Polskie Radio
Section05
frank szwajcarski

Kolejna sprawa "frankowa" trafiła do Sądu Najwyższego. Prokurator Generalny złożył skargę nadzwyczajną

Do Sądu Najwyższego trafiła właśnie kolejna skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego w tzw. sprawie frankowej. To już 28 skarga PG w tego typu sprawach. Trzy z nich zostały dotychczas uwzględnione, reszta czeka na rozpatrzenie. Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN trafiło już łącznie ponad 40 skarg nadzwyczajnych w sprawach frankowiczów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste kredyt walutowy frank szwajcarski banki Sąd Najwyższy Prokuratura Generalna

Kredyty frankowe. Wiemy, kiedy rzecznik TSUE wyda opinię. Będzie to wstęp do wyroku

Opinia rzecznika generalne TSUE w sprawie dotyczącej kredytów hipotecznych indeksowanych we frankach szwajcarskich zostanie wydana 16 lutego 2023 r. - poinformował Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Data samego wyroku nie jest jeszcze znana, prawdopodobnie zapadnie kilka miesięcy po wydaniu opinii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trybunał Sprawiedliwości UE kredyt walutowy frank szwajcarski banki sąd

TSUE zamknął rozprawę ws. kredytów frankowych. Na wyrok jeszcze poczekamy

Środowa rozprawa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotycząca możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału została zamknięta. Opinia rzecznika generalnego zostanie przedstawiona 16 lutego 2023 r., a dopiero po nim ma zapaść wyrok TSUE w tej sprawie. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt walutowy frank szwajcarski bank centralny bank KNF POLSKA

Spór o kredyty we frankach w TSUE. Szołajski: banki liczą na przestraszenie frankowiczów

- Dopiero niecałe 20 proc. frankowiczów poszło do sądu, pozostali płacą kredyt, to duża liczba klientów, którzy zaprzestaliby ich płacenia. Banki grają na przestraszanie tych frankowiczów, którzy jeszcze nie poszli do sądu - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Szołajski, radca prawny.
Zobacz więcej na temat:  finanse frank szwajcarski kredyt hipoteczny Piotr Wąż bank kredyt mieszkaniowy

ANALIZA Szwajcaria może pozwolić sobie na umocnienie waluty. Złe wieści dla kredytobiorców frankowych

Wysoka inflacja zmieniła politykę monetarną na całym świecie. Podobnie jak większość banków centralnych, Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) przeciwdziała rosnącym cenom poprzez podwyższenie stóp procentowych. W przeciwieństwie do innych decydentów, zasygnalizował on gotowość do interwencji w celu utrzymania silnego franka szwajcarskiego, potencjalnie odwracając dwie dekady pracy nad osłabieniem swojej waluty. Wpłynie to na koszty obsługi kredytów frankowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Szwajcaria frank szwajcarski pieniądze Europa stopy procentowe infografika

Frank tanieje. Jak wpłynie to na kredyty w tej walucie i ich oprocentowanie?

"Puls Biznesu" zauważa, że frank jest najtańszy od wybuchu wojny na Ukrainie. Jego zdaniem w przyszłości może być jeszcze tańszy. Na rynku walutowym widać osłabienie popytu na tzw. bezpieczne przystanie, co skutkuje m.in. osłabieniem franka szwajcarskiego. Helweci mogą wykorzystać sytuację do zerwania z polityką ujemnych stóp procentowych - pisze środowe wydanie dziennika.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA frank szwajcarski prognoza kredyty walutowe prasa strefa euro wojna na Ukrainie banki kredyt hipoteczny

Jaka jest opinia kredytobiorców o rządowym projekcie pomocy ze spłatą kredytów? Ich zdaniem zbyt wiele zależy od banków

Projekt umożliwiający skorzystanie z wakacji kredytowych jest dalece niewystarczający: okres wakacji jest zbyt krótki, a doświadczenie rozwiązań covidowych wskazuje, że banki bardzo utrudniają skorzystanie z tego rozwiązania - uważa prezes Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB) Arkadiusz Szcześniak.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt walutowy kredyt mieszkaniowy frank szwajcarski banki

Czy państwo powinno wymusić na bankach podwyższenie oprocentowania lokat? Tak uważa ekspert SGH

- Niezbędna jest interwencja ze strony władz państwowych w stosunku do banków, które nadużywają swojej pozycji rynkowej wobec klientów - powiedział ekonomista SGH dr Artur Bartoszewicz. Dodał, że pakietem wsparcia dla kredytobiorców powinni zostać objęci również frankowicze.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA banki inflacja kredyt walutowy frank szwajcarski kredyt konsumencki lokata terminowa depozyt

Wyrok sądu niekorzystny dla frankowiczów. Rzecznik Konsumentów: będzie apelacja w sprawie przeciw mBankowi

- Odwołam się od wyroku łódzkiego sądu, który oddalił żądania 1,7 tys. kredytobiorców frankowych w pozwie przeciw mBankowi - poinformowała Miejska Rzecznik Konsumentów w Warszawie Małgorzata Rothert. Dodała że złożony został wniosek o uzasadnienie wyroku, a po jego otrzymaniu, planowane jest złożenie apelacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt walutowy mBank frank szwajcarski sąd

Bój o kredyty frankowe trwa. PKO BP: podpisaniem ugody kończy się ponad 80 proc. spraw

Kredytobiorcy złożyli ponad 22 tys. wniosków o mediację umów w kredytach frankowych, zaciągniętych w banku PKO BP. Bank poinformował, że 7,5 tys. spraw zakończyło się podpisaniem ugody, a ponad 1,7 tys. mediacji oczekuje na podpisanie ugody. Na koniec III kwartału 2021 przeciw bankowi toczyło się 10,8 tys. postępowań sądowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste kredyty walutowe frank szwajcarski PKO BP KNF sąd