X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Odzyskane obrazy Juliana Fałata

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2011 08:51
"Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach" po raz pierwszy po powrocie do kraju zostaną pokazane publicznie.
Audio
  • Elżbieta Charazińska o Julianie Fałacie - mistrzu akwareli - IAR
  • Elżbieta Charazińska opowiada o Julianie Fałacie - IAR
  • Julian Fałat był mistrzem w malowaniu śniegu - IAR
  • Oba odzyskane obrazy potrzebują konserwacji - opowiada Elżbieta Charazińska
  • "Polowanie w Rytwianach" - o obrazie olejnym opowiada Elżbieta Charazińska

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zaprezentuje dziś (o godz. 14) odzyskane dzieła Juliana Fałata, zaginione podczas II wojny światowej: "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach". Elżbieta Charazińska, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie powiedziała, że odzyskanie obrazów Fałata po tylu latach jest dla Muzeum Narodowego świętem. Jak zaznacza, obydwa dzieła będą musiały być poddane konserwacji, ale to, że ocalały - jest dużym sukcesem.

"Naganka na polowaniu w Nieświeżu" jest obrazem akwarelowym, od którego w Muzeum Narodowym zachowała się nawet rama. Obraz, malowany farbą wodną, powstał w 1881 roku. Wykonany jest na podłożu papierowym przyklejonym na tekturę. Drugi obraz, "Przed polowaniem w Rytwianach", malowany w technice olejnej, powstał później, w połowie lat dziewięćdziesiątych XIX wieku.

Obrazy autorstwa Juliana Fałata (1853-1929) zostały utracone w czasie II wojny światowej przez warszawskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. W 2006 roku były wystawione na sprzedaż w nowojorskich domach aukcyjnych. Dzięki natychmiastowej interwencji MKiDN wstrzymano aukcję i podjęto działania mające na celu potwierdzenie autentyczności dzieł. Po przygotowaniu niezbędnej dokumentacji rozpoczęto rozmowy na temat ich zwrotu. "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach" zostały przekazane stronie polskiej 22 września w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Fałaty wracają po 67 latach

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 09:28
Muzeum Narodowe w Warszawie odzyskało swoją własność. Dwa zrabowane w czasie wojny obrazy Juliana Fałata wracają do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skradziona "Murzynka" odnaleziona w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 06:20
W jednym z domów aukcyjnych w Berlinie wystawiono na sprzedaż obraz "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, skradziony podczas drugiej wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń