Kultura

Mikołaj Łoziński odebrał Nagrodę Kościelskich

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2007 16:44
Nagroda Fundacji im. Kościelskich nazywana bywa również „polskim Noblem w dziedzinie literatury”. Przyznawana jest od 1962 roku twórcom, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Jej laureatami byli między innymi Zbigniew Herbert, Gustaw Herling-Grudziński, Włodzimierz Odojewski, Zygmunt Kubiak, Jan Błoński, Jarosław Marek Rymkiewicz czy Wisława Szymborska. Nic dziwnego zatem, że jest ona marzeniem niemal każdego młodego pisarza.

O historii Nagrody mówi sekretarz Fundacji im. Kościelskich, Francois Rosset - mp3 (1,56 MB) 

''
Co roku na przełomie września i października środowisko młodoliterackie w Polsce wstrzymuje oddech. Jest to okres, kiedy mająca swoją siedzibę w Genewie Fundacja im. Kościelskich ogłasza nazwiska laureatów. Ostatnimi laty – dodajmy – coraz młodszych, którzy nie przekroczyli jeszcze trzydziestki. Warunkiem otrzymania nagrody jest wydanie własnej książki, chociaż może zdarzyć się, że laureat zostanie uhonorowany na przykład na podstawie publikacji w czasopiśmie.

Nagradzanie osób coraz młodszych, bez większego dorobku może jednak sygnalizować brak wyraźniejszych punktów na literackiej mapie Polski i chęć promowania autorów dopiero „obiecujących”. Nagroda jest dla nich przepustką na literacki Parnas, otwiera drzwi w wydawnictwach, a także – jak okazało się na przykładzie jednego z nagrodzonych w ostatnim czasie – do programów telewizyjnych.  Po zdobyciu tej nagrody wszystko się zmieniło – powiedział Polskiemu Radiu Online Jacek Dehnel, nagrodzony w 2005 roku za tomik poezji „Żywoty równoległe”. – Nagroda Kościelskich podniosła mnie z niebytu medialnego i czytelniczego. Moje książki zaczęły być czytane.

O znaczeniu Nagrody Kościelskich w swojej karierze mówi Jacek Dehnel - mp3 (1,63 MB)

Nagroda Kościelskich poprawiła moje relacje z wydawnictwami - mówi Jolanta Stefko - mp3 (1,85 MB)

''Od lewej: Jacek Dehnel, Jolanta Stefko, Mikołaj Łoziński. Fot. J. Paszkowska.
W tym roku wybrańcem Fundacji został Mikołaj Łoziński. Nagrodę otrzymał za debiutancką powieść „Reisefieber”. „To powieść niezwykle dojrzała w warstwie kompozycyjnej i w swojej ludzkiej problematyce – argumentowało jury w uzasadnieniu werdyktu. - Przeprowadzona z wielka finezją psychologiczną i wrażliwością na dramat niemożności porozumienia najbliższych sobie ludzi, książka ta jest jednym z najoryginalniejszych utworów w najmłodszej literaturze polskiej”.

Posłuchaj relacji z wręczenia nagrody i wypowiedzi laureata, Mikołaja Łozińskiego (przygotowała Joanna Paszkowska - mp3; 4,05 MB)

Członek Jury Nagrody Kościelskich, profesor Jerzy Jarzębski, mówi o powodach wyróżnienia Mikołaja Łozińskiego - mp3 (1,23 MB)

Powieść opowiada o historii Daniela, który przybywa do Paryża na wieść o śmierci swojej matki. Na podstawie rozmów z osobami, które ją znały, rekonstruuje obraz ostatnich lat jej życia, poznaje również rodzinną tajemnicę. Autor przyznaje, że w książce zawarł sporo elementów z własnego życia. Podobna historia w jakiś sposób przydarzyła się bliskim mi osobom - powiedział.

''Mikołaj Łoziński, fot. J. Paszkowska.

27-letni Mikołaj Łoziński jest fotografem i tłumaczem. Ukończył socjologię na paryskiej Sorbonie. Wcześniej opublikował tylko krótkie opowiadania w pismach literackich. Ta nagroda to kredyt zaufania - powiedział Polskiemu Radiu Online - Być może muszę jeszcze coś zrobić, by na nią zasłużyć.

Nagroda Kościelskich powstała w 1959 na mocy testamentu Moniki Kościelskiej, założycielki Fundacji im. Kościelskich i  wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, poecie i mecenasie sztuki. Laureaci wyłaniani są przez jury, które powołuje Rada Fundacji. Źródłem finansowania i Fundacji, i nagrody są przede wszystkim zyski z obrotu dawną fortuną Kościelskich – stąd wysokość nagrody nie jest stała i  zależy od dochodów z papierów wartościowych oraz od liczby laureatów.

Wręczenie tegorocznej nagrody miało miejsce w ambasadzie Szwajcarii. W sobotni wieczór w Muzycznym Studiu Trójki im. Agnieszki Osieckiej odbyło się spotkanie z kilkoma laureatami Nagrody Kościelskich (w tym tegorocznym), którzy czytali swoje najnowsze utwory.

(mak)


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Dochodzenie do głosu

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2008 10:30
Herbert prowadzi dyskurs nie tyle w dziedzinie sztuki i estetyki (choć także w nich), ile dyskurs z rzeczywistością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Labirynt nad morzem

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2007 10:34
Chłopak zbierający szafran, Książe wśród lilii, Król – kapłan, Paryżanka, Delfiny - spacerujemy wraz z autorem "Labiryntu..." po Muzeum Archeologicznym w Heraklionie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poeta i tragedia polityki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2008 16:12
Tomik „Raport z oblężonego miasta” należy do tych utworów Zbigniewa Herberta, które czynią z poety bez mała państwową instytucję. Tu bowiem jawi się Herbert najmocniej jako twórca powiązany na śmierć i życie z losami politycznej wspólnoty.
rozwiń zwiń