X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

2011: zmiany w polskiej nauce

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 23:00
1 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące oceny jakości jednostek naukowych i ich finansowania. Instytuty naukowe oraz wydziały uczelni, które najsłabiej wypadły w ostatniej ocenie resortu nauki dostaną na 2011 roku mniejszą dotację.
2011: zmiany w polskiej nauce
Foto: fot. SXC

Jak wyjaśnia minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, od nowego roku będzie obowiązywała nowa kategoryzacja jednostek naukowych. - Od stycznia na innych zasadach przyznajemy środki w ramach tzw. dotacji statutowej. Jednostki kategorii pierwszej znajdą się teraz w kategorii A, drugiej i trzeciej - B, natomiast czwarta i piąta to będzie teraz kategoria C, która zgodnie z nowymi przepisami otrzyma w tym roku dotację tylko na sześć miesięcy - mówi Kudrycka.

Dotację na działalność statutową otrzymują instytuty badawcze (dawne jednostki badawczo-rozwojowe), instytuty Polskiej Akademii Nauk, wydziały oraz inne jednostki organizacyjne uczelni prowadzące badania naukowe (np. kliniki), fundacje i firmy zajmujące się działalnością naukową. Na początku roku ma powstać Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN), którego zadaniem będzie właśnie cykliczna ocena poziomu naukowego instytucji prowadzących badania. Obecnie kategorie przyznaje zespół ekspertów, który bierze pod uwagę personel jednostki, dotychczasowe efekty pracy naukowej, wyposażenie i inne kryteria świadczące o potencjale badawczym ocenianej instytucji.

Więcej środków z konkursów

Dotacje statutowe będą wprawdzie mniejsze, ale za to więcej pieniędzy na badania ma być rozdzielanych w konkursach. Ich organizacją zajmie się Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz nowo utworzone Narodowe Centrum Nauki. W grudniu została powołana nowa rada Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i stanowisko objął nowy dyrektor centrum - były wiceminister nauki prof. Krzysztof Kurzydłowski.

Od 1 stycznia rozpoczął pracę Komitet Sterujący w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, który będzie przyznawać środki na badania na rzecz obronności. - Od 1 stycznia rozpocznie się praca NCBR o rozszerzonych kompetencjach. Będzie realizować nie tylko programy strategiczne dla kraju, ale także dotychczasowe projekty celowe, rozwojowe a także na rzecz obronności, co dotychczas było w kompetencji ministra. Cieszę się też, że w składzie komitetu znaleźli się przedstawiciele ministerstwa obrony i ministerstwa spraw wewnętrznych, ponieważ wierzę, że dzięki temu więcej środków przeznaczonych na obronność zostanie wykorzystanych na badania, które doprowadzą do powstania prototypów i wdrożeń, zwłaszcza tych służących poprawie bezpieczeństwa - wyjaśnia minister Kudrycka. Jak wyjaśniła, chodzi o nowe technologie nie tylko na potrzeby armii, ale też ochrony przed różnymi zagrożeniami, np. przestępczością informatyczną lub cyberterroryzmem. 

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak poprawić polską edukację za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2010 10:27
Przewodniczący Rady Oświaty Polonijnej powiedział, że poza Polską jest około tysiąca polskich szkół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec PRL-u w nauce

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2010 18:36
Barbara Kudrycka (minister nauki i szkolnictwa wyższego): Socjalistyczne rozdawanie po równo prowadzi do równania w dół, a nie w górę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrzeba większego finansowania

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2010 19:39
Barbara Kudrycka (minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego): Ten rok był bardzo dobry dla nauki polskiej.
rozwiń zwiń