Nauka

NASA: Jeśli wylądujecie na Księżycu, nie ruszajcie naszych rzeczy!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 12:20
Amerykańska Agencka Kosmiczna wysyła ostrzeżenie do wszystkich, którzy wybierają się na Księżyc. Mają nie dotykać sprzętu, jaki pozostawili tam amerykańscy astronauci.
NASA: Jeśli wylądujecie na Księżycu, nie ruszajcie naszych rzeczy
Foto: fot. NASA
NASA: Jeśli wylądujecie na Księżycu, nie ruszajcie naszych rzeczy!
Amerykańska Agencka Kosmiczna wysyła ostrzeżenie do wszystkich, którzy wybierają się na Kaiężyc. Mają nie dotykać sprzęty, jaki pozostawili tam amerykańscy astronauci. 
Ostrzeżenie zostało wystosowane podczas międzynarodowej konferencji w Waszyngtonie. Kilka potęg kosmicznych, na przykład Rosja i Japonia, opowiadało tam o swoich planach eksploracji Srebrnego Globu. Yuichi Yamaura z japońskiej agencji kosmicznej Jaxa, stwierdził nawet wprost, że w planach jego firmy to Księżyc jest najbliższym celem załogowej eksploracji. 
Z kolei Vladimir Popovkinz Roskosmosu stwierdził, że Rosji "nie chodzi o powtórzenie sukcesu sprzed 40 lat, ale o ustanowienie na Księżycu stałych baz". Rosyjskich, oczywiście.
Co ciekawe, nikt z NASA nie pojawił się na tym panelu. Szef Agecji Charles Bolden był wówczas na Florydzie, aby osobiście obserwować start prywatnej kapsuły Dragon. Do Waszyngtonu wysłał jednak podręcznik, zawierający wskazówki, jak zachować w stanie nienaruszonym dawne miejsca lądowania pojazdów Apollo i wszystko to, co pozostało tam po Amerykanach. 
Dokument ma 96 stron. Prosi się w nim księżycowych badaczy, aby nie niszczyli modułu Apolla 11 czy flagi USA, która pozostała tuż obok. NASA proponuje, aby nikt nie zbliżał się do nich na mniej niż 75 metrów. Do pojazdu księżycowego, który pozostał po misji Apollo 17 (oraz innych przedmiotół, które pozostały po tym lądowaniu), nie wolno podchodzić bliżej niż 225 metrów. 
Jak na razie, to tylko grzeczne wskazówki. Dokument nie ma mocy prawnej. - To raczej informacja dla przyszłych misji księżycowych, jak pomóc w zachowaniu historycznych artefaktów na Księżycu - mówi osoba z Agencji. 

Ostrzeżenie zostało wystosowane do uczestników międzynarodowej konferencji w Waszyngtonie. Kilka potęg kosmicznych, na przykład Rosja i Japonia, opowiadało tam o swoich planach eksploracji Srebrnego Globu.

Yuichi Yamaura z japońskiej agencji kosmicznej Jaxa, stwierdził nawet wprost, że w planach jego firmy to Księżyc jest najbliższym celem załogowej eksploracji. Z kolei Vladimir Popovkinz Roskosmosu stwierdził, że Rosji "nie chodzi o powtórzenie sukcesu sprzed 40 lat, ale o ustanowienie na Księżycu stałych baz". Rosyjskich, oczywiście.

Co ciekawe, nikt z NASA nie pojawił się na tym panelu. Szef Agencji Charles Bolden był wówczas na Florydzie, aby osobiście obserwować start prywatnej kapsuły Dragon. Do Waszyngtonu wysłał jednak podręcznik, zawierający wskazówki, jak zachować w stanie nienaruszonym dawne miejsca lądowania pojazdów Apollo i wszystko to, co pozostało tam po Amerykanach. 

Dokument ma 96 stron. Prosi się w nim księżycowych badaczy, aby nie niszczyli modułu lądownika Apollo 11 czy flagi USA, która pozostała tuż obok. NASA proponuje, aby nikt nie zbliżał się do nich na mniej niż 75 metrów. Do pojazdu księżycowego, który pozostał po misji Apollo 17 (oraz innych przedmiotów, które pozostały po tym lądowaniu), nie wolno podchodzić bliżej niż 225 metrów.

Jak na razie, to tylko grzeczne wskazówki. Dokument nie ma mocy prawnej. - To raczej informacja dla przyszłych misji księżycowych, jak pomóc w zachowaniu historycznych artefaktów na Księżycu - mówi osoba z Agencji. Co jednak, jeśli ktoś dotknie lądownika? 

(ew)

Czytaj także

Co po programie Apollo?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2009 14:28
Lądownik Altair zawiezie na Księżyc nowych śmiałków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczny wyścig trwa

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2008 19:17
Obecnie rusza nowy wyścig – na Marsa. To czerwona planeta jest głównym celem planowanych wypraw kosmicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe zdjęcia: ślady stóp na księżycu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 12:35
NASA udostępniła trzy zdjęcia wysokiej rozdzielczości, na których wyraźnie widać ścieżki wydeptane na księżycu przez astronautów z misji Apollo, około 40 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślady człowieka wciąż są na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 13:06
Na stronie internetowej NASA Lunar Science Institute można znaleźć zdjęcia obszaru Księżyca, na którym ponad 40 lat temu wylądowała misja Apollo 12.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz, jak ewoluował Księżyc (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 00:01
Wydaje nam się, że Srebrny Glob w ogóle się nie zmienia. Tymczasem ma za sobą 4,5 mld lat burzliwej historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roskosmos przedstawia swoje plany

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 10:50
Ogłoszona przez państwową agencję kosmiczną Roskosmos rosyjska strategia podboju Kosmosu zakłada m.in. wysłanie samodzielnych próbników marsjańskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA trenuje załogę do lądowania na asteroidzie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 11:30
Agencja nie zasypuje gruszek w popiele. Jak donosi Telegraph, lada moment rozpoczną się szkolenia międzynarodwej załogi, która przygotowywać się będzie do misji na asteroidę.
rozwiń zwiń