X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Twoje sny są jak hollywoodzkie filmy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 17:33
Naukowcom udało się znaleźć sposób, jak obrazy zapisywane w naszym mózgu zmienić na klipy wideo! Pomogło w tym amerykańskie kino.
Audio

Być może już niedługo, temu co się nam śni, będziemy mogli się rano dokładnie przyjrzeć na ekranie komputera. Profesorom z Uniwersytetu w Berkley udało się znaleźć sposób, jak nasze wyobrażenia zapisać!

- To jest ważny krok. Otwieramy drogę do filmów w naszych umysłach - powiedział neurolog, professor Jack Gallant. Ponieważ przeprowadzony pod jego okiem eksperyment wymagał, by trzy osoby przez wiele godzin dziennie poddawane były badaniom rezonansem magnetycznym, naukowcy "chwytali" fale mózgowe swoich kolegów po fachu. Ci oglądali fragmenty amerykańskich filmów, gdy w tym czasie badano przepływ krwi w korze wzrokowej.

Uzyskiwane dane badane były przez program komputerowy, który odpowiednie działania tego ośrodka mózgu łączył z informacjami o kształcie i ruchu z kadrów filmowych. W ten sposób uzyskiwano coraz więcej informacji dotyczących tego jak mózg odczytuje takie informacje. Program zapisywał te dane w formie specjalnym trójwymiarowych pikseli nazwanych przez naukowców z Berckley voxelami.

Następnie skorzystano z bazy wyszukiwarki wideo YouTube. Komputery przejrzały 18 milionów sekund filmów szukając kadrów, które najblizej odpowiadałyby aktywności mózgu w danym momencie.

Z fragmentów YouTube'ów powstał film, który choć słabej jakości, odpowiada klipom wykorzystywanym przy badaniach! Zobacz jak mózg odbiera amerykańskiego komika Steve'a Martin'a czy zwierzęta z afrykańskiego filmu przyrodniczego:- Ażeby usprawnić i udostępnić ludziom tę technologię musimy dokładniej zrozumieć jak nasz mózg odbiera to, co widzimy - mówi jeden z badanych w trakcie eksperymentu naukowców Shinji Nishimoto.

usc/na podst. gizmondo.com

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Sok z buraków jest dobry dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 06:20
Pół litra soku z buraków wypijane codziennie poprawia krążenie krwi w mózgu, przez co może hamować rozwój demencji w starszym wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasz mózg "kolekcjonuje" tylko ważne wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 10:29
Mózg koduje ogromne ilości informacji, ale tylko ułamek z nich jest przechowywany przez dłuższy czas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herzog pokazuje zapomniane sny w 3D

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 07:52
Kino 3D, przeżywające właśnie swój złoty wiek, otrzymało pierwszy, potężny zastrzyk energii ze strony filmu niezależnego. Ze stereoskopowego efektu skorzystał Werner Herzog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazy Fałata po 67 latach wracają do Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 10:10
Dwa zrabowane w czasie wojny obrazy Juliana Fałata wracają do prawowitego właściciela: Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń