Nauka

Co po programie Apollo?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2009 14:28
Lądownik Altair zawiezie na Księżyc nowych śmiałków.

“Chcieliśmy czegoś na kształt ‘Gwiezdnych Wojen’ lub ‘Star Treka’, ale na drodze stanęła nam fizyka” – mówi John Connolly z NASA, główny projektant nowego lądownika księżycowego Altair.

Pojazd kosmiczny, o którym mówi John Connolly, NASA chce wysłać na Księżyc przed 2020 rokiem. Wiele z jego rozwiązań uderzająco przypomina lądownik misji Apollo 11. – „Tamten był brzydki i wyglądał jak pająk” – mówi Connolly. – „Ale inżynierowie z programu Apollo dobrze rozwiązali wiele rzeczy”.

Podobnie jak słynnego Orła, lądownik Altair wyniesie na orbitę ciężka rakieta (Ares V, który właśnie jest budowany), a następnie poleci on w kierunku Srebrnego Globu wraz z modułem dowodzącym. Kolejnym podobieństwem będą moduły umożliwiające lądowanie na Księżycu i powrót na jego orbitę. Pierwszy z nich złożony będzie głównie ze specjalnych “nóg” i silnika. Moduł „wznoszący” jest mniejszy i również posiada silnik, który pomoże astronautom wydostać się ze Srebrnego Globu. Podobnie było w przypadku lądownika Orzeł – podobieństwa są jednak nieuniknione, skoro podobny będzie przebieg misji. Konstruktorzy lądownika Altair pozostają w ciągłym kontakcie z konstruktorami Orła. „Zadajemy im mnóstwo pytań” – mówi Connolly.

Lądowniki jednak różnią się zasadniczo. Altair ma być na przykład dużo większy od Orła i może spełniać więcej funkcji. Zawiezie na powierzchnię Srebrnego Globu aż cztery osoby (Orzeł mieścił dwie) i zapewni im godziwe warunki mieszkalne na czas pobytu na Księżycu. Jego kabina główna będzie miała specjalna śluzę, która spowoduje, że nie trzeba będzie przechodzić w nim uciążliwych dekompresji za każdym razem, kiedy ktoś zdecyduje się opuścić lądownik. Altair będzie też nieco bardziej praktyczny w Księżycowych warunkach. „Wiemy, że astronauci programu Apollo mieli straszny problem z pyłem w kabinie” – mówi Connolly. – „Śluza pomoże zapobiec także temu kłopotowi, ponieważ pył pozostanie poza kabiną główną. Poza tym załoga będzie mogła podzielić się rolami”. O ile bowiem w programie Apollo, jeśli np. wychodził na zewnątrz Armstrong, to musiał wyjść i Aldrin, tak Altair pozwoli części załogi np. pozostać w lądowniku i odsypiać lot.

Śluza będzie jednak zbyt ciężka, aby powrócić na orbitę. Pozostanie na Księżycu - Altair odleci bez niej. Zamiast śluzy zabierze jednak ze sobą 14 ton próbek, ponieważ nowy lądownik ma posiadać olbrzymi „bagażnik”. Inne udogodnienia to zasoby powietrza i jedzenia, które pozwolą załodze przetrwać nawet 6 miesięcy na Księżycu. Nietrudno zgadnąć, że chodzi tu o to, aby nie trzeba było już szykować pożegnalnych mów „na wszelki wypadek”. Jeśli moduł startowy lądownika się zepsuje, na Księżyc poleci kolejny statek, a astronauci tylko… zaczekają w lądowniku nieco dłużej.

 

Kolejną przewagą lądownika Altair nad jego poprzednikiem jest możliwość lądowania w każdych warunkach i w każdym miejscu księżycowej powierzchni. Lądownik misji Apollo mógł lądować tylko za dnia i na średnich szerokościach geograficznych Srebrnego Globu. A zatem jedynie w absolutnie optymalnych warunkach! Altair wyposażony będzie natomiast w kilka dodatkowych urządzeń (np. Landing Hazard Avoidance Technology – Alhat oraz zestaw radarów i „świetlnych” sonarów), które pomogą astronautom wylądować nawet na księżycowych biegunach, gdzie manewry są zdecydowanie najtrudniejsze, a także w zupełnej ciemności. Operatorzy systemu Alhat wykryją nawet obiekt wielkości piłki do baseballa. Wydaje się, że skała tego rozmiaru to niewielka przeszkoda, ale podczas lądowania może sprawić wiele kłopotów delikatnemu księżycowemu sprzętowi.

Plany są wspaniałe, ale NASA nie wie jeszcze, czy uda się je zrealizować. Administracja prezydenta Obamy poddaje rewizji wszystkie planowane załogowe misje Agencji. Pierwsze decyzje powinny być znane w sierpniu.

Eugeniusz Wiśniewski

Zobacz więcej na temat: apollo 11 astronautyka NASA

Czytaj także

Co NASA zawdzięcza Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2009 11:41
NASA nie zachowała taśmy z relacją filmową z lądowania Apollo 11 na Księżycu. Pomogło Hollywood.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awaria indyjskiej sondy księżycowej

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2009 17:36
Indyjska agencja kosmiczna utraciła kontakt z sondą Chandrayaan-1.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myszy lewitują w NASA

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2009 12:01
W warunkach ziemskich stworzono silne pole antygrawitacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys w NASA

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2009 09:50
Agencja nie ma pieniędzy, by zrealizować wszystkie zaplanowane programy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy polecą na Księżyc?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2009 09:22
Niemcy chcą "około 2015" roku wysłać na księżyc bezzałogową misję - poinformował sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Peter Hintze. Szacowany koszt przedsięwzięcia to półtora miliarda euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Udana próba "prywatnej" rakiety

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 12:07
To milowy krok i zapowiedź przełomu w historii amerykańskiego programu kosmicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Discovery wylądował w Kalifornii

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2009 10:01
Lądowanie w bazie Edwards zakończyło misję STS-128.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ares wygięty

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 16:27
Dwa z trzech spadochronów pierwszego członu rakiety Ares 1X nie otworzyły się podczas lądowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Astronauci zaspali na spacer

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2009 13:32
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zepsuły się... budziki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska zbuduje własne satelity

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2009 12:47
Dwa małe satelity naukowe będą pierwszymi takimi polskimi urządzeniami w kosmosie.
rozwiń zwiń