Nauka

Teraz każdy może zostać oceanografem!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2012 14:30
Nie trzeba nawet wstawać sprzed własnego komputera. Oceanografowie idą w ślady astronomów i proszą wszystkich internautów o pomoc w badaniach dna morskiego.
Teraz każdy może zostać oceanografem
Foto: Kzrulzuall/Wikimedia Commons/CC
Pomóż oceanografom przeczesać dno oceanów
Sprzed własnego komputera. Oceanografowie idą w ślady astronomów i proszą nas wszystkich o pomoc w badaniach.
Interkatywna strona internetowa Seafloor Explorer umożliwia każdemu zjadaczowi chleba dołożenie swojej cegiełki do badań. Seafloor Explorer dysponuje kilkoma milionami zdjęć dna morskiego, wykonanymi w ramach projektu Woods Hole Oceanographic Institution. Na początek użytkownicy sieci dostaną do wglądu 100 tys. fotografii. 
Seafloor Explorer to dodatek do istniejącej od dawan strony Zooniverse, gdzie każdy może pomagać w poszukiwaniu egzoplanet, kategoryzowaniu galaktyk itp. 
Jak wiadomo, znamy słabo nie tylko wszechświat, ale i nasze ziemskie oceany.
Aby wziąć udział w badaniach, trzeba zalogować się na stronie SeafloorExplorer.org. Wówczas na ekranie zaczną pojawiać się zdjęcia i kryteria, które trzeba oznaczać na zdjęciach, na przykłąd: czy dno jest piaszczyste, czy żwirowe? Czy są na nim muszle? Następnie trzeba zaznaczyć ryby i obrysować rozgwiazdy. Zaledwie dzisiejszego ranka uczestnicy oznaczyli ich aż 740.
Zdjęcia, nad którymi pracują uczestnicy, przedstawiają dno Atlantyku w pobliżu brzegów USA, a także Grzbiet Śródatlantycki. Wykonano je przy pomocy kamery HabCam, którą ciągnie za sobą statek. Robi 6-10 zdjęć na sekundę. Celem jest stworzenie map występowania poszczególnych gatunków i ustalenie np. tego, jak różnią się zasięgi występowania zwierząt, na które polują drapieżniki i tych drapieżników. 
Zooniverse ma 700 tys. użytkowników, a liczba ta ciągle rośnie. Teraz szeregi badaczy-amatorół mogą poszerzyć miłośnicy mórz i oceanów.
Interaktywna strona internetowa Seafloor Explorer umożliwia każdemu zjadaczowi chleba dołożenie swojej cegiełki do badań. Seafloor Explorer dysponuje kilkoma milionami zdjęć dna morskiego, wykonanymi w ramach projektu Woods Hole Oceanographic Institution. Na początek użytkownicy sieci dostaną do wglądu 100 tys. fotografii. 

Seafloor Explorer to dodatek do istniejącej od dawna strony Zooniverse, na której każdy może pomagać w poszukiwaniu egzoplanet, kategoryzowaniu galaktyk, itp. Cóż, jak wiadomo, znamy słabo nie tylko wszechświat, ale i nasze ziemskie oceany.

Aby wziąć udział w badaniach, trzeba zalogować się na stronie SeafloorExplorer.org. Wówczas na ekranie zaczną pojawiać się zdjęcia i kryteria, które trzeba oznaczać na fotografiach, na przykład: czy dno jest piaszczyste, czy żwirowe? Czy są na nim muszle? Następnie trzeba zaznaczyć ryby i obrysować rozgwiazdy.

Zdjęcia, nad którymi pracują uczestnicy, przedstawiają dno Atlantyku w pobliżu brzegów USA. Wykonano je przy pomocy kamery HabCam, którą ciągnie za sobą statek. Robi 6-0 fotografii na sekundę. Celem jest stworzenie map występowania poszczególnych gatunków i ustalenie np., jak różnią się zasięgi zwierząt, na które polują drapieżniki, oraz samych drapieżników. 

Zooniverse ma 700 tysięcy użytkowników, a liczba ta ciągle rośnie. Teraz szeregi badaczy-amatorów mogą poszerzyć miłośnicy mórz i oceanów.

(ew/Popsci)

Zobacz więcej na temat: komputery USA
Czytaj także

Ocean pełen prądów (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 12:25
Zobacz najpopularniejsze wideo naukowe ostatnich 24 godzin. NASA prezentuje prądy morskie w ziemskich oceanach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryby mają głos. Robot usłyszał

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 21:21
Naukowcy z USA zbadali przy pomocy robota dziwne odgłosy wydawane nocą przez ryby. Jak się okazało są to “akustyczne ślady oddawania gazów” przez dwa gatunki śledzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślimaki podróżują u-bootami

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 09:45
Łodzie podwodne mogą uczestniczyć w nieodwracalnym procesie transportu gatunków z głębin w nowe okolice.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urządzenie do porozumiewania się z delfinami

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2012 16:00
Wynalazek japońskich naukowców imituje całą gamę dźwięków wydawanych przez te morskie ssaki. Czy zadziała?
rozwiń zwiń
Czytaj także

NOAA oświadcza: syreny nie istnieją

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 12:00
Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna to "siostra" NASA. Zwykle zajmuje się huraganami, tsunami i atmosferą. Właśnie wydała oświadczenie w sprawie syren.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zatoka Pucka świeci w nocy! Odpowiedzialne bruzdnice

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 21:12
Nocą w Rewie Zatoka Pucka rozbłyska turkusowym światłem. To może być to sprawka bruzdnic, u których ruch wody powoduje bioluminescencję.
rozwiń zwiń