Kultura

Twoje sny są jak hollywoodzkie filmy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 17:33
Naukowcom udało się znaleźć sposób, jak obrazy zapisywane w naszym mózgu zmienić na klipy wideo! Pomogło w tym amerykańskie kino.

Być może już niedługo, temu co się nam śni, będziemy mogli się rano dokładnie przyjrzeć na ekranie komputera. Profesorom z Uniwersytetu w Berkley udało się znaleźć sposób, jak nasze wyobrażenia zapisać!

- To jest ważny krok. Otwieramy drogę do filmów w naszych umysłach - powiedział neurolog, professor Jack Gallant. Ponieważ przeprowadzony pod jego okiem eksperyment wymagał, by trzy osoby przez wiele godzin dziennie poddawane były badaniom rezonansem magnetycznym, naukowcy "chwytali" fale mózgowe swoich kolegów po fachu. Ci oglądali fragmenty amerykańskich filmów, gdy w tym czasie badano przepływ krwi w korze wzrokowej.

Uzyskiwane dane badane były przez program komputerowy, który odpowiednie działania tego ośrodka mózgu łączył z informacjami o kształcie i ruchu z kadrów filmowych. W ten sposób uzyskiwano coraz więcej informacji dotyczących tego jak mózg odczytuje takie informacje. Program zapisywał te dane w formie specjalnym trójwymiarowych pikseli nazwanych przez naukowców z Berckley voxelami.

Następnie skorzystano z bazy wyszukiwarki wideo YouTube. Komputery przejrzały 18 milionów sekund filmów szukając kadrów, które najblizej odpowiadałyby aktywności mózgu w danym momencie.

Z fragmentów YouTube'ów powstał film, który choć słabej jakości, odpowiada klipom wykorzystywanym przy badaniach! Zobacz jak mózg odbiera amerykańskiego komika Steve'a Martin'a czy zwierzęta z afrykańskiego filmu przyrodniczego:- Ażeby usprawnić i udostępnić ludziom tę technologię musimy dokładniej zrozumieć jak nasz mózg odbiera to, co widzimy - mówi jeden z badanych w trakcie eksperymentu naukowców Shinji Nishimoto.

usc/na podst. gizmondo.com

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Sok z buraków jest dobry dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 06:20
Pół litra soku z buraków wypijane codziennie poprawia krążenie krwi w mózgu, przez co może hamować rozwój demencji w starszym wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasz mózg "kolekcjonuje" tylko ważne wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 10:29
Mózg koduje ogromne ilości informacji, ale tylko ułamek z nich jest przechowywany przez dłuższy czas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herzog pokazuje zapomniane sny w 3D

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 07:52
Kino 3D, przeżywające właśnie swój złoty wiek, otrzymało pierwszy, potężny zastrzyk energii ze strony filmu niezależnego. Ze stereoskopowego efektu skorzystał Werner Herzog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazy Fałata po 67 latach wracają do Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 10:10
Dwa zrabowane w czasie wojny obrazy Juliana Fałata wracają do prawowitego właściciela: Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń