Kultura

Rzecznik Michaela Douglasa: aktor nie zachorował przez seks oralny

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 15:00
Rzecznik Michaela Douglasa, Allen Burry, skomentował wywiad, którego amerykański aktor udzielił dziennikowi "The Guardian".
Michael Douglas
Michael DouglasFoto: kadr z filmu "Ścigana" (2011)

"The Guardian" napisał w poniedziałek, że aktor zapytany, czy przyczyną nowotworu krtani, z którym walczył w ostatnich latach, nie jest czasem intensywne picie i palenie, miał stwierdzić, że tę konkretną odmianę raka powoduje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), którym można zakazić się podczas seksu oralnego (cunnilingus).
Rzecznik aktora, Allen Burry, twierdzi, że Michael Douglas mówił w wywiadzie ogólnie o możliwych przyczynach raka krtani, nie mając konkretnie na myśli własnego przypadku. W odpowiedzi broniący swojej interpretacji "Guardian" umieścił w Internecie nagranie wywiadu, które każdy może odsłuchać i zinterpretować.
Wirus HPV (brodawczaka ludzkiego), ten sam, który bywa przyczyną raka szyjki macicy, jest również (według danych z raportu ONZ) odpowiedzialny za 90 proc. przypadków raka odbytu, 40 proc. przypadków raka zewnętrznych narządów płciowych (sromu, pochwy i prącia), przynajmniej 12 proc. przypadków raka krtani i gardła oraz przynajmniej 3 proc. zachorowań na raka jamy ustnej.
Istnieje szczepionka chroniąca przed wirusem HPV. Przeznaczona jest przede wszystkim dla dziewcząt przed pokwitaniem, które nie rozpoczęły współżycia płciowego, ale zaleca się ją także chłopcom, którzy nie rozpoczęli współżycia płciowego. Szczepionka może zapobiegać rozwojowi raka szyjki macicy (u dziewcząt) i raka prącia (u chłopców), ale również raka odbytu czy niektórych nowotworów głowy i szyi (u obu płci).
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Wygrał w walce z rakiem i chce wrócić do polityki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 06:32
Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva ogłosił, że pokonał chorobę nowotworową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angelina Jolie po mastektomii dwóch piersi

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 23:59
Angelina Jolie napisała w "New York Timesie", że zdecydowała się na mastektomię obu piersi, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jest Angelina Jolie? Aktorka i aktywistka [sylwetka]

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 22:45
W opublikowanym we wtorek w amerykańskim dzienniku "The New York Times" artykule aktorka Angelina Jolie poinformowała, że usunęła obie piersi, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angelina Jolie poddała się mastektomii. Ekspert: podjęła słuszną decyzję

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 14:45
Jak tłumaczy prof. Tadeusz Pieńkowski, onkolog z Otwocka, od wielu lat kobietom z predyspozycjami genetycznymi do raka piersi zaleca się dokonanie profilaktycznej mastektomii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angelina Jolie pierwszy raz publicznie po mastektomii: dziękuję za tę dyskusję

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 09:39
Aktorka po raz pierwszy po ujawnieniu, że poddała się podwójnej mastektomii, wystąpiła publicznie. Dziękowała za troskę fanom, mediom i swojemu mężowi.
rozwiń zwiń