Nauka

Najstarsza perła świata pochodzi z Arabii

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 15:50
Wygląda na to, że już w neolicie łowiono tam małże dla skarbów, które skrywają.
Perła z Emiratów Arabskich
Perła z Emiratów ArabskichFoto: Ken Walton/CNRS.
Najstarsza perła świata pochodzi z Arabii
Francuscy naukowcy znaleźli najstarszą perłę. Pochodzi z neolitycznego stanowiska w Arabii. Wygląda na to, że już wówczas łowiono tam małże dla skarbów, które skrywają.
Perłę znaleziono w Emiracie Umm al Quwain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kontekst wskazuje, że pochdzodzi z okresu między 5547 i 5235 lat p.n.e. - Znawcy sądzili, że najstarsza perła ma 5000 lat i pochodzi z Jomon w Japonii. Arabskie odkrycie pokazuje, że się mylili - wyjaśniają badacze Vincent Charpentier, Sophie Méry i ich koledzy w artykule na ten temat w pismie "Arabian Archaeology and Epigraphy".
Perła ma zatem około 7500 lat i około 0.5 cm średnicy. Nie jest jedyną, jaką znaleziono na neolitycznych stanowiskach Arabii. W sumie odkopano tam 101 pereł, ywtworzonych przez małże gatunków Pinctada margaritifera i from Pinctada radiata. - Odkrycia świadczą o tradycji poławiania, która dzisiaj już nie istnieje - mówią naukowcy. Macica perłowa stanowiła ważny element neolitycznej gospodarki, stąd decydowano się na połowy, choć były one niebezpieczne.
Perła z Umm al Quwain nie została przedziurawiona. Znaleziono ją w grobie. Jak wskazują badania, perły często kładziono zmarłym na twarzach, często nad ustami.

Perłę znaleziono w Emiracie Umm al Quwain (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Datowanie wskazuje, że pochodzi ona z okresu między 5547 i 5235 lat p.n.e. - Znawcy tematu sądzili dotąd, że najstarsza perła ma 5 tysięcy lat i pochodzi z Jomon w Japonii. Arabskie odkrycie pokazuje, że się mylili - wyjaśniają badacze Vincent Charpentier, Sophie Méry i ich koledzy w artykule, który ukazał się w pismie "Arabian Archaeology and Epigraphy".
Perła ma zatem około 7500 lat i około 0,5 cm średnicy. I nie jest jedyną, jaką znaleziono na neolitycznych stanowiskach Arabii. W sumie odkopano tam już 101 pereł, wytworzonych przez małże gatunków Pinctada margaritifera i Pinctada radiata. - Odkrycia świadczą o tradycji, która dzisiaj już nie istnieje - mówią naukowcy. Macica perłowa stanowiła ważny element neolitycznej gospodarki, stąd decydowano się na połowy, choć były one niebezpieczne.

Perła z Umm al Quwain nie została przedziurawiona. Znaleziono ją w grobie. Jak wskazują badania, perły często kładziono zmarłym na twarzach, zwykle nad ustami.

(ew)

Czytaj także

Radar i geofizyka ocalą prehistoryczny polski skarb

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 11:30
Kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach pochodzą z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900-1600 p.n.e.). Archeolodzy właśnie dokładnie zbadali ich zasięg, aby lepiej je chronić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie osiedlili się 13 tys. lat temu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 13:40
Osiedlenie się człowieka wiążemy z neolitem. To wówczas koczownicy postanowili zostać w jednym miejscu i rozpocząć uprawę roli. Ale kiedy dokładnie to się stało?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsi rolnicy przyszli do Europy z południa

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 11:30
Mamy kolejne dowody, że rolnictwo pojawiło się w Europie wraz z falą migracji, idącej od południa ku północy kontynentu. Takiego scenariusza dowodzą badania genetyczne szczątków ludzi z epoki kamienia - czytamy w "Science".
rozwiń zwiń