Era Nowe Horyzonty: to już 10. edycja

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2010 13:59
W programie festiwalu znalazło się przeszło 500 filmów z 50 krajów.

Ponad pół tysiąca filmów z 50 krajów zobaczy publiczność tegorocznego festiwalu Era Nowe Horyzonty (ENH) we Wrocławiu. Impreza rozpocznie się 22 lipca. Jurorami festiwalowych konkursów będą m.in. reżyserzy Mariusz Treliński, Grzegorz Jarzyna i Petr Zelenka.

Program 10. edycji ENH przedstawił na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor festiwalu Roman Gutek. Festiwal rozpocznie się pokazem uhonorowanego tegorocznym Grand Prix w Cannes francuskiego filmu Xaviera Beauvois "O bogach i ludziach" ("Des hommes et des dieux").

Jest on rekonstrukcją prawdziwych wydarzeń. W 1996 r. w Algierii zamordowano siedmiu katolickich zakonników, którzy pracowali w wiosce u stóp Atlasu, służąc ludziom lekarską pomocą. Gdy w kraju doszło do wybuchu konfliktu z islamskimi ekstremistami i eskalacji przemocy, grupa uzbrojonych mężczyzn uprowadziła zakonników.

Drugi obraz, który będzie prezentowany w dniu otwarcia, to "Wkraczając w pustkę" ("Enter the Void"), wspólna produkcja twórców z Francji, Włoch i Niemiec. Bohater - Amerykanin, diler narkotyków w Tokio, uśmiercony przez reżysera w dwudziestej minucie filmu, bezcieleśnie przemierza mroczne zaułki miasta.

Na zakończenie festiwalu pokazany zostanie nowy film Francisa Forda Coppoli, "Tetro", z Vincentem Gallo i Klausem Marią Brandauerem w obsadzie. To rozgrywający się w Buenos Aires pełen tajemnic rodzinny dramat.

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty wystartuje 14 tytułów, m.in. film brazylijski "Podróżuję, bo muszę, wracam, bo cię kocham" Marcelo Gomesa i Karima Ainouza - połączenie kina drogi i pamiętnika; oraz "przejmujący antywojenny eksperyment ze Sri Lanki" - film Vimukti Jayasundary "Pomiędzy dwoma światami". W tym konkursie jurorami będą m.in. reżyserzy Piotr Dumała i Mariusz Treliński.

W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce - gdzie o nagrodę walczyć będzie 12 pełnometrażowych dokumentów - w jury zasiądzie m.in. reżyser teatralny Grzegorz Jarzyna.

Konkurs Nowe Filmy Polskie oceniało będzie jury międzynarodowe - w jego składzie m.in. czeski reżyser Petr Zelenka, szwedzki filmowiec i krytyk Stig Bjorkman, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI Niemiec Klaus Eder oraz Nikołaj Nikitin - pochodzący z Moskwy krytyk filmowy, zajmujący się selekcją filmów na festiwal Berlinale.

W Konkursie Nowe Filmy Polskie walczyć będą m.in.: "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka, "Jestem twój" Mariusza Grzegorzka oraz "Ewa" Ingmara Villqista i Adama Sikory.

Oprócz festiwalowych projekcji publiczność będzie miała do wyboru szereg imprez towarzyszących. Wśród nich koncert Mike'a Pattona 22 lipca na Wyspie Słodowej we Wrocławiu. Występ ten zainauguruje europejskie tournee artysty, promujące jego nową płytę - "Mondo Cane", zawierającą covery włoskich przebojów z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Szczegółowe informacje o programie oraz zasadach wstępu na festiwal będą dostępne na stronie internetowej festiwalu - enh.pl.

PAP/ŁSz

Czytaj także

Będzie „Szklana pułapka 5" z Brucem Willisem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 19:22
Hollywoodzki gwiazdor, Bruce Willis zamierza powrócić do roli w kultowej serii filmów "Szklana pułapka" i potwierdza, że prace nad tym projektem już trwają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wojna polsko - ruska" zwyciężyła w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 10:05
Zakończyła się 3. edycja Festiwalu Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie. Główną nagrodę zdobyła "Wojna polsko - ruska" Xawerego Żuławskiego. Moskiewska publiczność nagrodziła zaś "33 sceny z życia " Małgorzaty Szumowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złota Palma dla filmu z Tajlandii

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 16:56
„Wujek Boonmee, który pamięta o swoich wcześniejszych wcieleniach" - taki tytuł nosi film nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Po raz pierwszy najważniejszą nagrodę zdobył film z Tajlandii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Era Nowe Horyzonty 2010 - selekcja trwa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 12:16
W programie 10. edycji pokazy 480 filmów z 50 krajów i retrospektywy Godarda i Hasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa 63. Festiwal Filmowy w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2010 14:12
O Złotą Palmę walczy 19 tytułów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoty Pegaz dla „Ukrytych”

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2010 09:41
Sukcesem polskich twórców, zakończył się 3. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Animator 2010" w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadciąga kolejna filmowa Era

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2010 08:10
Wrocławski, jubileuszowy festiwal i pomorskie wystawy.
rozwiń zwiń