Kultura

Magik się wymknął. "Jesteś Bogiem" nie rusza

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 19:00
- To było pełne napięcia i emocji spotkanie z poważnymi tematami. Towarzyszyłam im na koncercie i po koncercie, kiedy to się wszystko przewalało z brzucha, z serca, z gardła - opowiadała w Trójce niedawno reportażystka Lidia Ostałowska o spotkaniu z grupą Paktofonika. Ja w biograficznym "Jesteś Bogiem" tej intensywności nie widzę.
Jesteś Bogiem
"Jesteś Bogiem"Foto: mat.prasowe

Śpią na rozkładanych fotelach u rodziców, palą na klatkach schodowych, czasem pojawiają się w swoim technikum, czasem przesiadują pod blokiem, nagrywają w partyzanckich warunkach. Nie mają swojej przestrzeni. Wydaje się, że są bardzo zamknięci w sobie, a jednocześnie to ludzie niesamowicie twórczy.
"Jesteś Bogiem" Leszek Dawid poświęcił działającej w końcówce lat 90. hiphopowej grupie Paktofonika. Film od piątku (21.09) można oglądać w kinach w całej Polse.

Raperzy Wojciech "Fokus" Alszer i Sebastian "Rahim" Salbert intensywnie współpracowali z ekipą filmową. Chodziło o przypomnienie postaci trzeciego członka zespołu Piotra "Magika" Łuszcza .

Nikomu, kto dysponował w tym czasie walkmanem, nie trzeba go chyba przypominać. Kasety Kalibra 44, a potem już płyty CD drugiego składu Magika - Paktofoniki - krążyły po podwórkach. Dziś wśród młodych artysta jest trochę zapomniany i dlatego dobrze, że ten film właśnie teraz wchodzi na ekrany.

/

Mógł jednak powstać film dużo intensywniejszy niż "Jesteś Bogiem". Scenariusz popada w schematy, przez które trudno o prawdziwe poruszenie u widzów. Zbędne wydają się paradokumentalne scenki rodzajowe z życia bohatera oraz Śląska lat 90.

Magik wyobrażał przecież czysty talent. Gdy popełnił samobójstwo zimą 2000 roku, miał 22 lata. Prawdziwie wzruszające momenty pojawiają się na ekranie rzadko. W filmie Magik, już w bardzo złym stanie, jest namawiany do nagrania płyty solowej. My już wiemy, że jej nie nagra.

Kamera zwykle ucieka od samego rapera. Nie wikła się w jego tajemnice, nie do końca pokazuje jego dramat. A szkoda, bo Magika dobrze gra debiutant Marcin Kowalczyk (trzeba nadmienić, że świetny jest też Fokus, czyli Tomasz Schuchardt). Fragment "Plus i minus" (wielu aktorów by sobie na nim zęby połamało) Kowalczyk rapuje w tym filmie bezbłędnie. Przyznają to nawet koledzy z Kalibra 44. No właśnie: Kaliber.

/
"Jesteś Bogiem" trochę mija się z prawdą. Magik działał ze swoim pierwszym składem w latach 1994-1998, a z Paktofoniką w okresie 1998-2000. Mimo to w filmie prezentowany jest prawie jak debiutant. Musi walczyć o czas w studio, szuka uczciwego wydawcy.

Trochę tego nie rozumiem. Klasa Magika polegała na pewno między innymi na tym, że mimo zaledwie 20 lat w metryce nie miał problemu ze znalezieniem wydawcy i nagraniem pierwszych dwóch kultowych albumów z Kalibrem w dobrych warunkach. Z Paktofoniką nie spotykały go więc raczej aż takie przeszkody.

Wydaje mi się ryzykowne dokonywanie takich uproszczeń w tak świeżej historii. Maciej Pisuk, autor scenariusza tłumaczył niedawno w Trójce , że chciał powiedzieć prawdę. - De facto to nie są nadużycia - mówił - tylko uzasadnione zabiegi formalne, które mają prawdzie służyć. Żeby pokazać uczucia bohatera i jego poglądy, często z kilku wydarzeń trzeba stworzyć jedno, wyraziste, które pokaże prawdę o tym człowieku.

 

Tyle, że takiej wyrazistości w tym filmie, według mnie, nie ma. Nie czuję napięcia, emocji obcowania z tym, co najważniejsze, co wyrażają słowa Magika.

 

 

Urszula Schwarzenberg-Czerny
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Fokus chwali film o Paktofonice. "Chwyta za serce"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 17:34
- Bardzo nam się podoba. Opowiada o naszym życiu, chwyta za serce - powiedział po pokazie filmu "Jesteś Bogiem" o zespole hip-hopowym Paktofonika, jeden z jego założycieli, Wojciech "Fokus" Alszer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Dawid: Nie chcieliśmy odrobić lekcji z historii

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 15:25
- Film bazuje na rzeczywistych zdarzeniach. Część wiernie przekłada, część jest twórczą interprestacją scenarzysty. Chcieliśmy, żeby ta opowieść była sprawnie skonstruowana - mówi reżyser filmu "Jesteś Bogiem" poświęcony legendarnej Paktofonice.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hip-hopowa podróż do przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 14:26
- Zależało nam, by oddać energię kultury hip-hop i klimat tamtego okresu, a nie kserować postaci członków Paktofoniki - mówił Tomasz Schuchardt, odtwórca roli Fokusa w filmie "Jesteś Bogiem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paktofonika, czyli pakt przy dźwiękach głośnika

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 15:00
21 września na ekrany polskich kin wchodzi długo wyczekiwana produkcja "Jesteś Bogiem". W sieci pojawił się zwiastun filmu opowiadającego historię legendarnej, hip-hopowej grupy Paktofonika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteś Bogiem" - najpierw w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 13:26
Już 21 września film Leszka Dawida "Jesteś Bogiem" wchodzi do kin. Dziś na specjalnym przedpremierowym pokazie obejrzą go słuchacze Trójki. Po projekcji zapraszamy na specjalne wydanie "Programu Alternatywnego" ze Studia im. Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawda, dreszcze, los człowieka - Paktofonika

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 21:21
- Możemy zobaczyć w tym filmie, jak bardzo zmieniła się Polska, a zarazem jak uniwersalne są wciąż teksty Magika i Paktofoniki - stwierdził dziennikarz muzyczny Hirek Wrona w debacie, która odbyła się po przedpremierowym pokazie obrazu "Jesteś Bogiem" w Trójce.
rozwiń zwiń