Kultura

Tak można pogrzebać oskarowe szanse faworyta

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 15:10
Brytyjskie media zwracają uwagę na kampanię, która ma pogrążyć oskarowe szanse filmu "Jak zostać królem" - o batalii przyszłego króla Jerzego VI z wadą wymowy.
Audio

Odtwórca roli Jerzego VI, Colin Firth już został nagrodzony Złotym Globem, a teraz film otrzymał 14 nominacji do brytyjskich nagród BAFTA.

Jeden z najbardziej znanych w Ameryce krytyków filmowych, Scott Feinberg napisał na początku grudnia na swoim blogu, że otrzymał e-mail w sprawie rzekomych pronazistowskich sympatii i antysemityzmu króla Jerzego VI. Anonimowy autor, podający się za członka Akademii, dyskredytował króla i film "Jak zostać królem" - w oparciu o ujawnione 8 lat wcześniej dokumenty z archiwów zmarłej właśnie Królowej Matki - wdowy po Jerzym VI. Wszystko sprowadza się do jego uwag popierających politykę ówczesnego rządu w Londynie, który starał się powstrzymać emigrację Żydów z Niemiec do administrowanej przez Brytyjczyków Palestyny.

Artykuły na ten temat w brytyjskiej prasie - w "Daily Mail", Daily Telegraphie", "Independencie" i "Metro" - jednoznacznie potępiają te rewelacje jako tendencyjne, bo od króla nic w tej polityce nie zależało. Jak piszą, jest to chwyt poniżej pasa mający pogrążyć film w oczach członków Akademii Sztuki Filmowej, decydujących o Oskarach.

Sam sprawca zamieszania, Scott Feinberg opublikował wczoraj na swoim blogu nowy artykuł, w którym zajmuje podobne stanowisko co brytyjscy krytycy.

Aby posłuchać relacji Polskiego Radia z Londynu, kliknij dźwięk: "Jak zostać królem" ma szansę na Oscara?


usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Złote Globy 2011 - zaskoczeń nie było

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 10:47
Rola Colina Firtha w filmie "Jak zostać królem?" wszystkich urzekła i to jest bez wątpienia najciekawsza kreacja tego roku – ocenia krytyk filmowy Janusz Wróblewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wujek Boonmee powraca do wcześniejszych wcieleń

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 17:00
Długo oczekiwany, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, film tajskiego reżysera Apichatponga Weerasethakula trafił w piątek do polskich kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Pawilon zostanie w Chinach!

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 13:58
Pawilon Polski na EXPO w Szanghaju najprawdopodobniej zostanie odbudowany w chińskim mieście Chongqing - dowiedziało się Polskie Radio.
rozwiń zwiń