Kultura

Archiwum Gandhiego sprzedane za milion dolarów!

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 10:05
Dokumenty i zdjęcia związane z postacią słynnego duchowego przywódcy kupił rząd Indii. Zapobiegł w ten sposób wystawieniu ich na aukcji Sotheby's w Londynie.
Archiwum Gandhiego sprzedane za milion dolarów
Foto: youtube

Należały do Hermanna Kallenbacha, urodzonego w Niemczech żydowskiego architekta, który stał się najbliższym przyjacielem Gandhiego w czasie jego pobytu w Afryce Południowej. Gandhi rozpoczął tam działalność publiczną, walcząc o poprawę statusu mniejszości hinduskiej.

Archiwum zawiera między innymi 40-letnią korespondencję, "w większości nigdy niepublikowaną". Autorami listów są członkowie rodziny i przyjaciele. Tylko kilka z nich napisał sam Gandhi. Wartość kolekcji szacowano na kwotę z przedziału od 776 tysięcy do ponad miliona dolarów.

Dokumenty kupione przez indyjski rząd za 1,1 miliona dolarów trafią do państwowych archiwów w Delhi. Według indyjskiej prasy rząd nabył je po kilku tygodniach intensywnych negocjacji z rodziną architekta.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Gandhi żył w latach1869-1948. Był jednym z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagatorem pacyfizmu w polityce.

tj

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sprzedano "tajną broń" Margaret Thatcher

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 05:26
Torba Asprey należąca do Margaret Thatcher została sprzedana na aukcji dobroczynnej w Londynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekord! Obraz polskiej malarki sprzedany za 8,5 mln dolarów

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 05:30
Taką zawrotną sumę zapłacono za obraz Tamary Łempickiej "Rafaela na zielonym tle". To rekordowa cena za dzieło tej autorki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żółty diament sprzedany za 40 mln złotych

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 08:10
To rekordowa cena za jeden z największych diamentów na świecie zwany Sun-Drop (ang. kropla słońca) - poinformował dom aukcyjny Sotheby's.
rozwiń zwiń