Nauka

Inteligentne sieci i oszczędzanie a energetyczny sukces

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 02:10
- Zawsze musimy wytwarzać więcej energii niż jej potrzebujemy, a w inteligentnych sieciach energetycznych jesteśmy w stanie kontrolować użytkowanie i magazynowanie energii, by wszystkie te poziomy się kompensowały - mówi prof. Mariusz Malinowski z Politechniki Warszawskiej.
Audio
  • Prof. Mariusz Malinowski opowiada o inteligentnym transformatorze i oszczędzaniu energii w świetle rozwoju technologicznego (Eureka/ Jedynka)
Do odnawialnych źródeł energii należą m.in. wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia
Do odnawialnych źródeł energii należą m.in. wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermiaFoto: PressReleaseFinder via Foter.com / CC BY-NC-ND

Wciąż rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną, a by móc sprostać potrzebom możemy wykorzystywać nowe źródła energii bądź oszczędzać dotychczasowe. Prof. Malinowski proponuje drugie z rozwiązań za sprawą inteligentnych sieci (smart grids) - systemów, które pozwalają na "komunikowanie się" różnych urządzeń elektrycznych w celu zwiększenia efektywności energetycznej.

- Doszliśmy w tym momencie w rozwoju nauki do sytuacji, gdy wiele dziedzin zaczyna się przenikać i są to m.in. elektroenergetyka, elektronika, technika mikroprocesorowa, telekomunikacja, informatyka. Mamy obecnie możliwość wymiany informacji pomiędzy różnego typu urządzeniami, a powszechnie mówi się o tzw. internecie rzeczy, bo rzeczy będą się bezpośrednio komunikować bez pośrednictwa człowieka i są to inteligentne sieci - opowiada gość radiowej Jedynki.

O energoelektronice, nowych pomysłach na oszczędzanie energii, odnawialnych źródłach energii i funkcjonalności inteligentnych transformatorów mówimy w nagraniu audycji. Jaki ma z tym związek spór Edisona i Tesli?.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Mariusz Malinowski (Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej, laureat programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej TEAM TECH finansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój)

Data emisji: 24.04.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak będzie wyglądała elektronika przyszłości? Czas na spersonalizowane produkty

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 15:18
Dr inż. Marcin Słoma pracuje nad nowymi materiałami dla elektroniki strukturalnej, dzięki którym możliwe będzie wytwarzanie elektronicznych produktów o dowolnych, ale praktycznych kształtach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początki życia na Ziemi i szanse na inne organizmy w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 01:30
- Dawniej panowało przekonanie, że życie wyszło z morza, podczas gdy nasze odkrycie pokazuje, że wyszło z jeziora, a ewolucja przebiegała znacznie szybciej niż się wydawało - mówi geolog, dr hab. Barbara Kremer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lotnictwo a David Beckham, czyli metoda czarnej skrzynki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 23:51
- Trzeba tak konstruować wszelkie procedury, by zminimalizować prawdopodobieństwo popełnienia błędu, ale najpierw musimy się nauczyć na błędach i o tym mówi książka "Metoda czarnej skrzynki" - mówi popularyzator nauki dr Tomasz Brzozowski.
rozwiń zwiń