Nauka

DNA denisowian złamane. Kim są tajemniczy hominidzi?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 20:31
Znajomość ich DNA może pozwolić na ustalenie pokrewieństwa między denisowianami, neandertalczykami i człowiekiem współczesnym.
Audio
Spirala DNA
Spirala DNAFoto: csb.yale.edu

Wyniki badań publikuje prestiżowy tygodnik naukowy "Science". Nieznany wcześniej gatunek praczłowieka odkryto cztery lata temu na Syberii w Jaskini Denisowej, stąd nazwa denisowianie. Zachowało się tylko trochę kości i naukowcy musieli pobrać materiał genetyczny z małego fragmentu palca, mniejszego niż ludzki paznokieć. Najpierw zrekonstruowali więc DNA, a dopiero potem je odkodowali - mówi autor badań Svante Pääbo z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka.

- Denisowanie byli spokrewnieni z neandertalczykami - twierdzi Paabo. Z tym, że neandertalczycy przekazali swoje DNA wszystkim ludziom współczesnym poza Afryką, a denisowianie tylko tym, którzy żyją w Australii, Papui Nowej Gwinei, na Fidżi i w innych rejonach Melanezji.

Badacze sądzą, że neandertalczycy i denisowianie wywodzą się być może z jednej populacji praludzi, którzy narodzili się w Afryce, a potem ją opuścili. Naukowcy wysuwają też hipotezy co do wyglądu człowieka z Jaskini Denisowej: przypuszczalnie miał on ciemną skórę, brązowe oczy i był szatynem.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Czytaj także

Ludzko-neandertalskie krzyżówki?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 11:00
Naukowcy spierają się, czy przedstawiciele naszego gatunku krzyżowali się z neandertalczykami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odczytali ludzki genom sprzed 7 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 13:03
Próbki genomu z Hiszpanii są starsze o ok. 1700 lat od Oetziego, myśliwego z Alp Tyrolskich, którego szczątki znaleziono kilka lat temu w topniejącym lodowcu. Na razie znamy tylko część sekwencji DNA dawnych ludzi, ale już wiemy o nich więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DNA może być starsze od życia

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 13:05
Badacze są coraz bliżej udowodnienia, że DNA jest w stanie samoistnie wyłonić się z substancji chemicznych. Brytyjscy specjaliści sądzą, że DNA mogło pojawić się na początku istnienia Ziemi i że jest starsze od życia.
rozwiń zwiń