.

Czytaj także

Archeo-przygoda

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2010 06:45
W Krakowie trwają archeologiczne kolonie dla dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzgórze kamiennych posągów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2010 11:00
Góra Guizai w Górach Południowochińskich, gdzie archeolodzy odnaleźli ponad 5 tys. kamiennych posągów, była w czasach starożytnych wielkim miejscem kultu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chciała wysłać mumię pocztą

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 12:30
Poznaj niezwykłe metody boliwijskich przemytników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roboty w mieście bogów

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2010 12:55
Roboty badają już wnętrze Wielkiej Piramidy w egipskiej Gizie. Teraz wyruszają na podbój podziemi w Teotihuacan w Meksyku.
rozwiń zwiń