Nauka

Wielka Brytania bez nowej energii jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 09:00
Po katastrofie w elektrowni atomowej w Fukuszimie, pod znakiem zapytania stanęła energetyka jądrowa w wielu krajach, w tym program budowy nowych siłowni nuklearnych w Wielkiej Brytanii.

Pisze o tym londyński "Guardian", powołując się na słowa wicepremiera, liberała Nicka Clegga. Powiedział on podczas wizyty w Meksyku, że brytyjski rząd koalicyjny może zostać zmuszony do odstąpienia od planowanej budowy co najmniej 10 nowych reaktorów kosztem pół biliona funtów.

Ten program zakładał inwestycje prywatne w energetykę jądrową, tymczasem perspektywa odpowiedzialności finansowej za wypadek taki, jak w Fukushimie, może odstraszyć inwestorów.

Liberałowie mają długą tradycję niechęci do energetyki atomowej, ale w zeszłym roku, wchodząc do koalicji z konserwatystami, zgodzili się na program jej modernizacji w odpowiedzi na zagrożenia klimatyczne. Nick Clegg wymieniał jednak dwa zasadnicze warunki - że nowe elektrownie będą bezpieczne i że uzyskiwana z nich energia nie będzie kosztować podatników i użytkowników więcej niż energia z innych źródeł.

Tymczasem zarządzony właśnie przegląd zabezpieczeń brytyjskich reaktorów najprawdopodobniej zaowocuje zaleceniami wprowadzenia nowych, kosztownych rozwiązań, na co ani nie zdecydują się prywatni inwestorzy, ani nie stać obecnie skarbu państwa - pisze "Guardian". 

(iar)

Czytaj także

Zabezpieczenia Fukushimy nie przewidywały takiego tsunami

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 16:10
Elektrownia nie była przygotowana na ponad 8-metrową falę tsunami, a jedynie na 6,5-metrową - mówili eksperci podczas seminarium na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomyłka operatora: promieniowanie w Fukushimie mniejsze niż podawano

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2011 07:50
Nie 10 milionów, lecz 100 tysięcy razy przewyższa normę poziom radioaktywności wody w reaktorze nr 2 japońskiej elektrowni Fukushima - przyznał operator tej siłowni, firma TEPCO, prostując wcześniejsze alarmujące doniesienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musimy zdywersyfikować źródła energii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2011 16:58
Hanna Trojanowska (pełnomocnik ds. energetyki jądrowej): Energia atomowa jest Polsce niezwykle potrzebna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska elektrownia atomowa w rękach wyborców

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 06:51
O tempie rozwoju elektrowni jądrowych zadecydują polityczne sondaże.
rozwiń zwiń