Kultura

World Press Photo 2007

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2007 11:46
W Warszawie oglądać można wystawę zdjęć nagrodzonych w tegorocznym konkursie World Press Photo.

window.open('/_cms/photo.aspx?p=http://www.polskieradio.pl/_files/20070508114001/2007061211503426_400.jpg','Photo','width=400,height=269,top='+top(269)+',left='+left(400)+''); return false;

W Warszawie oglądać można wystawę zdjęć nagrodzonych w tegorocznym konkursie World Press Photo. Prace fotografów prasowych z całego świata dokumentują najważniejsze wydarzenia 2006 roku. Prezentują sytuacje, postaci i obiekty utrwalone w różnych zakątkach naszego globu. Jest między innymi zdjęcie zbombardowanego Bejrutu, ujęcia Paryża, Turkmenistanu i Burundi. Rozstrzygnięcie tegorocznego, jubileuszowego konkursu odbyło się przed ponad dwoma miesiącami w Amsterdamie. Od tamtego czasu nagrodzone prace obejrzeli już mieszkańcy Hamburga, Aten, Poznania, Mediolanu i Splitu. Teraz okazję do zapoznania się z najlepszą fotografią prasową 2007 roku mają warszawiacy. Wystawa prezentowana jest w Pałacu Kultury i Nauki.

Organizatorem najważniejszego konkursu branżowego fotografów z całego świata pracujących dla prasy jest działająca od 1955 roku Fundacja World Press Photo. Co roku rywalizacja przebiega w kilkunastu kategoriach. Obejmuje zarówno fotografie pojedyncze, jak i reportaże. O cenne trofeum walczą zdjęcia przedstawiające zdarzenia społeczne, sytuacje ze świata sportu, fotografie, których tematem jest sztuka, rozrywka i przyroda, a także portrety i obrazy z życia codziennego różnych społeczności naszego globu. Główną kategorią konkursu jest „Zdjęcie roku”. W 1955 roku, podczas pierwszej edycji WPP, za najlepszą uznana została czarno-biała fotografia rozbitego motoru z nogami właściciela w powietrzu.

W tym roku zwycięzcą głównej kategorii odbywającego się po raz pięćdziesiąty konkursu World Press Photo został Amerykanin - Spencer Platt. 10 tysięcy euro i profesjonalną lustrzankę cyfrową otrzymał za zdjęcie zatytułowane „Getty Images”. Fotograf utrwalił na nim widok zbombardowanego ubiegłego lata Bejrutu. Poprzez gruzy zniszczonego miasta przejeżdża samochód. Wyglądają z niego zszokowani młodzi ludzie, którzy podobnie jak tysiące innych Libańczyków, stracili swoje domy i dobytek. Zdjęcie cechuje wielki dynamizm. Jury zainteresowała jego wielka kontrowersyjność i to, w jak wyjątkowy sposób przedstawia historię konfliktu.

W kategorii „Portrety” główną nagrodą uhonorowany został Nicolas Righetti. Jego praca powstała podczas zeszłorocznych odwiedzin Turkmenistanu. Przedstawia portret żyjącego jeszcze do niedawna dyktatora kraju - Saparmurata Nijazowa. W jednym z prywatnych domów Righetti napotkał zdjęcie prezydenta umieszczone w łazience, nad umywalką w miejscu lustra. Widok promieniejącej twarzy dyktatora obecny był przed oczami mieszkańców domu nawet podczas codziennej toalety.

Zwycięzcą w kategorii "Sztuka i rozrywka" został w tym roku Denis Darzacq. Praca francuskiego fotografa ukazuje wykonującego powietrzne akrobacje motocyklistę. Autor zdjęcia poprosił kilku wysportowanych mężczyzn, by dokonali skoku na jednej z ulic Paryża. Fotografia stanowi metaforę odnoszącą się do pełnego pośpiechu życia dzisiejszej młodzieży. Spadanie z motocykla jest jednym z wyrazów kondycji młodej części społeczeństwa europejskiego. Praca Darzacqa nie jest typową fotografią prasową, bowiem pozostaje na pograniczu dokumentu i sztuki.

José Cendóna swoje zdjęcie wykonał w szpitalu neuropsychiatrycznym w Bużumburze - stolicy Burundi. Zostało ono uznane za najlepsze w kategorii "Sprawy współczesne". Utrwalony na fotografii mężczyzna pochodzi z regionu Wielkich Jezior, miejsca o bardzo wysokim współczynniku śmiertelności, gdzie zarazem nikt nie stara się poprawić stanu zdrowia psychicznego jego mieszkańców. Pacjent leży w odizolowanym pomieszczeniu, przypominającym więzienną celę, na kamiennym łożu. Fotograf udokumentował moment, w którym nagi mężczyzna z wielkim wysiłkiem wstaje z legowiska. Jego sylwetka wyraża ból i cierpienie, swym pięknem przypominając zarazem starożytny posąg grecki.

W tym roku żaden z naszych rodaków nie został laureatem World Press Photo. Przed czterema laty, w kategorii „Prezentacje sportu – zdjęcie pojedyncze”, triumfował Tomasz Gudzowaty. Osiem lat temu, w kategorii „Natura – zdjęcie pojedyncze”, pierwsze miejsce zdobył Witold Krassowski. Wystawę World Press Photo 2007 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (sala im. Stefana Kisielewskiego) oglądać można do 30 czerwca.

 Andrzej Burgoński

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Partyzant Libera

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2008 06:37
W sztuce Liberę interesuje przede wszystkim moment przecięcia faktów i iluzji oraz kreacja nowej, odmiennej rzeczywistości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka latania w Yours Gallery

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2007 11:44
"Sztuka latania" to odpowiedź fińskiego fotografa, Janne Lahtinena, na nurtujące ludzkość pragnienie wzbicia się w chmury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WPP już w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2009 11:45
Już od dziś w Poznaniu można będzie oglądać wystawę zdjęć World Press Photo 2009.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrazy kultur

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2009 09:54
5. edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur dobiegła końca. Jednak jeszcze przez kilka dni, będzie obecna w Warszawie dzięki wystawie zdjęć Jerzego Gnatowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografie Roni Horn

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 14:57
W CSW Zamek Ujazdowski można oglądać prace Roni Horn. Zobacz galerię zdjęć!
rozwiń zwiń