Kultura

Nowy festiwal Gutka

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 08:00
American Film Festiwal ma przybliżyć widzom współczesną kinematografią amerykańską, a także kulturę Stanów Zjednoczonych.

Ponad festiwalu, który odbędzie się w październiku we Wrocławiu,  pokazanych zostanie 70 filmów niezależnego kina amerykańskiego. Festiwal przygotowuje Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzont, który obecnie odbywa się we Wrocławiu.

Jak mówi dyrektor festiwalu Era Nowe Horyzonty Roman Gutek, pomysł na organizację imprezy prezentującej niezależne kino amerykańskie pojawił się już 10 lat temu, kiedy była przygotowywana pierwsza edycja festiwalu Era Nowe Horyzonty. -Wówczas jednak zdecydowaliśmy się, aby było to niezależne kino światowe (...) Teraz powracamy do tego pomysłu (...) W Polsce znany jest tylko pewien wycinek kina amerykańskiego. Zależy nam, aby pokazać to, co do nas nie dociera. W tej kinematografii jest mnóstwo nazwisk, to kopalnia, w której można wybierać - mówi Gutek.

W ramach festiwalu zostanie pokazanych ponad 70 tytułów, z czego około 50 filmów to nowe bądź najnowsze produkcje. Jak podkreślają organizatorzy, American Film Festiwal to pierwsza i jedyna tego typu impreza w Polsce i obok festiwalu w Deauville we Francji stanowi również wyjątek w skali europejskiej.

Prezentowane w ramach festiwalu filmy zostaną podzielone na cztery sekcje. Jak podkreśliła dyrektor programowy festiwalu Urszula Śniegowska, dwie najważniejsze to "Spectrum" oraz "American Docs". -"Spectrum" to filmy najnowsze, nowe tytuły, nowi reżyserzy, nowe tendencje. -Tu będziemy prosić publiczność o głosowanie na najlepszy z tych filmów - dodaje Śniegowska.

W ramach "American Doc" zostanie pokazanych około 15 filmów dokumentalnych. Większość z nich ukazuje współczesne oblicze Stanów Zjednoczonych. W programie znalazły się również obrazy realizowane przez Amerykanów w innych zakątkach świata. Tu również publiczność wybierze najlepszy obraz.

Organizatorzy przygotowują również sekcje: "Highlights" - prezentującą pokazy pięciu najnowszych, głośnych tytułów oraz "On the edge", gdzie wyświetlane będzie kino eksperymentalne.W ramach festiwalu odbędzie się pełna retrospektywa twórczości Johna Cassavetesa (1929-1989), reżysera uznawanego za jednego z najwybitniejszych twórców niezależnego kina amerykańskiego.

Festiwal odbędzie się we Wrocławiu w dniach 20-24 października.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Era Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2009 15:34
Organizatorzy zaprezentowali program tegorocznej edycji imprezy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

3. Festiwal Reżyserii Filmowej

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 16:07
3. Festiwal Reżyserii Filmowej odbędzie się w dniach 8-12 czerwca w Świdnicy - poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50. Krakowski Festiwal Filmowy - nagrody rozdane

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 16:25
Jakub Stożek, reżyser filmu "Poza zasięgiem", zdobył Złotego Smoka w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych podczas zakończonego w niedzielę w Krakowie 50. jubileuszowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek filmowego lata w stolicy

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 09:56
W Warszawie rozpoczyna się w poniedziałek Festiwal Lato Filmów oraz Script Forum - coroczna konferencja scenopisarska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Era Nowe Horyzonty: to już 10. edycja

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2010 13:59
W programie festiwalu znalazło się przeszło 500 filmów z 50 krajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woodstock: apel, by nie parkować przy drogach

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2010 11:54
Część uczestników XVI Przystanku Woodstock wraca już do domów. Policja apeluje, by umożliwić im bezpieczny powrót.
rozwiń zwiń