X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Sarapata i Machulski w kampanii "Art Unlimited - Sztuka bez granic"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 12:28
Andrzej Pągowski, Michał Rusinek, Joanna Sarapata, Paweł "Nowik" Nowicki i Juliusz Machulski - między innymi ci artyści wezmą udział w kampanii "Art Unlimited - Sztuka bez granic". Przygotowują oni kolekcje, związane z grafiką, malarstwem, literaturą i designem.
Joanna Sarapata
Joanna SarapataFoto: wikipedia/cc/Niemoczynski1

Udział w programie wezmą również m.in. reżyser Juliusz Machulski, malarka Joanna Sarapata, rysownik Andrzej Pągowski i Fundacja Wisławy Szymborskiej, reprezentowana przez Michała Rusinka, wieloletniego sekretarza poetki. Celem kampanii "Art Unlimited - Sztuka bez granic" jest przybliżenie szerokiemu odbiorcy współczesnej polskiej sztuki.
Specjalną kolekcję reprodukcji swoich najsłynniejszych plakatów przygotował plakacista Andrzej Pągowski. Wśród prac znalazły się m.in. plakaty do filmu "Miś", musicalu "Hair" i kampanii "Papierosy".
-Pierwsza selekcja to plakaty, które przez lata żyły własnym życiem, stały się znane i popularne. Zdobyły nagrody czy otrzymały miano kultowych, jak plakat do filmu „Miś” czy „Papierosy”. Chciałbym, żeby odbiorcy przypomnieli sobie, że plakat to część naszej kultury a także najtańsza i najprostsza forma dekoracji ścian w mieszkaniu- zapowiedział Pągowski. W kolekcji ukażą się kubki, torby i kalendarze a także papier toaletowy z nadrukowanym plakatem "Papierosy" i specjalną dedykacją od artysty.
Michał Rusinek, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej, laureatki literackiej Nagrody Nobla, przygotował serię wyklejanek stworzonych przez poetkę. -Plastyczna strona twórczości Wisławy Szymborskiej jest mniej znana. Zaczęła tworzyć wyklejanki z początkiem lat 70., gdy - jak mówiła - bardzo ciężko było dostać ładne kartki. Szybko wyrobiła swój własny, niepowtarzalny styl, w którym widać fascynacje surrealizmem, w stylu Rene Magritte'a, jak i twórczością Latającego Cyrku Monty Pythona, a ściślej Terry'ego Gilliama- powiedział Rusinek.
-Co roku, późną jesienią, kupowała wielokolorowe kartoniki i specjalny klej, wyjmowała bogate zbiory wycinków z prasy i przedwojennych katalogów i tworzyła około stu wyklejanek. Potem wysyłała je przyjaciołom i znajomym z życzeniami noworocznymi. Szymborska ukrywała swoje zdolności plastyczne - ilustrowała nawet kilka książek. Jedynie na jednej jest podpisana z imienia i nazwiska, na innej podpisana jest tylko inicjałami- dodał.
Wśród prac polskiej noblistki znalazły się także "Lepieje", humorystyczne wierszyki i powiedzenia w rodzaju: "Lepiej złamać obie nogi niż miejscowe zjeść pierogi", które to hasło znajdzie się na talerzach, wykonanych w ramach kolekcji. -Gospodyni, która zdecyduje się podać danie na takich talerzach wykaże się dużym poczuciem humoru- ocenił Rusinek.
Kolekcja oryginalnych wycinanek poetki, nazywanych przez nią "Lepiejami", wystawiana była ostatnio w Rzymie, a w najbliższym czasie oglądać ją będzie można także w Madrycie i Norymberdze. Otwarcie kolekcji reprodukcji, z udziałem Michała Rusinka, odbędzie się 28 października w warszawskim salonie Empik Junior.
Do udziału w projekcie Empiku zaproszeni zostali także młodzi polscy artyści, m.in. graficy Paweł "Nowik" Nowicki, Edgar Bąk i Michał Miszkurka. W swojej pracy Nowicki przetwarza graficznie godło narodowe, a także, na potrzeby serii "Miasta - Regionalia", najsłynniejsze symbole polskich miast, m.in. Warszawy, Krakowa, Poznania, Szczecina, Katowic i Lublina.
"Ulica mówi" to projekt autorstwa Michała Miszkurka. Skupia się on na graficznym przedstawieniu popularnych cytatów i internetowych memów. Podobny temat podejmuje seria "Seksmisja", przygotowana przez Edgara Bąka we współpracy z reżyserem słynnego filmu, Juliuszem Machulskim. Projekt przypomina najpopularniejsze cytaty z filmu.
-Moim zdaniem tworzenie takich kolekcji może pozytywnie wpłynąć na rozwój świadomości odbiorców polskiej sztuki współczesnej czy też polskiego projektowania graficznego- ocenił "Nowik" Nowicki.
PAP/ml

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Muzeum Van Gogha pokaże „Zachód słońca koło Montmajour”

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 11:10
Już za dwa tygodnie będzie można oglądać odnaleziony obraz Van Gogha - „Zachód słońca koło Montmajour”. Wystawi je muzeum słynnego malarza w Amsterdamie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Guercino triumfuje w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 09:00
Guercino to jeden z najwybitniejszych malarzy włoskiego baroku. Po niedawnym trzęsieniu ziemi we włoskim Cento jego dzieła znalazły schronienie w Polsce, gdzie będą pokazywane na wystawie "Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd pochodzi polskie art déco?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 10:00
W okresie międzywojennym - epoce geometrycznej prostoty, elegancji form i oszczędnego ornamentu - polski design czerpał bogactwo form oraz oryginalność stylu ze sztuki ludowej.
rozwiń zwiń