Kultura

WPP już w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2009 11:45
Już od dziś w Poznaniu można będzie oglądać wystawę zdjęć World Press Photo 2009.

Już od dziś w Poznaniu można będzie oglądać wystawę zdjęć World Press Photo 2009. Otwarcie wystawy o 18.00 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Poznań jest pierwszym w Polsce miastem, gdzie można będzie zapoznać się z fotografiami laureatów konkursu. Wystawa w CK Zamek zostanie otwarta zaledwie 3 dni po premierze ekspozycji w Amsterdamie.

W tym roku konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem: 96 tysięcy zdjęć przysłało 5508 fotografów z 124 krajów całego świata.

Tytuł zdjęcia roku i nagrodę główną zdobyła fotografia Anthony’ego Suau’a (laureata World Press Photo z 1988 roku). Nagrodzony obraz przedstawia policjanta, który sprawdza, czy wszyscy eksmitowani mieszkańcy opuścili obciążony hipoteką dom w Cleveland w stanie Ohio, zdjęcie wykonane dla amerykańskiego magazynu Time. „Siła zdjęcia, które wygrało w tym roku – mówi przewodnicząca jury Mary Ann Golon, leży w niejednoznaczności. Wygląda jak klasyczna fotografia dotycząca jakiegoś konfliktu, napadu... Dotyczy jednak zwykłej eksmisji ludzi, którzy nie byli w stanie spłacić kredytu.” Zwycięzca otrzymał czek na 10 tysięcy euro i aparat fotograficzny na ceremonii, która odbyła się w Amsterdamie 3 maja.

Prace nagrodzono w 10 kategoriach tematycznych: Wydarzenia, Wiadomości, Ludzie w wiadomościach, Sprawy współczesne, Życie codzienne, Sztuka i rozrywka, Przyroda, Portret, Osobliwości sportu, Wydarzenia sportowe. Najczęściej ilustrują najważniejsze wydarzenia zeszłego roku – igrzyska olimpijskie w Pekinie, wybory prezydenckie w USA, konflikt w Gruzji, kryzysu ekonomicznego.

Wystawa prezentuje prace wybitnych artystów, wśród nich znalazła się również piątka Polaków. Justyna Mielnikiewicz zdobyła drugą nagrodę w kategorii "Ludzie w wiadomościach", Wojciech Grzędziński - trzecią nagrodę w kategorii "Wydarzenia". Oboje dokumentowali wojnę w Gruzji. Tomasz Gudzowaty został uhonorowany trzecią nagrodą w kategorii „Osobliwości sportu” – za uwiecznienie mongolskiego chłopca uczestniczącego w wyścigach konnych. Trzecia nagroda w kategorii „Życie codzienne” powędrowała do Tomasza Wiecha za portret pracownika korporacji. Kacper Kowalski został laureatem drugiej nagrody w kategorii "Sztuka i rozrywka" - za zrobione z paralotni zdjęcia plaży we Władysławowie.

Wystawa potrwa od 7 do 27 maja.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

World Press Photo 2007

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2007 11:46
W Warszawie oglądać można wystawę zdjęć nagrodzonych w tegorocznym konkursie World Press Photo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdjęcia zrodzone z popiołów

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2008 09:13
Plenerowa wystawa „Miasto Feniksa - War*Saw Eyerything" łączy powstańczą Warszawę ze współczesną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolorowe zdjęcia sprzed 100 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2009 12:12
100 lat temu kolorowe zdjęcia były czymś niesamowitym. Jednym z pionierów był Siergiej Prokudin-Gorski.
rozwiń zwiń