Nauka

Atom najtańszą energią

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 09:54
Energia atomowa jest najtańszą opcją energetyczną dla Wielkiej Brytanii na najbliższe lata. Takiego zdania są doradcy rządu w Londynie, którzy opublikowali kontrowersyjny raport w tej sprawie.
Audio

Po awarii elektrowni w japońskiej Fukuszimie rządy wielu krajów, w tym Niemiec, Włoch czy Rosji, zaczęły ostrożniej podchodzić do tematu energii atomowej. Ale - zdaniem brytyjskich ekspertów z Komisji Zmian Klimatycznych - energia jądrowa to najbardziej oszczędne źródło elektryczności na najbliższe 10 lat.

Niewykluczone - uważa komisja - że trzeba będzie zbudować dodatkowe dwa lub trzy reaktory, oprócz tych, które już są planowane. Raport zwraca też uwagę, że budowane w Wielkiej Brytanii morskie elektrownie wiatrowe są zbyt kosztowne. Wielka Brytania jest jednym z liderów ograniczania emisji dwutlenku węgla i rozwijania energetyki odnawialnej i niskowęglowej.

Ekolodzy z organizacji Przyjaciele Ziemi już jednak protestują, twierdząc, że energia jądrowa jest zbyt niebezpieczna i - jak się wyrazili - nie może być częścią brytyjskiego pakietu energetycznego.

IAR, mk

Czytaj także

Domowa elektrownia atomowa?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2008 07:22
Miniaturowe elektrownie atomowe obniżą koszty energii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Widmo Fukushimy odstrasza inwestorów. Energia jądrowa pod znakiem zapytania

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 10:02
Po katastrofie w elektrowni atomowej w Fukushimie, pod znakiem zapytania stanęła energetyka jądrowa w wielu krajach, w tym program budowy nowych siłowni nuklearnych w Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Brytania bez nowej energii jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 09:00
Po katastrofie w elektrowni atomowej w Fukuszimie, pod znakiem zapytania stanęła energetyka jądrowa w wielu krajach, w tym program budowy nowych siłowni nuklearnych w Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na tropie paliwa przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 14:00
Pierwiastek tor - tańszy i bezpieczniejszy niż uran - mógłby częściowo zastąpić tradycyjne paliwo atomowe. Postulują to polscy naukowcy z Instytutu Energii Atomowej POLATOM.
rozwiń zwiń