Nauka

Homo Faber, czyli pracoholik. Pracoholizm zaczyna się już w szkole

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 19:10
Określenie "Homo Faber" w dosłownym tłumaczeniu z łaciny oznacza człowieka zręcznego, twórcę, majstra, człowieka pracy. Termin pracoholizm został po raz pierwszy użyty przez psychologa Wayna Oatesa w 1968 r., poprzez analogię do alkoholizmu.
Audio
  • Co to jest pracoholizm i jak leczyć tę przypadłość? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: rawpixel/pixabay

Nie ulega wątpliwości, że pracoholizm jest jedynym społecznie akceptowanym uzależnieniem, a zachowania pracoholików są powszechnie cenione i szanowane. Zaangażowanie w pracę utożsamiane jest ze zdrowym, skutecznym i pozytywnie postrzeganym przez społeczeństwo stylem życia.

W ostatnim czasie bardzo atrakcyjny stał się u nas wizerunek człowieka "aktywnego zawodowo". Słysząc o kimś, kto jest "zapracowany" i "oddany pracy", domyślamy się, że jest on dobrym fachowcem, osobą ambitną i niezastąpioną, że jest człowiekiem sukcesu. Ludzi skłonnych poświęcić firmie każdą, nawet wolną, chwilę pracodawcy powinni chętnie zatrudniać, oferując im prestiżowe stanowiska, duże zarobki - żądając w zamian "zaprzedania duszy" przedsiębiorstwu. Szacuje się, że problem pracoholizmu dotyczy co 20. Polaka.

- Osoba dotknięta pracoholizmem traci z oczu wszelkie inne cele w życiu. Jest to zawężenie działania tylko i wyłącznie do pracy - mówi terapeutka Kinga Jasińska. Zaś prof. Tadeusz Pietras wskazuje, że leczenie pracoholizmu jest trudne. - Człowiekowi uzależnionemu od alkoholu możemy powiedzieć "nie pij". Człowiekowi uzależnionemu od pracy nie możemy powiedzieć "nie pracuj" - wyjaśnia. Praca wypełnia pewną pustkę.

Pracoholizm często ma swoje korzenie w dzieciństwie. Rodzice, mając na względzie dobro dziecka, zmuszają je do zajęć dodatkowych, często ponad siły. To często druga szkoła. - Nie ma czasu na nawiązanie więzi z rówieśnikami - mówi pedagog Danuta Kozakiewicz.

Jak się objawia pracoholizm? Ile czasu można pracować bez uszczerbku dla zdrowia? Dlaczego coraz częściej spotykamy osoby, dla których praca stała się naczelną wartością, które są tak pochłonięte aktywnością zawodową, że nie znajdują czasu dla rodziny, na sen, odpoczynek czy na kontynuację swoich dotychczasowych zainteresowań. Co skłania nas i pcha w szpony pracoholizmu? Jak można leczyć pracoholizm?

Odpowiedzi na te i inne pytania w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Kinga Jasińska (psycholog, terapeutka z Ośrodka Terapii Uzależnień Polana), prof. Tadeusz Pietras (lekarz psychiatra z Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego), dr Kasper Sipowicz (pedagog z Akademii Pedagogiki Specjalnej), Danuta Kozakiewicz (dyrektor Szkoły Podstawowej 103)

Data emisji: 2.11.2017

Godzina emisji: 19.10

ag/ab 

Czytaj także

Stres w pracy: firmy go lekceważą, a UE będzie z nim walczyć

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 16:35
Pracownicy dobrze znają ten problem, ale pracodawcy wolą na niego przymykać oko. Stres w miejscu pracy to wyzwanie, z którym wielu Europejczyków wciąż nie umie sobie radzić. Nowa kampania Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, zainaugurowana dziś w Brukseli, ma pomóc to zmienić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy pracodawcy coraz bardziej prorodzinni, ale wielu rozwiązań jeszcze brakuje

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 09:55
Pracodawcy, ze względu na malejące bezrobocie, mają coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników i zatrzymaniem w firmie tych najlepszych. Nic dziwnego, że chwytają się różnych sposobów, już nie tylko dodatkowych świadczeń dla samych zatrudnionych, ale również dla ich… dzieci.
rozwiń zwiń