Nauka

Tak polowali neolityczni łowcy. Znaleziono neolityczny łuk

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 11:30
W Hiszpanii odkryto najstarszy neolityczny łuk z terenów Europy. Jest bardzo dobrze zachowany.
W Hiszpanii odkryto najstarszy neolityczny łuk z terenów Europy. Łuk jest bardzo dobrze zachowany.
Łuk wykonano z drzewa cisowego, jak większość neolitycznych łuków w Europie. Jego długość wynosi 108 cm. Odkrycia dokonano na stanowisku La Draga przy jeziorze Banyoles w Katalonii.
 
Łuk datowano na lata 5400-5200 p.n.e. To pierwszy tak dobrze zachowany łuk na tym stanowisku. Poprzednio odkryto jedynie szczątki dwóch innych łuków.
 
Zdaniem naukowców, jest to najstarszy neolityczny łuk z terenów Europy.
 
Jego posiadacz mógł go używać do polowań, ale również podczas działań wojennych. Łuk mógł również być oznaką wysokiego statusujego właściciela.
 
Z terenów Europy znane są starsze łuki, z 8-9 tysiąclecia p.n.e., których szczątki odnajdywano w Danii i Rosji. Należą jednak do epoki paleolitu.
 
O znalezisku możemy przeczytać na stronie internetowej Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie.

Łuk wykonano z drzewa cisowego. Jego długość wynosi 108 cm. To najstarszy neolityczny łuk z terenów Europy.

Odkrycia dokonano na stanowisku La Draga przy jeziorze Banyoles w Katalonii. Łuk wydatowano na lata 5400-5200 p.n.e. To pierwszy tak dobrze zachowany łuk na tym stanowisku. Poprzednio odkryto jedynie szczątki dwóch innych łuków. 

Zdaniem badaczy, to bardzo ważne znalezisko. Ponieważ łuk jest świetnie zachowany, pozwoli zbadać technikę wyrobu takich przedmiotów. - Poznamy więcej szczegółów z życia społeczności, która go używała - mówi Raquel Piqué z Universidad Autónoma de Barcelona.

Posiadacz łuku mógł go używać do polowań, ale i podczas działań wojennych. Narzędzie mogło również być oznaką wysokiego statusujego właściciela. - Wiemy, że tutejsza ekonomia poolegała głównie na rolnictwie i hodowli. Tylko 2 proc. pożywienia pochodziło z myślistwa - mówi Piqué. -Dlatego właśnie sądzimy, że łuk mógł pełnić inne role: symboliczne, prestiżowe strategiczne lub związane z konfliktami społecznymi. 

Z terenów Europy znane są starsze łuki, z 8-9 tysiąclecia p.n.e., których szczątki odnajdywano w Danii i Rosji. Należą jednak do epoki paleolitu. 

(ew/pap/uab.es)

Czytaj także

Ludzie osiedlili się 13 tys. lat temu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 13:40
Osiedlenie się człowieka wiążemy z neolitem. To wówczas koczownicy postanowili zostać w jednym miejscu i rozpocząć uprawę roli. Ale kiedy dokładnie to się stało?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsi rolnicy przyszli do Europy z południa

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 11:30
Mamy kolejne dowody, że rolnictwo pojawiło się w Europie wraz z falą migracji, idącej od południa ku północy kontynentu. Takiego scenariusza dowodzą badania genetyczne szczątków ludzi z epoki kamienia - czytamy w "Science".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarsza perła świata pochodzi z Arabii

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2012 15:50
Wygląda na to, że już w neolicie łowiono tam małże dla skarbów, które skrywają.
rozwiń zwiń