Polskie Radio
Section05
frank szwajcarski

Eksperci: decyzja TSUE o "frankowiczach" została poparta uchwałą Sądu Najwyższego

Gośćmi piątkowej audycji "Rządy Pieniądza" był profesor Konrad Raczkowski z UKSW oraz Przemysław Ruchlicki z KIG. W ich opinii czwartkowa uchwała Sądu Najwyższego (SN), że bankom nie należy się dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z ich kapitałów, gdy umowa kredytowa wygaśnie raczej nie jest dużym zaskoczeniem, bo nawiązuje do wyroku TSUE i porządkuje polski stan prawny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyty walutowe Sąd Najwyższy prawo Trybunał Sprawiedliwości UE

ANALIZA Sprawa frankowiczów. Co wyrok TSUE oznacza w praktyce? Wyjaśniamy

Sądy muszą same sprawdzić, czy warunki umowy są uczciwe. Po dokładnym sprawdzeniu muszą zablokować stosowanie nieuczciwych warunków umownych, aby nie miały one negatywnych skutków dla konsumenta. Wyłączenie takich warunków nie może zależeć od spełnienia dodatkowych warunków określonych w krajowym prawie lub orzecznictwie - tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Sprawdzamy, co to oznacza dla kredytobiorców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt hipoteczny kredyt we frankach pozew społeczeństwo

Wyrok TSUE korzystny dla frankowiczów. Kredytobiorca nie musi składać sformalizowanego oświadczenia

Sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta; wyłączenie stosowania nieuczciwych warunków umowy nie może być zawieszone albo uzależnione od spełnienia dodatkowych przesłanek przewidzianych w prawie krajowym lub orzecznictwie - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt walutowy Trybunał Sprawiedliwości UE społeczeństwo

TSUE zdecydował ws. kredytów frankowych. Prof. Krysiak: orzeczenie jest bardzo obiektywne

- Klient płacił więcej, niż powinien, i ten kapitał był obracany przez bank. TSUE wypowiedział się, że klient ma nie tylko prawo do zwrotu rat, ale do roszczeń ws. innych kosztów, czyli nadpłaconego kapitału - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Instytutu Schumana prof. Zbigniew Krysiak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy Trybunał Sprawiedliwości UE

Decyzja TSUE ws. frankowiczów. Radca prawny: sprawy zakończą się porażką banków

Z ogromnym prawdopodobieństwem po wyroku TSUE sprawy, w których kredytobiorcy zostali pozwani przez banki o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu, zakończą się porażką banków – ocenił w komentarzu do orzeczenia TSUE radca prawny Piotr Pląska z Kancelarii Prawnej Radosław Górski i Wspólnicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo banki kredyt hipoteczny Trybunał Sprawiedliwości UE