X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Zakończył się Krakowski Festiwal Nauki (relacja)

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2011 15:30
Na krakowskim Rynku co godzinę wybuchał wulkan. Można było również zgasić bębnem świecę i wziąć udział w audycji studenckiego radia.
Audio
  • 11. Krakowski Festiwal Nauki mikrofonem Polskiego Radia - materiał Marty Kwaśnickiej.

"Materia-Człowiek-Kultura" - pod takim hasłem odbywa się tegoroczny XI Festiwal Nauki w Krakowie. Potrwa do 14 maja. Na gości czekają wykłady, efektowne prezentacje, wystawy i wycieczki.

W tym roku głównym organizatorem imprezy jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, jednak w organizację festiwalu, jak co roku, angażują się pozostałe uczelnie Małopolski. W tym roku to 15 różnych placówek.

Wulkan na Rynku 

Punktualnie o każdej pełnej godzinie, przed małym namiotem Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) ustawia się spory tłum. To znak, że za chwilę czeka nas kolejna tego dnia erupcja wulkanu, a oczom zwiedzających ukażą się kłęby dymu i pomarańczowa lawa wydobywająca się z wulkanicznej makiety.

Erupcje stratowulkanów są bardzo dynamiczne. - Towarzyszą im wybuchy lawy, gazów i pyłów wulkanicznych, które niszczą wszystko, co napotykają na swojej drodze - opisują prowadzący pokaz studenci. - Przygotowanie makiety kosztowało mnie około miesiąca pracy, ale było warto - przyznaje konstruktor Mateusz Cyprych.

Zawiąż krawat

Festyn Nauki jest również okazją do poznania sztuki wiązania krawatów, i to aż na kilkanaście sposobów. Dlaczego jednak tak pozornie nienaukowej czynności uczą studenci Wydziału Matematyki UJ? - Matematyka to nie tylko równania i liczby. Matematyka opisuje i kategoryzuje obiekty, mówi np. czym kula różni się od obwarzanka. Podobnie można skategoryzować węzły i pętelki. W związku z tym coś tak abstrakcyjnego, jak teoria węzłów, staje się częścią matematyki - wyjaśnia Tomasz Kisielewski z Wydziału Matematyki UJ.

Krawaty są dla naukowców tak inspirującym zagadnieniem, że dwóch z nich - Thomas Fink i Yong Mao – napisało prace naukowe o ich wiązaniu. Jedna z nich znalazła się nawet w prestiżowym „Nature”.

Mrozoodporne rośliny

Instytut Botaniki UJ dla swoich gości przygotował m.in. roślinnych rekordzistów. Jednemu z okazów nie zaszkodzi nawet temperatura -17 stopni Celsjusza. - Zmierzono, że w tak niskiej temperaturze roślina była aktywna metabolicznie, czyli prowadziła fotosyntezę. Żadna inna tego nie potrafi - podkreśla Maja Lisowska z Instytutu Botaniki UJ.

Kilka stanowisk prezentuje też główny organizator XI Festiwalu Nauki, Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja. Na zwiedzających czekają m.in. rośliny z probówki i mikroskopowe obserwacje pierwotniaków. Studentki z Wydziału Ogrodniczego pokazują festiwalowym gościom różnorodność świata iglaków. - Jesteśmy z pokoleniem żywopłotów i tuj, a chcemy pokazać też inne gatunki roślin iglastych - deklarują.

Na estradzie prezentują się studenckie zespoły artystyczne. Chętni mogą wziąć udział w nagraniu programu radiowego albo telewizyjnego - wystarczy udać się do namiotu Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Szczegółowy program festiwalowych wydarzeń jest dostępny na stronie: http://festiwalnauki.ur.krakow.pl/

POSŁUCHAJ materiału dźwiękowego - wystarczy kliknąć w ikonkę głośnika w ramce pod zjęciem.

(ew/pap/Festiwal Nauki)

Zobacz więcej na temat: Jan Paweł II Kraków
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy humanistyka jest jeszcze potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2009 09:46
Kondycji humanistyki poświęcono debatę inauguracyjną Festiwalu Nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczne wędrówki człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:40
Jak przebiega podbój kosmosu, i czy Polacy odnajdą w nim swoje miejsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niesamowita chemia i fizyka

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2009 07:00
Naukowe doświadczenia i eksperymenty mogą być na prawdę ciekawe - zwłaszcza dla najmłodszych. Świat chemii i fizyki często jest uważany za skomplikowany i trudny w zrozumieniu. Festiwal Nauki Małego Człowieka, pokazał jednak, że nauki ścisłe są przede wszystkim widowiskowe i interesujące. Zobacz film!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Nauki także w Dąbrowie Górniczej

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 05:00
Magdalena Kot-Radojewska: Organizując nasz Festiwal Naukowy, dajemy mieszkańcom unikatową szansę zafascynowania się tą dziedziną wiedzy.
rozwiń zwiń