Kultura

Przegląd filmów bezkompromisowego awangardzisty

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 16:52
12 arcydzieł kina w realizacji francuskiego reżysera Jean-Luca Godarda, zaprezentowanych zostanie w ramach specjalnego jubileuszowego przeglądu w Warszawie. Zaproszenia czekają!

Pokazy rozpoczną się w sobotę (20 listopada) w kinie Iluzjon. Impreza jest organizowana z okazji zbliżającej się 80. rocznicy urodzin artysty, która przypadnie 3 grudnia.

-Godard to indywidualność niezwykle oryginalna, przekorna, poszukująca, wrażliwa, twórca o niepowtarzalnym stylu, wierny swym założeniom estetycznym i intelektualnym. Swobodnie operował realiami i abstrakcją, cytatami słownymi i obrazowymi, kolażem. Największą jego zasługą jest ugruntowanie pojęcia i praktyki kina autorskiego jako środka swobodnej wypowiedzi ideowo-artystycznej - podkreślili organizatorzy przeglądu.

12 tytułów w 10 dni

W Iluzjonie pokazane będą filmy: "Do utraty tchu" (1959), "Kobieta jest kobietą" (1961), "Żyć własnym życiem" (1962), "Rogopag" (1962, zrealizowany wspólnie z kilkoma innymi reżyserami, m.in. Roberto Rossellinim i Pierem Paolo Pasolinim), "Pogarda" (1963), "Karabinierzy" (1963), "Kobieta zamężna" (1964), "Amatorski gang" (1964), "Alphaville" (1965), "Męski-żeński" (1966), "Dwie lub trzy rzeczy, które wiem o niej" (1966) oraz "Imię Carmen" (1983).

Jean-Luc Godard, nazywany "artystycznym ojcem filmowego postmodernizmu", "bezkompromisowym awangardzistą", urodził się 3 grudnia 1930 r. w Paryżu.

-Należy niewątpliwie do fenomenów współczesnego kina. Na dużym ekranie zadebiutował pół wieku temu, debiutem swym, filmem "Do utraty tchu", wyznaczając nurt nowej fali francuskiej. Od tamtej pory zrealizował 93 filmy, które - pojawiając się na festiwalach filmowych - budziły namiętne spory krytyków. Jednym jego filmy dostarczały materiału do rozważań nad sensem nowoczesnej sztuki, dla innych były formą mistyfikacji - przypomina organizator przeglądu, polska Filmoteka Narodowa.
Organizatorzy wyjaśnili, że kontrowersje budziła m.in. specyficzna, nielinearna narracja filmów Godarda. Podkreślając ewolucję poglądów Godarda i jej przełożenie na twórczość artysty, przypomnieli, że francuski mistrz, "zaczynając od buntu w imię dość nieokreślonej, odczuwalnej emocjonalnie wolności indywidualnej, doszedł w końcu do wizji zdominowanej przez politykę i rewolucję, ukazał przenikliwy i okrutny obraz cywilizacji i jej perspektyw".

Twórczość, której fenomen potwierdzają liczne nagrody

Złoty Niedźwiedź w Berlinie za "Alphaville" i Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera za "Do utraty tchu", Złoty Lew w Wenecji za "Imię Carmen" oraz - także w Wenecji - Specjalne Nagrody Jury za "Chinkę" (1967) i "Żyć własnym życiem"; wreszcie Europejska Nagroda Filmowa za dorobek życia, przyznana mu w 2007 r. - to niektóre spośród wielu nagród, które otrzymał Godard.

Przegląd filmów Godarda potrwa od 20-30 listopada.

Szczegółowy program przeglądu w Iluzjonie będzie dostępny na stronie internetowej Filmoteki Narodowej www.fn.org.pl

KONKURS

Aby wygrać podwójne zaproszenie na dowolnie wybrany przez Państwa seans należy podać tytuł ostatniego filmu wyreżyserowanego przez Godarda.

Prawidłowe odpowiedzi proszę wysłać do poniedziałku (22 listopada) na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl

W treści wiadomości prosimy o podanie tytułu i terminu wybranego seansu.

Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wściekle i głośno na taśmie filmowej

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 15:09
Ma w sobie moc i zwierzęcą energię. Kino Iluzjon w Warszawie przygotowało przegląd filmów o punk rocku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulisy wielkich festiwali

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 16:00
Lou Reed na festiwalu filmowym i strajk 1500 włoskich filmowców. W listopadzie, w świecie kina jest bardzo gorąco.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino jak "Miód"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 07:00
Szóstą odsłonę Festiwalu Filmy Świata Ale Kino! otworzy dziś znakomity obraz tureckiego reżysera Semiha Kaplanoglu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka, zimowa tajemnica - KONKURS zakończony!

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 16:00
Czy zastanawiali się kiedyś Państwo, jak święty Mikołaj został Mikołajem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino jak "Miód"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 12:00
Szóstą odsłonę Festiwalu Filmy Świata Ale Kino! otworzy dziś znakomity obraz Semiha Kaplanoglu.
rozwiń zwiń