Kultura

Obchody 100. rocznicy urodzin Jerzego Wasowskiego: spektakle i koncerty

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 15:58
Spektakle dla dzieci i dorosłych oraz specjalny koncert. W najbliższy czwartek rozpoczną się obchody setnej rocznicy urodzin Jerzego Wasowskiego, organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.
Audio
  • Ewa Konstancja Bułhak o spektaklu „Miasteczko Harmider” (IAR)
  • Maciej Stuhr o koncercie „Lubimy się....!” (IAR)
  • Grzegorz Wasowski o obchodach setnych urodzin jego ojca (IAR)
Jerzy Wasowski, część pomnika Starszych Panów - dzieło Mariana Molendy na wzgórzu uniwersyteckim w Opolu
Jerzy Wasowski, część pomnika Starszych Panów - dzieło Mariana Molendy na wzgórzu uniwersyteckim w OpoluFoto: Rodak/Wikipedia/domena publiczna

Pierwszym wydarzeniem będzie spektakl „Miasteczko Harmider”. Jego reżyser Ewa Konstancja Bułhak przypomina, że Wasowski tworzył także dla dzieci. Historia opowiada o poszukiwaniach nieznanego osobnika, który grasuje w miasteczku Harmider i miesza w bajkach, podmienia wersy, zamienia rekwizyty bohaterom bajek oraz zmienia ich zakończenia. Spektakl będzie miał premierę 30 maja. Wystąpią w nim m.in.: Olga Bołądź, Piotr Adamczyk, Małgorzata Kożuchowska i Rafał Królikowski.

Niebawem mają rozpocząć się także prace nad musicalem „Pamiętnik Pani Hanki” w reżyserii Borysa Lankosza z muzyką Jerzego Wasowskiego. W tym przedsięwzięciu udział wezmą między innymi Joanna Kulig, Magdalena Cielecka, Danuta Stenka i Borys Szyc.

Zakończeniem jubileuszu setnych urodzin będzie koncert „Lubimy się....!” w reżyserii Macieja Stuhra. W programie mają znaleźć się mniej i bardziej znane piosenki Jerzego Wasowskiego.

Syn Jerzego Wasowskiego, Grzegorz, cieszy się, że postać ojca zostanie przypomniana. Żałuje jednak, że o dokonaniach współtwórcy Kabaretu Starszych Panów wspomina się tylko z okazji wydarzeń rocznicowych. Grzegorz Wasowski obawia się też, że wraz z końcem jubileuszowego roku twórczość jego ojca, znów może odejść w zapomnienie.

Jerzy Wasowski był wieloletnim pracownikiem Polskiego Radia, kompozytorem, reżyserem i jednym z twórców Kabaretu Starszych Panów. Napisał około 700 piosenek, w tym około 100 dla dzieci. Urodził się 31 maja 1913 roku, zmarł 29 września 1984 roku.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

IAR/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Kabaret Starszych Panów - bywało ostro

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 07:00
- Starsi panowie, starsi panowie dwaj, już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj - śpiewali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. To oni stworzyli jeden z najpopularniejszych programów rozrywkowych w historii telewizji. "Kabaret Starszych Panów" zadebiutował 55 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malajkat: Wasowski napisał kilka prawdziwych przebojów

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 16:15
- Wybrałbym się na "Śpiewnik Pana W.", by się przekonać, o których przebojach nie wiedzieliśmy, że są autorstwa Jerzego Wasowskiego - zapowiada premierę spektaklu "Śpiewnik Pana W." Wojciech Malajkat, dyrektor Teatru Syrena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiewnik Steczkowskiej na setkę Wasowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2013 19:47
W dniu premiery spektaklu "Śpiewnik Pana W." przygotowanego na stulecie urodzin Jerzego Wasowskiego naszym gościem będzie Justyna Steczkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100. rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego. Zobacz koncert!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 10:00
Pod koniec maja minęła 100. rocznica urodzin współtwórcy Kabaretu Starszych Panów i kompozytora setek piosenek. Z tej okazji w Trójce 16 czerwca można było usłyszeć koncert, podczas którego utwory Jerzego Wasowskiego zaśpiewali Magda Umer i Grzegorz Turnau. Zapraszamy do obejrzenia wideo i zdjęć z tego wydarzenia.
rozwiń zwiń